Jēkabpils aizsargdambja rekonstrukciju kavē birokrātiski un finansiāli šķēršļi

Daugavas aizsargdambja rekonstrukcija Jēkabpilī varētu sākties šā gada augustā, taču agrāku būvdarbu sākšanu kavē finansiāli un birokrātiski šķēršļi. Tas nozīmē, ka lielāko daļu darbu varēs paveikt tikai nākamgad. Pašvaldībā gan sola, ka darīs visu iespējamo, lai tas neietekmētu drošību potenciālo plūdu laikā. 

Jēkabpils aizsargdambja rekonstrukciju kavē birokrātiski un finansiāli šķēršļi
00:00 / 04:22
Lejuplādēt

Nesen Jēkabpilī no Daugavas aizsargdambja tika noņemti smilšu maisi un zeme, kas tur tika savesta janvāra plūdu laikā. Strādnieku rosīšanās gan nenozīmē, ka tūlīt sāksies dambja rekonstrukcija.

Kopējās dambja atjaunošanas izmaksas tiek lēstas vairāk nekā 12 miljonu eiro apmērā, bet līdz šim pašvaldības kontā nav ieskaitīta pat daļa no šīs summas. 

Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars (Nacionālā apvienība) skaidroja, ka dambja pārbūves projektam tiek izstrādāti atsevišķi Ministru kabineta noteikumi finansējuma piesaistei no Eiropas Savienības struktūrfondiem plūdu risku novēršanai. Noteikumu projekts pašlaik ir saskaņošanas stadijā.

"Pie Eiropas struktūrfondu finansējuma tiekam nākamā gada janvārī, un šobrīd ir stāsts par to, kā saņemt priekšfinansējumu projekta būvdarbu uzsākšanai jau šogad. Finanšu ministrija ir solījusi, ka dos mums iespēju priekšfinansējumu saņemt, aizņemoties Valsts kasē," pavēstīja Stars.

Finanšu ministrijā apliecina, ka vietvarai tiešām ir iespēja aizņemties līdzekļus būvdarbu uzsākšanai jau šogad, tikai tam nepieciešams domes deputātu balsojums. 

"Jēkabpils novads var saņemt ilgtermiņa aizņēmumu, izmantojot savu prioritāro aizņēmuma kvotu 1,5 miljonu eiro apmērā, vai arī pieprasīt īstermiņa aizņēmumu budžeta un finanšu vadībai tādā apmērā, kas nepieciešams, lai nodrošinātu finanšu resursus līdz Eiropas Savienības fonda finansējuma saņemšanai," skaidroja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis.

Pēc Eiropas Savienības fonda avansa saņemšanas pašvaldība varēs dzēst šo īstermiņa aizņēmumu, taču vispirms ir nepieciešams domes lēmums par aizdevumu no Valsts kases dambja pārbūvei, turpināja Jarockis.

Pašvaldība šobrīd secīgi pilda visus uzdevumus, lai varētu sākties būvdarbi. Viens no procesiem – būvprojekta izstrāde – atpaliek no sākotnēji plānotā termiņa par aptuveni divām nedēļām, jo bija radušies tehniski sarežģījumi. Tāpat nācās pārprojektēt dažas nianses, jo ar diviem blakus esošo zemju īpašniekiem neizdevās panākt saskaņojumu par būvdarbu veikšanu viņu teritorijā.

Projektēšana tuvāko dienu laikā būs pabeigta, un pašvaldībā pauž cerību, ka izdosies projektu saskaņot ar atbildīgajām valsts institūcijām līdz jūnija beigām. Tomēr jāņem vērā, ka vēl jāveic būvdarbu iepirkums. Sākotnēji no valsts puses tika saņemti solījumi likvidēt birokrātiskos šķēršļus, tomēr iepirkuma procedūrai būs tādi paši noteikumi kā citiem projektiem, uzsvēra Jarockis.

"Te nevar tā, ka Jēkabpils novada dome izvēlēsies – mums šķiet, ka šis būvnieks būs piemērotāks, mēs ņemam šo. Te ir jāievēro visi konkurences nosacījumi un caurspīdīgumam ir jābūt maksimāli, lai nodokļu maksātāju līdzekļi tiktu īstenoti efektīvi un lietderīgi. Arī šajā konkrētajā gadījumā," teica Jarockis.

Savukārt Stars uzsvēra, ka ar to jau bija jārēķinās: "Solīt jau ir viegli, bet mēs rēķināmies ar to, ka tie šķēršļi ir, ka procedūras mums ir jāievēro un pēc tam par tām arī jāatskaitās."

Ja apstākļi būs labvēlīgi, tad Jēkabpils dambja rekonstrukcija varētu sākties augustā. Lai gan līdz ziemas sezonai varētu būt paveikta tikai neliela daļa iecerēto būvdarbu, novada pašvaldībā sola primāri izdarīt tos darbus, lai aizsargdambis varētu izturēt nākamo ziemu un pavasari.

KONTEKSTS:

Janvārī, izveidojoties lielai vižņu masai Daugavā, kas aizsprostoja upi no Pļaviņām līdz pat Jēkabpilij, pilsētu pārņēma plūdi, kādi nebija pieredzēti vairākus gadu desmitus. Jēkabpils novadā tika izsludināts sarkanais brīdinājums. Iedzīvotāji tika aicināti nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām. Tāpat sāka arī brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem. Plūdu ierobežošanas un dambja stiprināšanas darbi noritēja diennakts režīmā teju divas nedēļas. Dambi izdevās nosargāt, un vēlāk kritās arī ūdens līmenis.

Plūdu laikā Jēkabpilī tika izskaloti ceļi un ielas, bojātas kanalizācijas sistēmas, applūda aptuveni 400 privātmāju. Aizsargdambja atjaunošanai būs nepieciešami 12,5 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti