Rīta Panorāma

Bites spēj mācīties un sekot viena otrai

Rīta Panorāma

Savus 40 izdziedās jubilejas lielkoncertā Liepājā

Intervija ar CERT.LV vadītājas vietnieku Vari Teivānu

«Cert.lv»: Šogad kiberuzbrukumos Latvijai vairāk iesaistās Ķīna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gadā, kad Krievija iebruka Ukrainā, Latvijā kiberuzbrukumu skaits no austrumu valstīm pieaudzis. Bet šogad kiberuzbrukumos Latvijai vairāk iesaistās Ķīna, liecina kiberdrošības iestādes "Cert.lv" vērojumi. Kiberuzbrukumu sekas lielākoties bijušas īslaicīgas, taču kopumā pretdarbībā šiem riskiem rodamas neglaimojošas tendences.  

ĪSUMĀ:

  • Pērn pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pieaudzis kiberuzbrukumu skaits Latvijai.
  • Lielākoties šie kiberuzbrukumi būtiskas sekas nav atstājuši.
  • "Cert.lv": Pēdējās nedēļās palielinās arī aktivitāte no Ķīnas, tā tikai augs.
  • "Cert.lv": "TikTok" lietotāju datus var izmantot Ķīnas iestādes.
  • AM parlamentārais sekretārs: Līdzšinējā kiberdrošības politika nav veiksmīga.
  • AM pārstāvis: kiberdraudu jomā trūkst sistemātisku pārbaužu.
  • To šogad cerēts uzlabot ar Nacionālā kiberdrošības centra izveidi SAB pārraudzībā.

Pagājušais gads informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijai "Cert.lv" bijis saspringtākais kopš dibināšanas 2011. gadā. Tam tiešs sakars ar Latvijas pārliecinošajām reakcijām saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Šo pašu iemeslu dēļ līdzīgi novērojumi ir arī Lietuvā un Polijā, un daudz mazāk – tālākās Eiropas valstīs.

«Cert.lv»: Šogad kiberuzbrukumos Latvijai vairāk iesaistās Ķīna
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina otrdien, 7. martā, Saeimas Iekšējās drošības apakškomisijā stāstīja, ka Latvija joprojām ir "interesants mērķis gan Krievijas režīmu atbalstošajiem grupējumiem, gan Krievijas valsts sponsorētiem faktoriem, kas uzbrūk jau krietni nopietnāk, gan arī šādiem uzbrucējiem no Baltkrievijas".

"Tas, kas ir jaunums šogad un ko arī esam novērojuši pēdējās nedēļās, ka palielinās arī aktivitāte no Ķīnas puses.

Līdz šim Ķīnas aktivitāte mūsu reģionā bijusi neliela un novēroti tikai daži gadījumi, kad šīs valsts sponsorēti darboņi centušies, piemēram, iesaistīt amatpersonas ar pikšķerēšanas uzbrukumiem. Pēdējā laikā šādu mēģinājumu ir vairāk un jārēķinās, ka šīs tendences paplašināsies," sacīja Kaškina.

Lielākoties šie kiberuzbrukumi būtiskas sekas nav atstājuši. Visbiežāk novērota dažādu iestāžu mājaslapu "nokausēšana" ar mākslīgi radītu lielu apmeklējumu skaitu, kā arī dažādiem apšaubāmiem e-pastu sūtījumiem. Tomēr bijuši arī incidenti, kas, piemēram, ietekmējuši dažādu produktu piegādes ķēdes.

Kontekstā ar Ķīnas iesaisti kiberdrošības apdraudējumiem jāpiemin arī Ķīnā veidotā izklaides lietotne "TikTok", kura izmatošanu darba ierīcēs liegušas ASV valsts iestādes, Eiropas Komisija un citas institūcijas. "Cert.lv" vērtējumā "TikTok" tāpat kā citu sociālo tīklu lietotāju datus plašākā mērogā var izmantot Ķīnas iestādes. Vairākas valstis tajā saskatījušas riskus. Arī vairums ministriju Latvijā atbilstoši Satversmes aizsardzības biroja ieteikumiem lūgušas darbiniekiem izdzēst "TikTok" lietotni no viedtālruņiem, ko izmanto darbā.

Runājot par valsts politiku saistībā ar citās valstīs globālajā tīmeklī gatavotiem uzbrukumiem, Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts vērtēja, ka situācija Latvijas kibervidē kopumā ir stabila, taču nevar atslābt.

Šo uzbrukumu veidotāji gatavo arvien jaunas provokācijas, un kāda no tām var arī izdoties. Tas prasa pilnveidot normatīvo regulējumu. Līdzšinējā politika valsts kiberdrošības stiprināšanā Jāņa Eglīta vērtējumā nav veiksmīga.

"Šīs bīstamības kļuvušas ātrākas, nekā mēs esam spējuši tām pielāgoties. Stratēģijas, kas bijušas, vairāk darbojušās uz papīra, nevis realitātē un praksē. Ar to tagad saskaramies. Ir bijušas Eiropas Savienības naudas apguves, vienlaikus nepadomājot, kā nodrošināt pietiekamus kiberaizsardzības pasākumus. Jādarbojas otrādi, vispirms mēģinot saprast, ko ar to produktu grib sasniegt," norādīja Eglīts.

Ministrijā secināts, ka līdz šim Latvijā kiberdraudu jomā trūkst sistemātisku pārbaužu, ir visai neregulāra un fragmentēta uzraudzība.

To šogad cerēts uzlabot ar Nacionālā kiberdrošības centra izveidi Satversmes aizsardzības biroja pārraudzībā. Par to jau pērn lēma valdība. Šajā iestādē iesaistīs papildu personālu. Tā tiešākie darba uzdevumi būs saistīti ar plānveida kiberdraudu novēršanu valsts sektoram un kritiskajai infrastruktūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti