Panorāma

Ukrainā plaši izjūt Kahovkas plūdu sekas

Panorāma

Panorāma

ZZS un JV starpā neesot nepārvaramu pretrunu

«Jaunās Vienotības» un ZZS starpā neesot nepārvaramu pretrunu

Piektdien notikušajās "Jaunās Vienotības" un Zaļo un zemnieku  savienības (ZZS) sarunās par iespējamu kopīgu sadarbību starp politiskajiem spēkiem nav iezīmējušās pretrunas nevienā no reformu jomām. 

ĪSUMĀ:

  • Politiskie spēki pēc sarunām secina – abu starpā neesot nepārvaramu domstarpību.
  • Turpmākās sarunās padziļināti pievērsīsies reģionālajai attīstībai un partnerattiecību regulējumam.
  • No ZZS gūts apstiprinājums, ka Aivars Lembergs neiesaistīsies lēmumu pieņemšanā.
  • Krišjānis Kariņš aizvien ir pārliecināts par iespēju izveidot plašāku koalīciju.
  • Premjers par sarunām ar ZZS un "Progresīvajiem" nākamnedēļ iepazīstinās esošos partnerus.

Partiju starpā neesot nepārvaramu domstarpību

ZZS vairāk nekā četrus gadus pavadījusi opozīcijā un uz sarunu ar premjeru Krišjāni Kariņu un viņa pārstāvēto partiju "Jaunā Vienotība" piektdien tika aicināta kā potenciālā sadarbības partija.

Pēc divu stundu tikšanās abas partijas secinājušas, ka tām nav nepārvaramu domstarpību. 

To, ka nav iezīmējušās pretrunas, uzsvēra arī premjers Kariņš. To pašu pēc tikšanās ar Kariņu uzsvēra ZZS līderis Viktors Valainis: "Gan labāk izpratām, kāda ir "Jaunās Vienotības" pozīcija, gan arī likām saprast, kāda ir mūsu pozīcija."

Savukārt Saeimas deputāte no ZZS Daiga Mieriņa pauda: "Mēs esam atraduši viens otrā partnerus, lai tālāk risinātu jautājumus, kas ir ļoti būtiski."

Padziļināti pievērsīsies reģionālajai attīstībai un partnerattiecību regulējumam

"Jaunā Vienotība" un ZZS ir gatavas turpināt sarunas, lai nonāktu pie vienotiem risinājumiem valdības vadītāja pieteiktajos cilvēktiesību jautājumos – par Stambulas konvencijas ratificēšanu un partnerattiecību regulējumu, kā arī par reģionu politikas mērķiem. 

ZZS līderis Viktors Valainis par aizvadītajām sarunām
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

"Vienojāmies arī par to, ka turpināsim padziļinātāku diskusiju no "Jaunās Vienotības" pieteiktajos cilvēktiesību jautājumos, kuru apzināšanai piesaistīsim mūsu zinošākos juristus, lai spētu precīzāk noformulēt un izzināt jautājumu būtību. Otrs jautājums, ko pieteicām mēs, ir par reģionālajiem jautājumiem, par izglītības un veselības pakalpojumu pieejamību. Tā labāk izpratīsim, kas valdībā būtu konkrēti darāms, lai panāktu būtiskus uzlabojumus šajos jautājumu blokos," atzīmēja Valainis.

Lembergs neiesaistīsies lēmumu pieņemšanā

Tikšanās laikā pārrunāta arī ZZS saistība ar pirmajā instancē notiesāto Aivaru Lembergu un gūts apstiprinājums, ka viņš neiesaistīsies lēmumu pieņemšanā, jo politikas procesos varot iesaistīties tikai Saeimā ievēlētie vai valdības locekļi. 

"Jaunās Vienotības" un ZZS sarunā skarts arī jautājums par ZZS sabiedrotā, smagos noziegumos apsūdzētā un pirmajā instancē notiesātā Aivara Lemberga ietekmi. ZZS piekrītot premjera pieejai, ka koalīcijas sanāksmēs piedalās tikai ievēlētas amatpersonas – deputāti vai ministri.

Līdz ar to gūts apstiprinājums, ka Lembergs neiesaistīsies lēmumu pieņemšanā.

Valainis sacīja: "ZZS pret šo nav iebildumu, un politikā piedalās Saeimā ievēlētie."

Savukārt Kariņš piebilda: "Man liekas, ka tas lielā mērā atbild uz šo jautājumu."

Tādu pašu apsvērumu dēļ koalīcijas apspriedēm nepielaiž "Apvienotā saraksta" veidotāju, uzņēmēju Uldi Pīlēnu. 

Kariņš par sarunām ar ZZS un "Progresīvajiem" iepazīstinās esošos partnerus

Par notikušajām sarunām ar pašlaik Saeimas opozīcijā esošo ZZS un "Progresīvo" pārstāvjiem premjers jaunnedēļ iepazīstinās arī esošos koalīcijas partnerus – "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienība –, kuri līdz šim iebilduši pret koalīcijas paplašināšanu.

Kariņš aizvien ir pārliecināts par iespēju izveidot plašāku koalīciju.

Redzot, kā par kopīga politiska bloka izveidošanu paziņojušas partijas "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei", Kariņš aicina kopīgam darbam apvienoties pārējās Saeimā pārstāvētās partijas. Premjera skatījumā, neskatoties uz to, ka pašreizējā valdība spēj strādāt un pieņemt lēmumus, nepieciešama ātrāka rīcība.  

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš par koalīcijas paplašināšanos
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Kariņš norādīja: "Mēs varētu paplašināt savu sabiedroto loku. Vēl viens papildu faktors, kas parādījies, ir [Aināra] Šlesera un [Alekseja] Rosļikova politiskais bloks. Saeimā, valsts politikā sāk konsolidēties spēki, kuru ģeopolitiskie mērķi, nacionālie mērķi faktiski diezgan krasi atšķiras no valdības koalīcijas mērķiem. Vai nebūtu laiks, ka mēs beidzot liekam pie malas savas tradicionālās latviešu domstarpības un tomēr meklējam veidu, kā strādājam kopā valsts interesēs, ņemot vērā, ka tie, kas domā pretēji, sāk jau acīmredzami konsolidēties."

KONTEKSTS:

31. maijā Saeima 3. vēlēšanu kārtā ar 52 balsīm par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuru amatam virzīja koalīcijas partija "Jaunā Vienotība". Viņš ievēlēts ar "Jaunās Vienotības" un divu opozīcijas partiju – Zaļo un zemnieku savienības un "Progresīvo" – balsīm.

Šobrīd notiek sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu, kā to vēlas premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), taču abi koalīcijas partneri – Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" – to neatbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti