Būvspeciālistu izpēte: daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

Daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai, secināts Ekonomikas ministrijas (EM) sadarbībā ar pieredzējušiem būvspeciālistiem veiktajā šīs sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpētē, informēja EM.

Pētījumā apsekotas 18 šīs sērijas daudzdzīvokļu ēkas – 15 deviņstāvu un trīs sešstāvu ēkas Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Rīgas mikrorajonos Imantā, Pļavniekos un Dārzciemā. Izpēte veikta ēkām, kuras tika nodotas ekspluatācijā laika posmā no 1974. līdz 2006. gadam.

EM norādīja, ka 602. sērijas apsekoto ēku pamatu un pamatnes tehniskais stāvoklis izpētes rezultātā novērtēts kā atbilstošs ēku mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Arī apsekoto ēku nesošo sienu un ēku pagraba, starpstāvu un bēniņu pārsegumu stāvoklis novērtēts kā apmierinošs un atbilstošs mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Kopumā 602. sērijas ēkas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī un ēku ekspluatācija ir droša, norādīja ministrijā.

Izpētē divām ēkām konstatēts pirmsavārijas stāvoklis ēku jumta klāja plātņu tehniskajam stāvoklim. Tāpat konstatēts nedrošums un neatbilstības balkonu nesošajām konstrukcijām, kā arī elementu bojājumi un deformācijas.

Izpētes laikā konstatētajiem defektiem, nepilnībām un bojājumiem par iemeslu ir nekvalitatīvi veikti būvdarbi, neveiksmīgi projekta risinājumi ēkas norobežojošām konstrukcijām (ārsienām, balkoniem, lodžijām).

Tāpat klimatiskie apstākļi pastiprināti ietekmē neatbilstoši projektētu un nekvalitatīvi ražotu elementu bojājumu attīstību. Ēku stāvokli ietekmē arī ēku ekspluatācijas periodā savlaicīgi neveikta vizuālā un tehniskā apsekošana, laicīgi neidentificētas iespējami negatīvo izmaiņu pazīmes vai izmaiņu sekas.

Ēku tehniskā stāvokļa uzlabošanai un drošai ekspluatācijas turpināšanai visām ēkām ar balkoniem pēc iespējas īsākā termiņā jāveic jumta klāja un jumta nesošo konstrukciju tehniskā apsekošana ar tehniskā stāvokļa detalizētu novērtēšanu. Savukārt balkoniem pēc novērtēšanas jāveic plātņu virsmu atjaunošana un aizsardzība pret klimatisko faktoru ietekmi vai arī plātņu un norobežojošo ekrānu demontāža un jaunu elementu izbūve.

Lai iedzīvotājiem samazinātu izmaksas šo darbu veikšanai, EM piedāvā nesošo konstrukciju mezglu stiprināšanas tipveida risinājumus. Projekta konstruktīvo nepilnību un neprecīzu montāžas būvdarbu dēļ ēkām ar balkoniem un jumta konstrukciju bez teknes izstrādāti tipveida risinājumi, kas paredz nostiprināt jumta klāja plātnes. Tāpat tiek piedāvāti risinājumi balkonu pārbūvei ar mērķi novērst pirmsavārijas situācijas un to veidošanos, kā arī ēkas mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai. Piemēram, esošās konstrukcijas balkonu vietā iespējams izbūvēt franču tipa balkonus, kas ir ātrākais un lētākais risinājums.

Lai pārliecinātos par esošā dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli, EM plāno līdz 2025. gadam veikt visu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku sēriju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti.

2023. gadā paredzēts pētīt 316. un 318. sēriju un 2024. gadā – 104. un 119. sēriju ēkas.

EM iepriekšējos gados veikusi 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu ēku balkonu apsekojumus, un izstrādāti tipveida risinājumi to atjaunošanai, kā arī 464. sērijas, 467A sērijas un 103. sērijas ēku apsekojumus. Veikto apsekojumu rezultāti ir pieejami  EM tīmekļa vietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti