Studenti norāda uz informācijas trūkumu par aizsardzības dienestu

Studenti norāda uz informācijas trūkumu par Valsts aizsardzības dienestu (VAD). Latvijas Studentu apvienība veikusi studējošo aptauju par Valsts aizsardzības dienestu. Tās mērķis bija identificēt ar dienestu saistītos riskus un izvērtēt, cik informēti par pieejamajiem atbalsta veidiem ir studenti. Galvenie secinājumi pēc aptaujas ir, ka studenti nav pietiekami informēti par dienesta apmācību norisi un atbalstu, un alternatīvā dienesta iespējām. 

Aptauja: Lielākā daļa studentu nav ieinteresēti uzsākt dienestu

Aptauja veikta laikā no 13. līdz 28. augustam. Ziņojumā analizētas atbildes no 18 līdz 27 gadus veciem jauniešiem, kas mācās kādā no Latvijas augstskolām. Kopumā aptaujā piedalījās 514 respondenti, no kuriem aptuveni 46% jeb 236 ir vīrieši un ap 49% jeb 253 – sievietes, bet 25 respondenti dzimumu nevēlējās norādīt. 

Jautājumā par vēlmi dienēt Valsts aizsardzības dienestā 275 respondenti jeb 53,5% norādīja, ka nav ieinteresēti uzsākt dienestu, vien 25 cilvēki jeb 4,9% atbildēja, ka to vēlas darīt. No visiem respondentiem 22 jeb 4,3% ir tādi, kas patlaban ir Valsts aizsardzības dienestā vai arī to ir pabeiguši.

Daudzi studenti vispār nevēlas iesaistīties karadarbībā, tostarp turēt rokās ieroci. Satraucas par pārāk intensīvu fiziskās slodzes apjomu dienesta laikā un kā tas ietekmētu veselības problēmas, kas vai nu jau ir pastāvošas, vai nu rastos dienesta laikā.

Ņemot vērā, ka mērķauditorija bija studējošie, saņemti daudzi viedokļi par to, kā dienests ietekmē jau iesāktas studijas, proti, esot dienestā veselu gadu, pasliktinās jau esošās zināšanas un daudz no apgūtā tiek aizmirsts, kā arī ir grūti atsākt studēt pēc dienestā pavadīta gada.

Studenti arī norādījuši, ka trūkst informācijas par atbalsta veidiem, ko, esot dienestā, ir iespējams saņemt, piemēram, par pabalstu bērna uzturēšanai vai darba devēja pienākumu saglabāt darbavietu. Tāpat secināts, ka studentiem trūkst izpratnes par to, kā tiek īstenots alternatīvais dienests tiem, kas objektīvu iemeslu dēļ nevar pildīt militāro dienestu.

Studentu ieskatā – jo vairāk informācijas, jo vieglāk ieinteresēt

Pats galvenais secinājums – ir nepieciešams uzlabot informētību un pieejamību par Valsts aizsardzības dienesta sniegtajiem atbalsta mehānismiem, kā arī palielināt ikmēneša kompensāciju, lai tā atbilstu minimālās mēnešalgas līmenim. Studenti izrādījuši interesi arī par papildu atbalsta veidiem, piemēram, lielāku kompensāciju un iespēju apvienot dienestu ar studijām, kas liecina par to, ka šie faktori būtiski ietekmē viņu motivāciju pieteikties dienestam.

Latvijas Studentu apvienības sociālā virziena vadītāja Alise Agnese Rozentāle skaidroja – jo vairāk būs pieejama informācija par un ap Valsts aizsardzības dienestu, jo vairāk jauniešus būs iespējams ieinteresēt iestāties dienestā. Patlaban ir neziņa un nespēja gūt atbildes par vairākiem jautājumiem pirms dienesta. Tas arī esot iemesls, kāpēc tik liels skaits studentu nevēlas iestāties dienestā.

Latvijas studentu apvienības sociālā virziena vadītāja par aptauju
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

"Arī tas informācijas trūkums ir diezgan redzams, jo ne tikai nezina par to, kādus atbalsta veidus iespējams saņemt. Nezina par to, kā izpaužas alternatīvais dienests, nav informēti par to, kā notiek šis militārā dienesta process, kā vispār var iesaistīties un ko iegūst gala rezultātā. Tas, protams, arī ietekmē šīs sajūtas par dienestu vai to, vai gribi vai negribi viņā iestāties, tāpēc ir svarīgi informēt par dienestu un tā sniegtajām iespējām pirms iestāšanās, nevis iegūt šīs zināšanas dienesta laikā. Tie 22 cilvēki, kas atzīmēja, ka viņi ir dienestā, pirmkārt, vai nu nesniedza pilnvērtīgas atbildes, bet tā daļa, kas jau tika iesaukti studiju procesa laikā, norādīja uz to, ka viņiem šis dienests traucēja studijām un īsti nebija pilnvērtīgi iegūtas zināšanas."

Sākumā Studentu apvienība vēlas plašāk dalīties ar aptaujā iegūtajiem datiem, lai informētu sabiedrību. Tāpat organizācija plāno tikties ar Aizsardzības ministriju, lai prezentētu datus par to, ko studējošie domā par Valsts aizsardzības dienestu. Pēcāk jau plānots pārskatīt šī brīža pieejamos atbalstus un iepazīties plašāk, ko studenti vēlas vai tieši negrib redzēt dienestā.

Studenti saskata sešas uzlabojamas pozīcijas

Ziņojumā Studentu apvienība ir uzskaitījusi kopumā sešas rekomendācijas, ko būtu svarīgi uzlabot Valsts aizsardzības dienestā.

Sabiedrības informēšana par VAD sniegtajiem atbalsta mehānismiem: Studentu apvienība uzsvēra, ka ir nepieciešams veikt plašu sabiedrības izglītošanu par dienestu un tā sniegtajām iespējām, kā arī par rīcību krīzes situācijās un iespējām iegūt padziļinātas zināšanas par sevis un līdzcilvēku aizstāvību.

Papildu atbalsta mehānismu ieviešana: studenti aicina izvērtēt iespējas ieviest papildu atbalsta mehānismus, kas veicinātu interesi par dienestu, īpašu uzmanību pievēršot aptaujāto paustajām vēlmēm, piemēram, veselības apdrošināšana, studējošo un studiju kredīta dzēšana, iespēja saglabāt esošo darba vietu dienesta laikā, bezmaksas higiēnas produkti sievietēm un citus jautājumus.

Palielināts apmērs ikmēneša kompensācijai ikdienas izdevumu segšanai: apvienība norādīja, ka pašreizējais ikmēneša kompensācijas apmērs ne obligātā kārtā dienestā iesauktajiem, ne brīvprātīgajiem nesasniedz minimālās mēnešalgas apmēru valstī. Tādēļ ir nepieciešams palielināt kompensāciju, lai tā atbilstu minimālās mēnešalgas līmenim un mainītos atbilstoši tās pieaugumam.

Informācijas pieejamība par aizsardzības dienesta uzņemšanas prasībām: apvienība uzsvēra nepieciešamību nodrošināt skaidrāku un pieejamāku informāciju par dienesta uzņemšanas prasībām un apmācību plānu, lai jaunieši varētu labāk saprast, ko sagaidīt un kādi ir nosacījumi.

Atbalsts studējošajiem, kas pilda dienestu: studenti rekomendējuši nodrošināt atbalstu studējošajiem, kuri pilda dienestu, lai viņi varētu turpināt savu izglītību un neciestu no akadēmiskām sekām.

Dienesta ietekme uz studiju procesu: apvienība norādīja uz nepieciešamību izvērtēt VAD ietekmi uz jau iesāktu studiju procesu, lai nodrošinātu, ka studējošie var veiksmīgi apvienot dienestu ar studijām.

Līdz 20. novembrim Aizsardzības ministrija kampaņā "Iemācies uzvarēt" aicina jauniešus vecumā no 18 līdz 27 gadiem pieteikties Valsts aizsardzības dienestam, kas sāksies nākamā gada vasarā. Iesaukums ilgs 11 mēnešus, un tas notiks dažādās militārajās bāzēs, tostarp Ādažos, Lielvārdē, Alūksnē un Rēzeknē.

Latkovskis: informācija par dienestu jāizplata mērķētāk

Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāts Ainars Latkovskis no "Jaunās Vienotības" uzsver, ka no vienas puses jautājums ir par skolām, par patriotismu ģimenē un daudz ko citu, bet no otras puses – šī visa informācija ir pieejama, bet to vienkārši pārāk maz mērķē uz tām vecuma grupām, uz kurām tā attiecas. Viņaprāt, labi strādā to jauniešu viedokļu popularizēšana, kas jau ir pabeiguši dienestu, un to vislabāk būtu veikt tieši sociālajos tīklos, ko jaunieši visvairāk patērē.

Deputāts Ainārs Latkovskis par informācijas pieejamību par Valsts Aizsardzības dienestu
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

"Mūsu Aizsardzības komisija ir tikusies ar tiem, kas pabeidza pirmo gadu Valsts aizsardzības dienestā, un runājusi ļoti daudziem ar viņiem, un atsauksmes ir ļoti labas. Viņiem ir ko darīt, viņi ir aizņemti, un viņi tiešām kaut ko atgūst, ne par velti puse no viņiem gandrīz palika tālāk dienēt, un liela daļa pēc tam arī devusies augstskolā. Tas parāda to, ka gads nav pazaudēts, bet tiem, kas nevēlas, ir iespēja iet Zemessardzē. Nu, to vairāk būtu jāpopularizē, vēlreiz uzsveru – tieši mērķgrupai," uzsver Latkovskis.

Atbildot par kompensāciju apmēru, Latkovskis norāda, ka summa tiem, kas piesakās brīvprātīgi dienēt, jau šobrīd ir pietiekami augsta, piebilstot, ka Valsts aizsardzības dienests nav vieta, kur pelnīt, to var darīt iestājoties profesionālajā dienestā.

Tiesa, jānorāda, ka paskatoties Latvijas armijas sociālos tīklos, tad tik vienkārši piekrist studentiem par to, ka informācijas trūkst – nevarētu, jo tā ir, tostarp arī dažādi pieredzes stāsti, iespējams, tas ir jādara vēl vairāk un arī pašiem studentiem ir jāinteresējas vairāk par dienestu.

Jāpiebilst, ka LSA ir paredzēta tikšanās ar Aizsardzības ministriju (AM), lai aptaujā gūtos datus pārrunātu. Vai tas nozīmē, ka Valsts aizsardzības dienestā ir gaidāmas izmaiņas, to gan šobrīd ir grūti teikt.

AM: aptauja norāda uz zemu informētības līmeni

Kā AM norāda, aptaujas rezultāti liecina, ka respondentu informētība par valsts aizsardzības dienesta (VAD) sistēmu Latvijā ir zema. "Spilgts piemērs tam ir fakts, ka likums jau kopš tā pieņemšanas nosaka gan studiju, gan darba vietu saglabāšanu jauniešiem, kas uzsākuši VAD, taču liela daļa par to nezina.

Tāpat esam secinājuši, ka daļā sabiedrības ir pārprasts valsts aizsardzības civilā dienesta koncepts.

VAD galvenais mērķis ir nodrošināt pilsoņu militāro apmācību, piedāvājot alternatīvu dienesta izpildes formutiem, kas militāro dienestu nevar veikt savu domu vai reliģiskās pārliecības dēļ." Latvijas Radio norādīja ministrijā.
 
Vairums ziņojumā norādīto ieteikumu plašākai sabiedrības informēšanai par VAD, kompensāciju paaugstināšanai un bonusu groza palielināšanai jau esot ministrijas darbakārtībā. Vienlaikus būtiski, ka ministrija sistēmas uzlabošanā ņem vērā arī pašu VAD karavīru viedokli, Nacionālo bruņoto spēku kopējo attīstības plānu, kā arī budžeta plānošanas ciklu un iespējas, skaidroja iestādē.
 
Dienesta ieviešana norisinās pakāpeniski, un pašlaik aizsardzības nozare aktīvi komunicējot par 2025. gada vasaras iesaukumu, kurā plānots apmācīt 830 pilsoņus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti