Kopš neatkarības atjaunošanas vēlēšanu biļeteni Latvijā bijuši gandrīz bez izmaiņām – kandidātu vārdi un uzvārdi viens zem otra. Katram pretī – rombiņš vai kvadrātiņš, kurā ielikt plusiņu, ja kādu kandidātu vēlētājs īpaši atbalsta, un iespēja izsvītrot vārdu un uzvārdu, ja kandidāts nav patīkams. Taču automātiskā balsu skaitīšanas sistēma, kuru izmanto arvien vairāk iecirkņu, īsti nespēj nolasīt šīs individuālās atzīmes.
Tādēļ Centrālā vēlēšanu komisija kopā ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru piedāvā ierasto dizainu aizstāt ar jaunu. Jaunā dizaina biļetenos ierasto rombiņu pie katra vārda aizstās divi kvadrātiņi – sarkans un zaļš – ar baltu aplīti vidū.
Ja atbalstāt kandidātu – aizkrāsojiet aplīti zaļajā kvadrātiņā. Ja neatbalstiet – tad nevis svītrojiet, bet aizkrāsojiet aplīti sarkanajā kvadrātiņā. Šādas atzīmes dators spēšot labāk atpazīt. Iecerēts, ka vienlaikus biļeteni arī kļūs lielāki un attiecīgi – būs vieglāk salasāmi cilvēkiem ar vājāku redzi.
Šādas izmaiņas paredzētas, lai balsošanas zīmes varētu skenēt elektroniski un skeneris iekrāsotās zīmes vieglāk atpazītu. Saulīte norādīja, ka iepriekš konstatēts, ka skeneris nespēj nolasīt strīpojumus, bet, ja lauciņš ir iekrāsots, to atpazīt ir vieglāk.
"Mēs ejam jaunā digitālā laikmeta virzienā," sacīja Saulīte. Vaicāta par izmaksām, ko šādas izmaiņas biļetenos un skaitīšanas sistēmā prasīs, Saulīte norādīja, ka būtiski tās vēlēšanu procesu nesadārdzinās, tomēr skeneri būs jāatjaunina. Precīzu aprēķinu par nepieciešamo finansējumu gan CVK vēl nav.
CVK vadītāja atzīmēja, ka jaunos biļetenus plānots izmantot jau nākamgad 7. jūnijā – gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.
Izmaiņas iecerēts attiecināt ne vien uz Saeimas, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanām, bet arī uz referendumiem, kur atbildē būs jāaizkrāso aplītis.
Politoloģe Iveta Kažoka gan vērsa uzmanību uz to, ka vēlētāji Latvijā savus biļetenus mēdz nejauši saķēpāt vai apzināti to apraksta, lai paustu attieksmi. Ja tādējādi tiks aizkrāsoti arī baltie aplīši, tad dators to iztulkos kā atbalstu vai noraidījumu konkrētam kandidātam.
"Pie pašreizējās sistēmas tas neko nemaina. Bet, ja mašīna lasīs, tad nolasīs to kā plusiņus vai mīnusiņus. Tas ir viens risks. Otrs risks – jābūt tomēr lielai ticībai cilvēkiem, ka, ja mašīna lasa biļetenus, interpretācija ir tāda pati kā cilvēkam," pauda Kažoka.
Saulīte LTV atzina, ka "ja ir kaut kādas šaubas, cilvēks vienmēr pārbauda mašīnu. Tas ir līdzīgi kā, skaitot ar rokām, 4 vai 6 acu princips. Ja ir kaut kas, kas rada bažas vai potenciālas kļūmes, tad cilvēki šos biļetenus apskatās".
Lielāku un krāsainu biļetenu drukāšana nebūšot būtiski dārgāka, solīja CVK vadītāja. Taču, lai sagatavotu vēlētājus jaunajai kārtībai, gan būs nepieciešama informatīva kampaņa.
Pagaidām šī ir tikai iecere. Lai mainītu biļetenu izskatu, vispirms jāgroza vairāki vēlēšanu likumi, ko Saeima varētu sākt skatīt septembrī. Līdz tam CVK fokusgrupas testēs, cik saprotami vēlētājiem ir jaunie biļeteni.