Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Latgalē pagaidām balso viskūtrāk

Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Ziņu speciālizlaidums

Jauniešiem, pirmo reizi balsojot, sajūtas neparastas

Balso pirmo reizi dzīvē – EP vēlēšanas mudina jauniešus iedziļināties politikā

Vēlēšanās ir svarīga jebkura balss, tāpēc gribam iepazīstināt ar trīs jauniešiem, kuri balso pirmo reizi dzīvē. Jaunieši saka – arī viņiem ir svarīgi ietekmēt to, kas notiek pasaulē.

Haralds balsstiesīgu vecumu sasniedza pagājušogad. Un nu tieši Eiropas Parlamenta vēlēšanas viņam iekrīt kā pirmās. 19 gadus vecais jaunietis pastāstīja, ka viņam šis ir nedaudz satraucošs brīdis, bet izvēle bijusi viegla.

"Process salīdzinoši viegls bija. Jautāju, viens padoms bija noteikti vecāku padoms. Pats arī uzmetu nedaudz aci debatēm. Tā nonācu pie tāda secinājuma. Vairāk paskatījos par to, par kuriem nevajag vēlēt," sacīja Haralds.

Haralds dodas vēlēt pirmo reizi
Haralds dodas vēlēt pirmo reizi

Viņš gan atzina, ka politikai līdz šim nav īpaši sekojis līdzi. Taču pēdējo mēnešu laikā uzzinājis daudz ko jaunu gan par Eiropas Parlamentu, gan politiķiem, kuri kandidē vēlēšanās.

"2024. gada sākumā tikai uzzināju, ka būs jāvēl. Tad man uzradās interese, ko viņi dara, kas ir tā doma Eiropas Parlamentam. Un es nonācu pie sava secinājuma, par ko balsot," stāstīja Haralds.

Arī Sandra un Jēkabs pavisam drīz svinēs 12. klases izlaidumu. Viņi pastāstīja, ka, pirmo reizi ienākot vēlēšanu iecirknī kā balsstiesīgajiem un vēlēšanu urnā iemetot savu balsi, jutušies neparasti.

"Diezgan interesanti, jo it kā tu vienā lapiņā atķeksē varbūt dažus cilvēkus un varbūt izsvītro un tikai iemet vienu lapiņu. Bet tu esi patiesībā diezgan nozīmīgu lēmumu veicis, un izvēle var daudz ko arī mainīt, tāpēc ir tāda interesanta sajūta," sacīja Jēkabs.

Jau kādu laiku jaunieši gan savstarpēji, gan ar klasesbiedriem un draugiem sprieduši par to, kam vajadzētu atdot savu balsi. Abi stāsta, ka sociālajās vietnēs skatījās arī debašu izgriezumus.

Jēkabs vēlē pirmo reizi
Jēkabs vēlē pirmo reizi

Sandra par politiku interesējusies arī agrāk, Jēkabs pirms vēlēšanām pētījis politisko spēku programmas.

"Īsti nevarēja iet balsot, tādēļ nebija vēlme interesēties.

Es gan vienu brīdi, kad bija stipras runas, ka varēs vēlēt no 16, es bišķiņ paskatījos, ja nu man pēkšņi ir jāiet vēlēt. Bet tā tikai tagad – pēdējā mēneša laikā – es tā tuvāk sekoju visiem līdzi," pastāstīja Jēkabs.

"Es jau visu laiku sekoju līdzi, vismaz Latvijā notiekošajam. Tā ka kaut ko es zināju iepriekš, un nebija tā, ka gāju uz vēlēšanām kā pilnīgi balta lapa," sacīja Sandra.

Sandra dodas vēlēt pirmo reizi
Sandra dodas vēlēt pirmo reizi

Visi trīs jaunieši atzina – viņi uzticas tiem, par kuriem nobalsoja, un tic, ka šie cilvēki spēs aizstāvēt Latvijas intereses.

KONTEKSTS: 

Kā izdarīt izvēli?

Kā izdarīt izvēli?

Eiroparlamenta vēlēšanās talkā var nākt LSM "Kandidātu šķirotava" un "ES Partiju šķirotava"

Aizpildi anketas un uzzini kandidātus un partijas, ar kurām tavas domas sakrīt visvairāk un vismazāk! Tas aizņem tikai dažas minūtes.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiek no 6. līdz 9. jūnijam.

Vēlēšanas Latvijā notiek 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas. Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti