Biedrība "Taureņa efekts" darbojas 15 gadus un, kā stāsta biedrības pārstāve Amanda Zelmene, ik gadu divas reizes – pavasara un vasaras sezonā, kā arī rudens un ziemas sezonā tiek aptaujāti bērnunami, sociālie bērnu un jauniešu centri, lai noskaidrotu, kādas ir šo iestāžu vajadzības:
"Mēs sapratām, ka ir nepieciešama iniciatīva, kurā nevis bērnunami paši lūdz palīdzību, bet mēs nākam viņiem pretim un paprasām, kas ir tas, kas jums ir vajadzīgs, jo bieži vien ziedotāji mēdz domāt, ka tās ir tikai mantas vai rotaļlietas, bet bieži vien tās ir arī lielākas vajadzības."
Runājot par vajadzībām, kuras varētu risināt ar ziedotāju palīdzību, bērnunamos lielākoties uzsver, ka pamatvajadzības iestādes nodrošina, taču laikā, kad naudas trūkst, būtisks ir arī ziedotāju atbalsts. To uzsver arī Cesvaines novada "Grašu bērnu ciemata" vadītāja Sandra Stade:
"Tās vajadzības ir daudz, un mēs jau saprotam, kādas mums ir tās cenas, visas izmaksas. Protams, ka ir lietas, ko nosedz tā nauda, ko nosedz pašvaldības, kas ir arī mūsu pienākums bērniem nodrošināt, bet, protams, ka vienmēr ir prieks, ka ir kaut kas papildus.
Tikko kā ir kaut kas papildus, mēs varam kaut ko ieekonomēt un atkal kaut ko citu bērniem piedāvāt."
Saraksts katrai iestādei ir atšķirīgs. Pamatā dominē lietas, kas ātri nolietojas, piemēram, gultas veļa, apavi vai dažādas sportam nepieciešamās lietas, atzīmē Ventspils bērnu sociālā aprūpes centra "Namiņš" vadītāja Linda Kapura:
"Velosipēdi, viņi plīst un nolietojas. Apavi jau arī ātri nolietojas vai paliek par mazu. Viss jau mums tiek piešķirts, pašvaldība jau apmaksā, nodrošina, bet to, ka nolietojas, vai saplīst, to jau nevar paredzēt, kurā mirklī. Tāpēc par katru mazāko daļiņu, kas tiek mums atvēlēta, mēs esam priecīgi."
Arī Madonas novada sociālā aprūpes un rehabilitācijas centra "Ozoli" vadītāja Sarmīte Pabērza min tīri praktiskas lietas, kas būtu nepieciešamas:
"Mums ir blenderis nojucis un mums nav putekļu sūcēja, arī bumbas gan futbolam, gan basketbolam, kā lai saka, ir nolietojušās."
Lai gan ir arī šīs materiālās vajadzības, bērnunamiem būtiskas ir arī sociālās vajadzības. Vislielākā interese ir par iespējām apmeklēt dažādus pasākumus, sporta aktivitātes.
"Grašu bērnu ciemata" vadītāja Sandra Stade stāsta, ka šajā ziņā ļoti būtiski ir palīdzēt risināt transporta jautājumu:
"Ja tas ir brauciens uz Rīgu, jo mēs kopā esam kādi 30 plus pieaugušie, nepilni 40, tad tas ir lielais autobuss, [izmaksā] ap 500-600 eiro."
Apkopotā informācija liecina, ka labprāt tiktu pieņemta arī brīvprātīgo palīdzība, kas ziedotu savu laiku, piemēram, palīdzot remontdarbos. Šāda nepieciešamība būtu arī "Grašu bērnu ciematā":
"Mums bērni dzīvo tādās divstāvu ģimenes tipa mājiņās, ap 30 bērniem. Nu tad zinām, kā ir mājās, kad kaut kas saplīst, salūzt. Ir kaut kur vienā sienā caurums, kaut kur aizkaru stanga varbūt īsti neturas.
Saimnieks ir viens, un viņš skrien uz visām pusēm. Būtu cilvēks, kas gatavs iebraukt un tādu kaut ko tīri praktiski [palīdzēt]."
Un Grašos ir arī jau laba pieredze ar to, kā palīdz brīvprātīgo darbs.
"Mums ir, piemēram, arī tagad pieteikušies pirms valsts svētkiem jaunieši, kas mācās par frizieriem. Viņi brauks un griezīs bērniem matus. Mums arī ikdienā šeit vietējie no frizieru salona brauc brīvprātīgi. Iedomājaties, ja ir 30 bērni, no kuriem lielākā daļa ir puiši, kuriem visu laiku ir jāgriež mati – tie ir ļoti lieli izdevumi. Tas ir arī tāds foršs un interesants atbalsts. Tas mūs vienmēr iepriecina. Ja ir kāds atbalsts, tas mums atvieglo kopējo budžetu, un mēs varam atkal kaut ko citu ieplānot."
Lai arī bērnunamos uzsver, ka palīdzība un ziedojumi būtu svarīgi ne tikai Ziemassvētkos, tuvojoties labdarības laikam, ir vērts ieskatīties biedrības "Taureņa efekts" sarakstā, lai ziedojumos sniegtu tieši to, kas nepieciešams.