Lība Bērziņa ikdienā darbojas kā vides pieejamības eksperte un konferencē akcentēja cilvēku ar invaliditāti izaicinājumus Latvijas kultūrainā. Viņa norādīja, ka bieži trūkst informācijas par pieejamajām vietām, kurās viņi var iekļūt.
"Man arī pašai ir bijusi pieredze, ka es esmu pieejamā kultūras namā, bet tad sākas ugunsdrošības trauksme, un es nekur netieku, jo lifts vienkārši nestrādā," atzina Bērziņa.
Tiesa, šis gadījums neattiecas uz Liepāju, taču arī šajā pilsētā ar pieejamību problēmas ir.
Pilsētā ir trīs kultūras objekti – Liepājas muzejs, Liepājas teātris un Centrālā zinātniskā bibliotēka –, kas joprojām nav pieejami cilvēkiem ar invaliditāti, liedzot viņiem iespēju pilnvērtīgi piedzīvot mākslu un kultūru.
"Tas, kas mums ir problemātisks, ir Liepājas teātris, bet pašreiz tiek izstrādāts metu projekts, kurā šī vides pieejamība tiks atrisināta pilnībā. Līdzīga situācija ir ar Centrālo zinātnisko bibliotēku, kur arī tiek domāts par iespēju, iespējams, blakus izbūvēt piebūvi, arī šajos gadījumos tiek risināta vides pieejamība," klāstīja Liepājas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš.
Gatavojoties kļūt par kultūras galvaspilsētu 2027. gadā, Liepāja sola rīkoties. Pirmais solis – pie viena galda piesēžoties, atklāt problēmas un pēc tam tās risināt.
"Sadarbībā ar mūsu vietējām organizācijām - gan neredzīgo klubu, gan arī citiem individuāliem māksliniekiem - redzam, ka tēma ir jāaktualizē.
Mums ir liels prieks, ka arī organizācija "Apeirons" ir mūsu Liepājas vēstnešu vidū, līdz ar to mēs redzam, ka mums ir visi vajadzīgie spēlētāji, lai mēs vairāk runātu par šo tēmu un darītu praktiskus darbus,"
pauda "Liepāja 2027" valdes priekšsēdētāja Inta Šoriņa.
Vai Liepāja paspēs šos jautājumus sakārtot, šobrīd neviens nevar atbildēt. Par to, ka darāmā visā valstī ir daudz, norādīja arī vides pieejamības eksperte Bērziņa.
"Vides pieejamība nekad nebeidzas. Tas nav nekad tāds risinājums, kas apstājas – ir visu laiku jāattīstās," sacīja vides pieejamības eksperte.
Liepāja kopā ar Portugāles pilsētu Evoru 2027. gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētām. Saņemot ievērojamu finansējumu daudzu miljonu apmērā, Liepāja gatavo plašu programmu ar vairākiem simtiem dažādu pasākumu.