Pēc seksuālās uzmākšanās skandāla Mūzikas akadēmijā šī gada pavasarī darbu atstāja akadēmijas vadība – rektors un divi prorektori. Divus par nepieņemamu uzvedību sodītos mācībspēkus atlaida, un vēl vairāki administrācijas darbinieki izlēma paši aiziet. Kopā 13 cilvēki. Līdz ar valdības lēmumu piešķirt akadēmijai papildu teju 400 000 eiro, tapis zināms, ka, šiem darbiniekiem aizejot, viņiem kopā izmaksāti gandrīz 206 500 eiro kā atvaļinājuma kompensācijas un atlaišanas pabalsti.
"Pēc man pieejamās informācijas tās izmaksas bija saistītas ar uzkrātiem atvaļinājumiem un to, ka spēkā esošā darba likumdošana paredz norēķināties par neizmantotām atvaļinājuma dienām un par to nostrādāto laika periodu," skaidroja kultūras ministre Agnese Lāce ("Progresīvie").
Lielākā daļa šīs summas izmaksāta trim cilvēkiem, – iepriekšējai vadībai – bijušajam rektoram Guntaram Prānim un diviem prorektoriem – Valdim Bernhofam un Andai Beitānei. Kopā tie ir vairāk nekā 135 tūkstoši. Cik katram no viņiem? To neizpauž.
Prānis: Es vienkārši izņēmu man pienākošos atvaļinājumu. Un tas arī viss.
LTV: Vai visiem trim darbiniekiem, ieskaitot jūs un divus prorektorus, tā summa tiešām varēja veidoties tik liela? Virs 135 tūkstošiem?
Prānis: Bet jūs jau zināt, ka darbu atstāja padsmit cilvēki.
LTV: Jā, bet tie 135 tūkstoši ir par jums trijiem. Un pārējiem ir vēl 70 tūkstoši.
Prānis: Nekādas kompensācijas nav maksātas, jo to visu apstiprina padome. Es nemaz gribēdams to nevarētu izdarīt. Viss, kas ir saistīts ar naudu, ko saņem rektors, iet caur padomi.
Akadēmijā atvaļinājums vasarā ir garāks, un rektors, arī prorektori akadēmijā pildījuši vēl citus pienākumus. Vēl gandrīz 70,5 tūkstoši sadalīti astoņiem darbiniekiem. Arī tiem diviem, kas tika atlaisti.
"Kopumā ir šie divi – [Rolands] Kronlaks, [Māris] Kupčs, plus seši darbinieki no administratīvā personāla. Tie ir 70 499 eiro. Mums var šķist dažādi. Ir ētiski vai nav ētiski? Mēs nevaram nemaksāt šīs kompensācijas. Tāds ir likums," norādīja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektore Ilona Meija.
No šiem darbiniekiem daži gan saņēmuši arī cita veida kompensācijas, atminējās bijušais rektors.
"Par vienu darbinieci, piemēram, Ilona Meija apstiprināja, ka ar kompensāciju viņa dodas, un par vienu darbinieci, kurai tika saukta neatliekamā palīdzība, kurai bija radīti neciešami darba apstākļi. Viņa saņēma, ja nemaldos, par vienu mēnesi kompensāciju. Vienas mēnešalgas apjomā. Arī tas ir likumiski, jo es pats biju klāt, un daudzi kolēģi redzēja, kāda bija tā situācija. Cilvēks gandrīz sabruka mūsu acu priekšā," skaidroja Prānis.
Tāpat valdība segs izmaksas, kas akadēmijai radās par tiesāšanos un zvērinātu advokātu pakalpojumiem, par psihologa konsultācijām, labbūtības kursiem un drošas mācību vides apmācību nodrošināšanu. Šī nauda rasta kā finanšu pārdale starp valsts budžeta pozīcijām.