Rīga nākamgad plāno izmaiņas pretkorupcijas sistēmā

Rīgā nākamajā gadā plāno ieviest starptautisku pretkorupcijas standartu, kas iedzīvotajiem ļaus pārliecināties, ka galvaspilsētā vairāk nekā miljardu eiro lielais budžets ir labi pārvaldīts. Lai mērķi īstenotu, pašvaldībai jānovērš vairākas neatbilstības, kas ir konstatētas auditā. 

Ņemot vērā jauno Pašvaldību likumu, kas stājies spēkā no šī gada, domei ir jāizveido centrālā pārvalde, kas nodrošina domes un komiteju apkalpošanu un pilda citas pašvaldības funkcijas. Rīgā tas uzdevums gulstas uz Centrālo administrāciju, kas iever sevī daudzas nodaļas, piemēram, Iepirkumu pārvaldi, Juridisko pārvaldi un Iekšējo pārbaužu un korupcijas novēršanas nodaļu.

Viens no pirmajiem šīs administrācijas izvirzītajiem mērķiem ir pašvaldībā uzlabot pretkorupcijas sistēmu. Dome vēlas ieviest "ISO 3700" pretkorupcijas standartu. Tas ir starptautisks standarts, kas ietver dažādus pasākumus, lai novērstu un atklātu kukuļošanu. Šie pasākumi ietver, piemēram, pretkorupcijas politikas izstrādi, personu apmācību, ziņošanas un izmeklēšanas procedūras.

Lai saprastu, kāda ir tagadējā situācija, domē ir veikts audits, kura rezultātus trešdien prezentēja Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdē.

Secināts, ka Rīgā pretkorupcijas sistēmā ir neatbilstības. Piemēram, augsta kukuļošanas riska darījumos nav gūti apliecinājumi strukturētai padziļinātai pretkukuļošanas uzticamības pārbaudei, respektīvi, tagadējie pasākumi klibo. Nav arī gūti apliecinājumi, ka pašvaldībā pret ārpakalpojumu darbiniekiem ir tieši tādas pašas prasības kā pret saviem darbiniekiem. Piemēram, pret domes pārstāvjiem ir jābūt tādām pašām prasībām kā pret atkritumu izvedējiem.

Novēršot nepilnības, Rīga varēs šo standartu ieviest, taču ieviest to vienlaicīgi visos pašvaldības uzņēmumos būs ļoti grūti, uzskata Latvijas Kvalitātes biedrības vadītājs Mikus Zelmenis. 

Latvijas Kvalitātes biedrības vadītājs par pretkorupcijas standartu
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Viņš sacīja: "Tur varētu kaut kur pazust kaut kāds pavediens, un bieži vien vajag uztaisīt to vienu vietu, kur viss darbojas, tad var skatīties un tās labās idejas pārcelt tālāk. Visa šī procesa laikā mēs secinājām, ka pirmajā brīdī runa būtu par Centrālo administrāciju, bet, tā kā Centrālās administrācijas atbildībā ir citu struktūrvienību un kapitālsabiedrību vadītāji, tad šo vadītāju uzraudzība arī būtu jāietver."

Rīgas izpilddirektors Jānis Lange apņemas šo standartu ieviest nākamajā gadā, tādējādi Rīga kļūtu Latvijā par pirmo tādu pašvaldību. 

Šim standartam atzinīgus vārdus veltījusi vicemēre Linda Ozola no deputātu bloka "Kods Rīgai": "Daudzviet un daudzkārt publiskajā telpā izskan jautājums par plaisu, kas veidojas starp iedzīvotājiem un varu. Šis ir viens no soļiem. Tādu soļu, protams, ir daudz, bet tomēr šis ir viens solis, kā stiprināt uzticību savai pašvaldībai no iedzīvotāju puses."

Rīgas vicemēra par pretkorupcijas standartu
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Par standarta ieviešanu komiteja runās arī turpmāk. Jāatzīmē, ka šo pretkorupcijas standartu piešķir uz trim gadiem. Reizi gadā ir uzraudzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti