Trešajā iesaukumā nākamvasar būtu jāsāk dienēt 480 jauniešiem. Tam bija jāpiesakās līdz 1. decembrim. Vēl 29. novembrī ziņoja, ka saņemti 250 pieteikumi. Tika pieņemts lēmums rīkot atlasi arī obligātā kārtā, jo ar šādu skaitu nepietiek. Taču pēc tam – līdz 1. decembrim – pieteikumu skaits divkāršojās.
Aizsardzības ministrijā minēja divus iemeslus. Viens bija aktīvā informatīvā kampaņa, aicinot pieteikties dienestam, bet otrs – tad, kad bija skaidrs, ka tikai nedēļa palikusi, skaitlis nav pietiekams un būs obligāta atlase, daudz jauniešu izšķīrās, ka izdevīgāk ir pieteikties brīvprātīgi un tikt pie lielākiem labumiem.
Likumā noteikts, ka tiem, kas piesakās brīvprātīgi, ikmēneša kompensācija ir 600 eiro, bet tiem, ko iesauc obligātā kārtā, – divreiz mazāka. Tāpat brīvprātīgajiem pēc tam pieejamas valsts budžeta vietas augstkolās un lielākas izvēles iespējas saistībā ar pašu dienestu.
Pašlaik saņemti 515 pieteikumi un notiek to vērtēšana. Lai arī pieteikumu skaits pārsniedz 480 cilvēku slieksni, kam būtu jādienē trešajā iesaukumā, visticamāk, dienestam derīgo jauniešu skaits būs krietni mazāks.
Vidēji ikreiz atbirums ir 30–40%, lielākoties veselības stāvokļa dēļ.
Lai dienētu, ir jāatbilst konkrētiem veselības kritērijiem, taču diemžēl liela daļa jauniešu tiem neatbilst. Ir arī citi iemesli, piemēram, kādam tā var būt sodāmība, taču tie nav dominējošie iemesli.
Aizsardzības ministrijā norādīja, ka, salīdzinot ar citām valstīm, kurās ir obligātais dienests, atbiruma īpatsvars Latvijā ir normāls. Līdzīgi skaitļi ir arī citviet.
Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons skaidroja, ka iesaucamo atlase, tostarp veselības pārbaudes bruņoto spēku medicīnas centrā, noritēs līdz 20. janvārim.
"Patlaban par derīgiem dienestam atzīti 60, bet pārbaudes ir tikai sākumposmā. Visticamāk, līdz 20. janvārim būs zināms kopējais dienestam derīgo jauniešu skaits, un tad arī rēķinās, cik nepieciešams iesaukt [obligātā kārtā].
Skaidrs, ka iesauks vairāk, nekā vajadzīgs, rēķinoties ar atbiruma procentu. Arī šiem jauniešiem būs jāiziet pārbaudes," norādīja AM valsts sekretārs.
Atlase notiks proporcionāli katrā novadā deklarēto jauniešu skaitam. Būs izveidota atlases komisija, lai nodrošinātu caurskatāmību, un pieaicināti arī novērotāji, sacīja Garisons.
Aizsardzības ministrijā lēš, ka dienestam varētu atbilst 250-270 cilvēku. Tas nozīmē, ka vismaz 200 cilvēki vēl ir jāatrod. Tāpēc arī notiks atlase pēc nejaušības principa, kurā pavēstes visā Latvijā, visticamāk, saņems līdz pat 500 cilvēkiem – jau atkal rēķinoties ar atbirumu.
Valsts aizsardzības dienesta Iesaukšanas plānošanas nodaļas vadītājs Kristers Grauze skaidroja, ka "atlasi veiks īpaši veidota elektroniska sistēma, kura proporcionāli izvēlēsies cilvēkus no administratīvajām teritorijām. Atlasītos sadalīs pēc kārtas numuriem, lai gadījumā, kad iesaukums ir izveidots, bet pāri paliek cilvēki, tad pēdējos kārtas numurus var tad atbrīvot."
Iesaukums šobrīd attiecas uz 18-19 gadus veciem jauniešiem, kas pabeiguši vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādi.
Obligātā kārtā iesauktajiem varētu būt motivācijas problēmas. Kā ar to tiks galā stāsta Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes pulkvežleitnants Gaidis Landratovs: "Pirmais brīvprātīgais iesaukums atnāca. Karavīri ar dažādām dzīves pieredzēm. Kamēr adaptējās, izreaģē, pierod viens pie otra. Tas viss ir atrisināms. Iesim pa pakāpēm – cilvēcīgais, mācību metodes, aizrādījumi, disciplinārsodi. Un tad aiziet jau eskalācijas, kas ir ārpus komandiera, bet pieaicinām attiecīgus speciālistus."
Protams, var būt arī gadījumi, kad kāds mēģina vienkārši izvairīties, bet šādos gadījumos arī jārēķinās ar administratīvajiem procesiem.
Brīvprātīgā kārtā šobrīd vairs nav iespējams pieteikties, bet var sūtīt pieteikumu, gaidot uz nākamo brīvprātīgo iesaukumu, taču tie, kas šobrīd, piemēram, nosūta šo pieteikumu brīvprātīgi tāpat ies cauri šai atlases procedūrai. Un, ja viņi tiek izvēlēti, tad šis šobrīd nosūtītais pieteikums vairs nedos iespēju saņemt tos pašus labumus, ko brīvprātīgajiem, jo vienkārši pieteikšanās ir noslēgusies.