Dienas ziņas

Pašvaldības lielas cerības saista ar industriālajiem parkiem

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Starptautiskajās militārajās mācībās pilnveido spējas reaģēt

Starptautiskajās militārajās mācībās pilnveido reaģēšanas spējas

Pārbaudīt un pilnveidot spējas operatīvi reaģēt uz militāriem draudiem Ziemeļeiropā, tostarp Latvijā – šāds mērķis ir desmit NATO dalībvalstu Apvienoto reaģēšanas spēku mācībām, kas norit Liepājā. Atšķirībā no klasiskajām militārajām mācībām, kurās iesaistītās karaspēka vienības veic uzdevumus pilsētvidē vai lauka apstākļos, šis ir štāba vingrinājums, kurā tiek izspēlētas iebrukuma simulācijas. Militārie un civilie eksperti analizē, kā apsteigt iespējamo pretinieku un NATO spēkiem dot precīzas norādes, kā reaģēt.

Mācības norit Zemessardzes 44. kājnieku bataljona telpās un teritorijā, kur eksperti aiz slēgtām durvīm izstrādā instrukcijas un precīzas darbības algoritmus, lai NATO spēki būtu gatavi ātri reaģēt uz pretinieku aktivitātēm. Vienā no īpaši norobežotajām teritorijas daļām nepiederošas personas neielaiž, bet citā, kur mediju pārstāvji drīkst iet, datori ir izslēgti un dokumenti noslēpti, lai novērstu jebkādas iespējas informācijai nokļūt pretinieku rīcībā.

"Apdraudējums mums visiem ir saprotams. Krievija un tās satelītvalstis ir tās, kas mums rada šo sāncensību dažādos domēnos – informācijas telpā, kiberapdraudējumos, un, protams, arī ar militāro klātbūtni un agresiju Ukrainā," stāsta Zemessardzes komandieris Kaspars Pudāns.

Latvija par mācību vietu izvēlēta, jo austrumu kaimiņvalsts regulāri demonstrē savu spēku mūsu reģionā, kā arī, piemēram, pie Norvēģijas krastiem Ziemeļjūrā. Tieši intelektuālais pārspēks ir svarīgs situācijās, kad pretinieks ir skaitliski pārāks.

"Tas vienmēr ir būtiski – trenēt smadzenes. Jo mūsdienu karadarbības apstākļos tas, kurš spēj labāk novērtēt situāciju, ātrāk saprast, kas notiek, ātrāk pieņemt lēmumus, novedīs pie pareizas muskuļu pielietošanas," uzsver Pudāns.

Ieguvēji no šīm mācībām ir visi iesaistītie, tostarp arī spēku vadošais partneris Lielbritānija, kas komunikācijā ar kolēģiem no Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm gūst labāku izpratni par agresorvalsts radītajiem draudiem.

"Vingrinājums sniedz iespēju pilnveidot un optimizēt 10 Apvienoto reaģēšanas valstu spēku veidu dislokāciju dažādās situācijās Baltijas reģionā, lai apdraudējuma gadījumā palīdzētu pārējiem NATO spēkiem," skaidro Apvienoto reaģēšanas spēku komandieris, ģenerālmajors Toms Beitmens.

Šajā vingrinājumā, kurā piedalās aptuveni 300 ekspertu, izstrādātos algoritmus visas dalībvalstis nākotnē apņēmušās izspēlēt lauka mācībās savās mītnes zemēs. Apvienotie reaģēšanas spēki pēc Lielbritānijas iniciatīvas un tās vadībā tika izveidoti 2015. gadā, un sākotnēji to sastāvā bez Latvijas un Liebritānijas bija Dānija, Igaunija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija, vēlāk tām pievienojās arī Islande, Somija un Zviedrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti