De Facto

Stambulas konvencija – joprojām bubulis daļai politiķu

De Facto

De Facto. Stambulas konvencija, narkotiku ceļi un Bērnu slimnīcas ziedotājs VDD redzeslokā

Bērnu slimnīcas ziedotājs nonācis Valsts drošības dienesta redzeslokā

Bērnu slimnīcas fondam ziedojušais Ķīnas uzņēmums «MGI» nonācis Drošības dienesta redzeslokā

Ķīnas gēnu izpētes produktu ražotājs "MGI", kas ziedojis 2,8 miljonus eiro Bērnu slimnīcas fondam (BSF), nonācis Valsts drošības dienesta (VDD) redzeslokā. VDD kompānijai pievērsis uzmanību un redz to kā iespējamu Ķīnas ietekmes instrumentu. Vienlaikus BSF kategoriski noliedz iespēju par jebkādu datu nodošanu Ķīnas kompānijai un uzsvēra – ziedojums glābj bērnu dzīvības. 

ĪSUMĀ:

 • ASV un Eiropa pēdējos gados ir pārdomu procesā, kādas attiecības ar Ķīnu veidot.
 • Ārlietu ministrija uzskata – svarīgi, lai nebūtu ekonomiskā atkarība.
 • Viens no nozīmīgākajiem ķīniešu uzņēmumiem Latvijā – "Latvia MGI Tech".
 • "MGI" ir Ķīnas genomu izpētes kompānijas "BGI" iekārtu ražošanas atzars.
 • ASV vairākas "BGI" grupas kompānijas ir nonākušas tirdzniecības "melnajā sarakstā".
 • Latvijā "MGI" ziedojis BSF 2,8 miljonu eiro; par ziedoto naudu jau esot izdevies glābt bērna dzīvību.
 • Ziedojuma līgumā nav saistību BSF pirkt "MGI" iekārtas vai produkciju.
 • ASV iepriekš brīdinājušas par Ķīnas biotehnoloģiju kompāniju datu ievākšanu.
 • VDD redzeslokā "Latvia MGI Tech" ir kopš 2019. gada.
 • Drošības dienests vērtē, vai kompānija nerada riskus nacionālajai drošībai.
 • "Latvia MGI Tech" arī aktīvi sadarbojas ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru.
 • Ķīnas uzņēmums interesi par datiem kategoriski noraidījis.

Pārvērtē attiecības ar Ķīnu

Arvien asāka kļūst ģeopolitiskā sāncensība starp Ķīnu un ASV, Latvijas galveno stratēģisko partneri. Savukārt ar agresorvalsti Krieviju Ķīna turpina draudzēties, par ko liecina, piemēram, prezidenta Sji tikšanās ar Putinu oficiālā valsts vizītē jau pēc tam, kad Starptautiskā Krimināltiesa izdeva orderi par Putina arestu kara noziegumu dēļ. 

Tikmēr Latvijā tirdzniecības attiecības ar Ķīnu pēdējos gados pieaug. Imports no Ķīnas trīs gadu laikā teju dubultojies un pērn bija gandrīz miljards eiro. Aug arī Latvijas preču eksports uz Ķīnu, tomēr tā apmēri ir vairākkārt mazāki.

Latvijas Ārlietu ministrijas politikas direktors Andžejs Viļumsons norādīja, ka ne tikai ASV, bet arī Eiropas valstis pēdējos gados ir pārdomu procesā, kādas attiecības ar Ķīnu īsti veidot. Ārlietu ministrijas nostāja ir, ka tirdzniecības saites nav nekas slikts, vienlaikus svarīgi, lai no Ķīnas nebūtu ekonomiskās atkarības, ko pēc tam Ķīna var izmantot kā ietekmes instrumentu.

"Spilgts piemērs ir Ķīnas attiecības ar Lietuvu. Brīdī, kad Lietuvas attiecības ar Ķīnu pasliktinājās politisku domstarpību dēļ, mēs visi vērojām, kā Ķīna izmantoja ekonomiskās ietekmes instrumentus uz Lietuvu tīri tautsaimniecības jomā. Šīs ir lietas, no kurām mums būtu jāizvairās, piesaistot investīcijas, tajā skaitā arī no Ķīnas," norādīja Ārlietu ministrijas pārstāvis.

Latvijā darbojas Ķīnas gēnu izpētes milzis

Viens no nozīmīgākajiem ķīniešu uzņēmumiem Latvijā ir "Latvia MGI Tech", kam pie Rīgas lidostas atrodas gēnu sekvencēšanas centrs. To svinīgi atklāja 2019. gadā. 

"MGI" ir Ķīnas genomu izpētes kompānijas "BGI" (iepriekš "Beijing Genomics Institute") iekārtu ražošanas atzars. "MGI" gan uzstājot, ka kompānijas vairs nav saistītas, jo pērn "MGI" tika nodalīta, tomēr patiesais labuma guvējs palicis tas pats – Ķīnas pilsonis Vans Dzjaņs. 

ASV vairākas "BGI" grupas kompānijas ir iekļāvušas tirdzniecības tā sauktajā "melnajā sarakstā", kur atrodas arī telefonu ražotājs "Huawei". Šīm kompānijām vairs nedrīkst pārdot dažādas ASV tehnoloģijas un produktus bez īpašas atļaujas. Pēdējo reizi saraksts ar "BGI" grupas kompānijām papildināts šogad martā. 

Latvijā "MGI" tikmēr nokļuvis virsrakstos ar ziedojumu BSF 2,8 miljonu eiro apmērā. Fonda vadītāja Liene Dambiņa norādīja, ka ziedotājs bijis ar "MGI" saistīts fonds ASV. Viņa stāstīja, ka par ziedoto naudu viena bērna dzīvība jau izglābta, nopērkot trūkstošus medikamentus 100 000 eiro vērtībā: "Tas tad ir šis mērķis, kā BSF izlieto šo ziedojumu konkrētiem bērniem, viņu veselībai. Un otrs ziedojuma mērķis ir Bērnu slimnīcas infrastruktūra." 

Dambiņa uzsvēra, ka ziedojuma līgumā nav saistību pirkt "MGI" iekārtas vai produkciju.

ASV bažas par kompānijas saitēm ar Ķīnas iestādēm; uzmanību pievērš VDD

Pirms diviem gadiem ASV Nacionālais pretizlūkošanas un drošības centrs brīdināja, ka Ķīnas straujā attīstība genomu izpētes jomā rada gan ekonomiskus, gan drošības riskus. Centrs "BGI" minēja kā vienu no informācijas kanāliem, pa kuriem Ķīnas valdība var masveidā ievākt amerikāņu veselības datus, tajā skaitā ģenētisko informāciju. Vēl apgalvots, ka "BGI" tehnoloģijas izmantotas mazākumtautības uiguru apspiešanā.

Arī Valsts drošības dienesta vērtējumā jebkura informācija, arī privāti personu dati, kas tiek nodoti kādai Ķīnas kompānijai, var nonākt Ķīnas valdības rīcībā. VDD norādīja, ka "Latvia MGI Tech" ir tā redzeslokā kopš 2019. gada, lai vērtētu, vai kompānija nerada riskus nacionālajai drošībai.

"Ņemot vērā dienesta darba specifiku, VDD atturēsies no plašākiem komentāriem saistībā ar konkrēto uzņēmumu. Vienlaikus VDD vērtējumā attiecībā uz jebkuru Ķīnas uzņēmumu pastāv risks, ka tas var tikt izmantots Ķīnas interešu atbalstam. Ķīnas privātā sektora uzņēmumi lielā mērā atrodas Ķīnas valdības kontrolē, un tiem ir pienākums nepieciešamības gadījumā sadarboties ar Ķīnas varas iestādēm, tajā skaitā specdienestiem. Ņemot vērā minēto, Ķīnas uzņēmumu darbība Latvijā ir saistāma ar izlūkošanas riskiem.

VDD aicina ikvienu, vērtējot sadarbības iespējas ar Ķīnas uzņēmumiem, pievērst pastiprinātu uzmanību potenciālajiem riskiem, tajā skaitā iespējamam datu drošības apdraudējumam. VDD vērtējumā sadarbībā ar jebkuru Ķīnas uzņēmumu jāņem vērā risks, ka tā rīcībā nonākušie privātpersonu un juridisku personu dati, kā arī intelektuālais īpašums, inovācijas un atklājumi var tikt nodoti Ķīnas valsts iestādēm," rakstiskā atbildē norādīja dienests.

Cieša sadarbība ar Latvijas pētniekiem

"Latvia MGI Tech" aktīvi sadarbojas ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, tajā skaitā īsteno kopīgus Eiropas Savienības finansētus projektus. Uzņēmums centram ziedoja iekārtu, ar ko sagatavot paraugus sekvencēšanai. Savukārt divus modernus sekvenatorus "MGI" centram iznomā uz laiku, kamēr tas no kompānijas iepērk sekvencēšanai vajadzīgos reaģentus, stāstīja centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš. Reaģenti izmaksā aptuveni miljonu eiro gadā.

"Tas ir finansiāli visizdevīgākais modelis, jo šāda veida iekārtas diezgan ātri noveco. Tā sacensība ir liela, un līdz ar to, ja mēs pirktu šādu iekārtu un ieguldītu daudz līdzekļus, savukārt kaut kas notiktu pasaulē, parādītos jauna veida tehnoloģijas, kurās šīs iekārtas vairs nederētu, mēs zaudētu to naudu," norādīja Kloviņš.

Centra vadītājs uzsver, ka iekārtas pašas datus ražotājam nepārsūta, un arī kopumā personu dati tiekot rūpīgi sargāti. 

Īpašu uzmanību datu drošībai mudinājušas pievērst Latvijas drošības iestādes, kas par sadarbību ar "MGI" Biomedicīnas centru iztaujājušas, 

stāstīja Kloviņš: "Tiešām mēs vairāk uzmanības pievēršam datu aizsardzībai. Gan [ievērojam] rekomendācijas, kā novērot datu plūsmas, gan speciālas iekārtas, kas to novēro, lai nav tā, ka piepeši, mums nezinot, sāk kaut kur noplūst dati. Tas uz doto brīdi tiek monitorēts, un es domāju, tā ir tā pozitīvā lieta."

Kloviņš uzskata, ka riski sadarbībā ar Ķīnas kompāniju gēnu izpētē ir mazi. Viņš uzsver, ka apkopotā veidā datus par Latvijas iedzīvotāju ģenētiskajām īpašībām centrs tāpat publicēs dažādu pētījumu ietvaros. Viņš norādīja, ka galvenais ieguvums, ko Ķīnai dotu masveida ģenētiskās informācijas ievākšana un analīze, ir priekšrocības zāļu tirgū.

"Šādā veidā tiešām tie, kas rūpīgi un daudz pēta genomu, pievērš tam lielāku uzmanību un iegulda līdzekļus, arī vairāk izstrādās dažādus nākošās paaudzes medikamentus, tajā skaitā individualizētus medikamentus dažādu slimību ārstēšanai un tāda veidā iegūs ekonomisko priekšrocību. Es domāju, tas jau nu gan ir šīs kompānijas mērķis," pauda Kloviņš.

"Latvia MGI Tech" interesi par datiem kategoriski noraida

"Latvia MGI Tech" intervijai klātienē nepiekrita, taču rakstiskā komentārā uzsvēra, ka tā nav ne ārstniecības iestāde, ne pētnieciskā laboratorija, kurai būtu vajadzīgs ievākt datus. Jautājumus par to kompānija asi noraidīja. 

"Mēs izsakām dziļu nožēlu, ka uz bērnu veselības rēķina tiek kultivētas pilnīgas muļķības par bioloģisko paraugu vai personas datu ievākšanu un apstrādi. Tam nav absolūti nekādas saistības ar mūsu biznesa darbību, tāpēc kategoriski noraidām publiski paustās aplamības. (..) Uzskatām, ka ģeopolitiskās situācijas iespaidā tiek radītas nepamatotas spekulācijas par filantropisku žestu," rakstīja kompānijas pārstāvis Andis Šlaitas.

Arī BSF valdes priekšsēdētāja Dambiņa pat teorētiskas iespējas, ka pie kompānijas kādā veidā varētu nonākt pacientu personas dati, noraidīja.

"Protams, es pati biju pamanījusi, ka ir šāda veida riski, kas varētu būt saistīti ar šo ziedojumu, taču šis ziedojuma līgums neparedz nekādu datu apmaiņu, turklāt, pat ja tas paredzētu kaut kā teorētiski, tas faktiski nav iespējams. (..) Arī pirms visām starptautiskajām regulām ļoti rūpīgi sekojām, kādā veidā un kam tiek nodoti jebkādi personu dati saistībā ar bērna veselības stāvokli, saprotot, ka tā ir ļoti, ļoti sensitīva informācija," teica Dambiņa. 

Savukārt VDD rakstiskajā atbildē arī norādīja, ka ģenētisko datu iegūšana un izpēte gan vietējā, gan starptautiskā mērogā Ķīnai ir būtiska, lai stiprinātu tās pozīcijas starp globālajiem līderiem biotehnoloģijās. To Ķīna var izmantot kā "maigās varas" instrumentu pozitīva tēla veidošanai un sev labvēlīgu lēmumu sekmēšanai citās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti