Dienas ziņas

Jelgavas novada dome

Dienas ziņas

Rīgas ielu remontdarbi ritot pēc plāna

Labklājības ministrija plāno jaunu pieeju bērnu tiesību aizsardzības jomā

Labklājības ministrija plāno pārveidot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI) pārveidos par atbalsta organizāciju bērniem, bāreņiem un sociālajiem dienestiem. Mērķis ir jau agrīnā stadijā atpazīt problēmas un sniegt piemērotu atbalstu gan grūtībās nonākušiem bērniem, gan ģimenēm. Ko nozīmē un kā vērtējami Labklājības ministrijas (LM) plāni veidot jaunu pieeju bērnu tiesību aizsardzības jomā?

"Valsts bērnu tiesību aizsardzības centrs", "Latvijas atbalsta centrs ģimenēm ar bērniem un jauniešiem", "Ģimeņu atbalsta centrs" – šie ir daži no variantiem, kā, iespējams, vēlāk pārsauks VBTAI. Potenciālos nosaukumus piedāvāja vairāk nekā 170 cilvēku LM veidotajā aptaujā.

Labklājības ministrija plāno pārveidot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Lai gan diskusijas par nosaukumu vēl turpināsies, skaidrs ir tas, ka VBTAI tiks pārveidota.

Kā stāstīja labklājības ministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"), savstarpēji sadarbojoties veselības, izglītības un labklājības nozarēm, mērķis ir attālināties no primāras sodīšanas un vairāk pievērsties rehabilitācijai, sociālo prasmju apguvei un izglītošanai, lai pēc iespējas ātrāk varētu sniegt atbalstu bērniem, vecākiem, pašvaldībām, tostarp bāriņtiesām un sociālajiem dienestiem.

"Mēs uzskatām, ka šādā virzienā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai ir jāattīstās. Skaidrs, ka tā uzraudzība jau nepazudīs – tā paliks, bet, saskaroties un runājot ar dažādām pašvaldībām, skaidrs, ka bieži vien pietrūkst vienkārša padoma vai metožu, ko darīt šādās situācijās, un, ja mēs ātrāk arī veidotu tādas komandas pašā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, kas grūtākos gadījumos varētu arī palīdzēt gan izglītības iestādēm, gan pirmsskolai, gan tieši tur, kur šīs problēmas rodas – tas varētu arī palīdzēt tiešām atrisināt tās situācijas, ne tik daudz pāriet no vienas sodīšanas pie nākamās, kur faktiski tas bērns centrā vairs nesanāk – viņš riņķo pa visām iestādēm," klāstīja ministre.

Šobrīd tiek strādāts pie projekta koncepcijas.

To, kādas funkcijas mainīsies VBTAI, ministre vēl nenosauca, jo tas esot atkarīgs no finansēm. Tāpat ministre lēsa, ka kopumā būs nepieciešams vairāk nekā viens miljons eiro no valsts budžeta.

"Mēs vēlamies, lai bērns ir centrā, lai mēs viņu varētu sadzirdēt. Es domāju, ka kādā no nākamajiem posmiem mēģināsim iesaistīt arī pašus bērnus un caur viņu prizmu iziet cauri šīm izmaiņām, lai saprastu, kāds labums viņiem no šī būs," teica ministre.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra īpašā pārstāve vardarbības pret bērniem jautājumos Nadžata Māla M'džida, kas ieradusies palīdzēt un sniegt savas rekomendācijas, novērtēja ministrijas vēlmi pāriet no uzraugošas, kontrolējošas un sodošas sistēmas uz konkrētiem un viegli pieejamiem pakalpojumiem.

"Jums ir jāiegulda sociālajā darba spēkā, un ar sociālo darba spēku es domāju ne tikai sociālos darbiniekus, bet arī skolotājus, baznīcas pārstāvjus, juridiskās palīdzības sniedzējus – principā visus cilvēkus, kas ir iesaistīti darbā ar bērniem un ap bērniem, lai šiem cilvēkiem būtu nepieciešamās prasmes. Šajā ziņā es novērtēju to, ka jūs plānojat reorganizēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, lai tā kļūtu par tādu atbalstošu iestādi, kas nodrošina nepieciešamos rīkus, lai šajā darbā ar bērniem iesaistītās personas zinātu, ko tieši darīt konkrētajās situācijās," teica M'džida.

ANO pārstāve uzsvēra: lai rastu nepieciešamo risinājumu dažāda veida problēmām, piemēram, cīņai ar vardarbību, ir ļoti svarīgi iesaistīt arī bērnus un ieklausīties viņu viedoklī, jo bērni ir daļa no risinājuma šīm visām problēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti