Ik gadu ir noteikts budžeta vietu skaits, cik studentus uzņem Latvijas koledžās un tehnikumos. Šogad plānots uzņemt ap 9100 studentu, un patlaban jau ir uzņemti nepilni 9000 audzēkņu.
Konkurss bija diezgan liels
Kā stāsta Rīgas Valsts tehnikuma direktora vietniece mācību darba organizācijā Inga Šikova, ir bijis ļoti liels jauniešu pieplūdums, kas vēlējās pieteikties kādā no piedāvātājām mācību programmām. Šobrīd aizpildītas visas, izņemot programmu "Materiālu ķīmijas tehniķis".
"Mums par pārsteigumu, tas bija komercdarbības nodaļā tieši komercdarbinieka kvalifikācijā, ļoti liels audzēkņu skaits bija automehāniķu programmā, tur pieprasījums vienmēr ir bijis liels.
Tāpat datorikas speciālistē – datortehniķi un programmēšanas tehniķi, kas vienmēr ļoti populāri."
Arī Latvijas Koledžu asociācijas valdes priekšsēdētāja Rūta Gintaute-Marihina norāda, ka šis mācību gads ir sācies diezgan spraigi un konkurss uz lielāko daļu mācību programmu bijis liels.
"Koledžās ir valsts budžeta iedalītās vietas pa izglītības tematiskām jomām, grupām. Ir tā, ka vēl dažas [programmas] pildās, bet ir arī [programmas], kur septembra pirmajās dienās nāk un interesējas par iespējām uzsākt mācības par savu finansējumu, tad, protams, studentiem ir iespēja rotācijas kārtībā, pēc pirmā semestra rezultātiem, pretendēt uz budžeta vietu. Jā, praktiski tās vietas ir aizpildītas ar kaut kādām pavisam nelielām niansēm."
Pieteikšanās atsevišķās programmās joprojām turpinās
Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Baiba Bašķere norāda, ka lielākais konkurss šogad veidojies mākslas jomas izglītības programmās, kā arī pieprasīta bijusi programmēšana, arhitektūra, grāmatvedība un citas.
Taču mazāka interese bijusi par tādām programmām kā, piemēram, būvniecība un lauksaimniecība.
"Ļoti, ļoti izteiktas izmaiņas [ar citiem gadiem], es teiktu, nav, bet tas, kas mūs priecē, ka tomēr jau vairākus gadus profesionālajā izglītībā vairāk kā 50% ir pārstāvētas STEM jomas programmas, un tās arī tiek diezgan veiksmīgi aizpildītas, arī enerģētika, arī, protams, viss, kas saistīts ar datorsistēmām, arī tādas programmas kā mehānika, metālapstrāde, kā arī būvniecībā ir pietiekami daudz iestājušies, bet nu, vēl ir palikušas brīvas vietas."
Pieteikšanās atsevišķās Latvijas koledžās un tehnikumos joprojām turpinās tajās mācību programmās, kur studentu nepietiek.