Elektroniskā uzraudzība ir kontroles pasākums, kuru nosaka tiesa, lai ierobežotu brīvu pārvietošanos.
Lai īstenotu elektronisko uzraudzību, pie ķermeņa piestiprina elektronisku ierīci, kas ļauj kontrolēt personas atrašanos noteiktā vietā un laikā.
Ar grozījumiem noteikts, ka aizdomās turētajam vai apsūdzētajam, kam kā drošības līdzeklis piemērots aizliegums tuvoties noteiktai personai vai vietai, uzturēšanās noteiktā vietā, nodošana policijas uzraudzībā vai mājas arests, ierobežojumu ievērošanas kontrolei varēs piemērot nepārtrauktu elektronisko uzraudzību, izmantojot elektronisku ierīci.
Noteikts, ka elektroniskā uzraudzība piemērojama vienīgi, ja ir pamats uzskatīt, ka aizdomās turētā vai apsūdzētā persona rada augstu vardarbības risku citai personai.
Elektronisko uzraudzību gadā vidēji varētu piemērot 400 aizdomās turētām vai apsūdzētām personām, norādīja likumprojekta autori.
Elektronisko uzraudzību nodrošinās Valsts policija.
Savukārt, lai noteiktu kārtību, kādā šī uzraudzība notiek, grozījumi likumā uzdod valdībai pieņemt attiecīgus noteikumus.
Elektroniskās uzraudzības piemērošanu uzsāks 2025. gada 1. jūlijā.
KONTEKSTS:
Par nepieciešamību ieviest elektronisko uzraudzību aktīvas diskusijas sākās 2023. gadā, pēc tam kad Leons Rusiņš pēc daudzkārtējas draudu izteikšanas Jēkabpils novadā noslepkavoja bijušo dzīvesbiedri.
Policijas priekšnieks Armands Ruks iepriekš skaidroja, ka elektroniskās uzraudzības sistēma nodrošinās, ka "tehniskās ierīces dos signālu, lai esam soli priekšā varmākam. Bet cietušais varēs paslēpties un reaģēt. Uzreiz [policija] var veikt saziņu un verbāli ietekmēt varmāku."