Apģērbs nav tikai drēbes, tas var būt arī līdzcilvēkiem nododams vēstījums – par to ir pārliecināti Latvijas mākslas skolu audzēkņi, kuri ar savām tērpu kolekcijām pauž viedokli par vairākām sabiedrībā aktuālām tēmām: klimata pārmaiņām, vardarbību, mentālo veselību un vārda brīvību.
"Cilvēki, kuri ir ļoti intraverti, varbūt nav pieraduši pie tādiem pasākumiem, tas palīdz viņiem no komforta zonas izlīst. Ar to kolekciju cilvēks var izpausties savādākā veidā," sacīja konkursa dalībniece Annija Celinska.
"Redzot konkurenci, ir bēdīgāk, bet galvenais ir piedalīties. Ir dažas kolekcijas, kas tiešām ir – "vau"! Pašiem prieks vilkt," atzina konkursa dalībniece Enija Būčiņa.
Visi modes skatē redzamie apģērbi darināti no lietotiem T krekliem, un tādā veidā konkursa rīkotāji cer pievērst jauniešus dabai draudzīgai domāšanai.
'Nevis tā, ka – ak, gribu ko jaunu un nopērku, nopērku, bet – kā var kaut ko pārtaisīt no iepriekšējiem T krekliem, kā tos var izmantot citādāk," klāstīja Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas Modes aksesuāru dizaina programmas vadītāja Ieva Leismane.
Latvijas mākslas skolu audzēkņu veikumu vērtēja kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne, tandēma "Mareunrol’s" dalībnieki, kā arī vairāki citi Latvijā un ārpus tās zināmi modes eksperti, mākslinieki un pedagogi.
"Vīlītes mēs arī paskatīsimies, tas varētu būt galējais kritērijs, odziņa uz tortes, bet galvenais ir interesanta ideja, lai tā ir skaidra.
Kolekcijas ir ļoti dažādas, bet tur, kur vēstījums ir par tādām rūpēm, tas mani dziļi aizkustināja. Man liekas, mūsu nākotne ir labās rokās," atzina modes dizainere, žūrijas pārstāve Indra Komarova.
Valsts mēroga konkurss mākslas skolu audzēkņiem tiek rīkots jau vairākus gadus, par norises vietu katru reizi izvēlēties citu izglītības iestādi, kā arī mainot konkursa darbos tverto mākslas nozari.
"Katru gadu mēs izvēlamies vienu profesiju, kas saistīta ar mākslu, un skolēni veic radošo uzdevumu, projektu, kurā būtībā iziet tādiem pašiem darbiem cauri kā dizaineri – sākumā domā idejas, izvēlas strādāt vienatnē vai grupiņā, mēģina novest to projektu līdz galam," norādīja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāve Ilze Kupča.
Konkursa uzvarētājus žūrija vēl nav paziņojusi, taču no 300 iesniegtajiem darbiem potenciāli labākos jau atlasījusi Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas izstāžu zālē, kur interesenti tos un tērpu prezentācijas bez maksas var aplūkot līdz aprīļa vidum.