Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: cik ilgi koalīcijas darba kārtībā būs jautājums par iespējamo paplašināšanos?

Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: Kādus "zemūdens akmeņus" NBS pārtikas iepirkumā saskatījusi Valsts kontrole?

Šodienas jautājums: kādus "zemūdens akmeņus" NBS pārtikas iepirkumā saskatījusi Valsts kontrole?

Valsts kontrolieris: ministra biroja iesaiste skandalozajā armijas pārtikas iepirkumā bija netipiski aktīva

Bijušā ministra Arta Pabrika biroja iesaiste skandalozajā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārtikas iepirkumā bija netipiski aktīva, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina valsts kontrolieris Rolands Irklis.

"Ministra birojs un ministrs ir bijis aktīvāk iesaistīts šajā iepirkumā, nekā tradicionāli šādā iepirkumā to varētu sagaidīt," teica Irklis.

"Tas, ka ir netipiski aktīva iesaistīšanās šī iepirkuma plānošanā un organizēšanā no ministra biroja puses, ir acīmredzams – 

apejot vai izņemot no ierastās kārtības, ka šīs [iepirkuma] prasības tiktu definētas bruņotajos spēkos, tās tika definētas ministra izveidotā darba grupā, un tālāk bija paredzēts, ka iepirkuma komisija saskaņos ar šo ministra izveidoto darba grupu tālāko tehnisko specifikāciju."

Turklāt ministra birojs deleģēja savus pārstāvjus arī iepirkuma komisijā, tādēļ "klātesamība no ministra biroja puses bija visa šī iepirkuma laikā", atzina valsts kontrolieris. Ministrs bijis klātesošs, izdodot rīkojumus par darba grupas izveidi, bet ministrs pats neesot piedalījies iepirkuma komisijas darbā un iepirkuma vērtēšanā, precizēja Irklis.

Valsts kontrole gan nevērtēja, cik pamatoti bijuši aprēķini.

"Līguma summa – 220 miljoni eiro – pievērš lielāku sabiedrības uzmanību, bet pati līguma summa nebija tas briesmīgākais, jo samaksa notiktu atbilstoši faktiskajām piegādēm. Tā nebija garantēta summa – "Zītari LZ" saņemtu šo starpniecības maksu – 3% no piegādātās vērtības," paskaidroja valsts kontrolieris.

Lielākā problēma bija tā, ka palielinātā summa bija jāsaskaņo ar centralizēto iepirkuma komisiju, bet tas netika darīts. Ja tas tiktu tomēr izdarīts, Irklis pieļāva, ka centralizētā iepirkuma komisija būtu pamanījusi problēmas ar šo iepirkumu kopumā.

Irklis arī atzina, ka īsti nav saprotams, kādēļ pirmajos līguma izpildes gados būtu nepieciešams tik liels pārtikas piegāžu apjoms, jo valsts aizsardzības dienests ir tikai izveides stadijā, tādēļ "pirmšķietami izskatās, ka šī summa varētu būt par lielu".

Taču iespējama ļaunprātība jāizmeklē tiesībsargājošajām iestādēm, norādīja Irklis. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka uzņēmuma "Zītari LZ" dalība šāda veida konkursā "pati par sevi ir interesanta", jo sākotnējās prasībās bija jāpierāda loģistikas kapacitāte, jāiesniedz apliecinājums par pieredzi loģistikas pakalpojuma sniegšanā, bet šim uzņēmumam tādas nebija un šādu apliecinājumu tas attiecīgi neiesniedza. Tādēļ iepirkuma komisijai šo uzņēmumu jau sākumā vajadzējis izslēgt no tālākas dalības konkursā, bet tas piedalījies visos iepirkuma posmos.

"Tas liecina, ka uzņēmumam bija nopietna interese piedalīties un uzvarēt šajā konkursā, par spīti tam, ka vismaz pēc sākotnējiem parametriem tas neatbilda [prasībām]," norādīja Irklis.

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim. Vēlāk nolēma līgumu lauzt. AM risināja sarunas ar uzņēmumu par līguma laušanas nosacījumiem. 

Tagad panākta vienošanās ar uzņēmumu "Zītari LZ" par līguma izbeigšanu 31. decembrī. Līguma laušanas dēļ valsts nekādus finansiālus zaudējumus necietīšot.

Iepriekš atstādinātās divas iepirkuma komisijas amatpersonas atbrīvotas no amata, bet par citām ar iepirkumu saistītajām amatpersonām pārbaudes vēl turpinās.

Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no summas par pārtikas piegādi par piegāžu administrēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti