Uz austrumu robežas izvieto pretmobilitātes šķēršļus
Piektdien NBS organizēto valsts aizsardzības mācību "Namejs 2024" laikā uzsākta pretmobilitātes šķēršļu – betona bloku un metāla "ežu" – izvietošana dabā. Piektdien šķēršļi tika uzstādīti Ludzas novada Opoļos – vien puskilometra attālumā no Krievijas robežas. Betona bloki jeb tā sauktie "pūķa zobi" un lego kluči, kur viens betona klucis sver tonnu, tika uzstādīti uz asfaltēta ceļa, kas agrāk veda uz Krieviju. Ar smago tehniku pretmobilitātes šķēršļi tiek vesti no Zilupes, kur izveidots placis "pūķa zobu", metāla "ežu" un citu šķēršļu izvietošanai.
Izpakoti tiek arī HESCO bastionu jeb barjeru režģi.
Atšķirībā no metāla "ežiem" vai betona "pūķa zobiem", tie domāti nevis, lai aizturētu ienaidnieku, bet gan aizsargātu no apšaudes vai šķembām.
Pierobežā tos izvietos pie robežapsardzības nodaļām. Tām līdzās arī šķēršļi.
Šķēršļu uzstādīšanu austrumu pierobežā sadarbībā ar Robežsardzi veic 3. Latgales brigādes zemessargi. Kā uzsvēra Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba Inženieru rotas virsseržants Jānis Vilkājs, valsts aizsardzības mācību "Namejs 2024" ietvaros zemessargi, piedaloties valsts robežas stiprināšanā, gūst arī reālu pieredzi. Turpat netālu no Terehovas robežpunkta tiek nostiprināti pavasarī izraktie prettanku grāvji.
Vilkājs norādīja: "Strādājam galvenokārt pie robežkontroles punktiem un ceļiem, kas robežojas ar kaimiņiem. Uzdevums ir stiprināt šīs vietas. Liekam betona blokus, tad liksim arī metāla konstrukcijas – ežus. Strādā zemessargi un arī atbalsta robežsargi. Šodien strādājam arī pie prettanku grāvja pilnveidošanas. Ir mazāk izmantojamie ceļi, kurus mēs pārrokam un stiprinām. Tā rakšana mums bija pavasarī, tagad jāuzlabo to, kas ir izrakts, un nākamais solis – stiprināsim malas."
Kur un kādus šķēršļus likt, izvērtēts pēc tā, kādi ceļi vai dabiskie šķēršļi ir gan mūsu, gan pretējā robežas pusē.
"Šeit, tā kā ir diezgan stabila pamatne, mēs šoreiz izmantojam nevis slavenos "pūķa zobus", kurus pārsvarā paredzēts izvietot atklātos apvidos, bet šeit mēs izvietojam "lego" blokus. "Lego" bloks tādā ziņā ir ļoti pateicīgs, ka var likt dažādās kombinācijās, variācijās. Viņš ir diezgan smags, vairāk nekā 2 tonnas sver viens bloks, līdz ar to izkustināt būs viņu sarežģīti," sacīja NBS Apvienotā štāba inženierinspektors Kaspars Lazdiņš.
Palīdz arī daba. Latvijas Austrumu robeža ir pateicīgs apvidus ienaidnieka aizturēšanai, vērtēja pulkvežleitnants. Purvi, upes, meži. Bīstami ir atklāti lauki.
Tur izvietos "pūķa zobus", drošību var pastiprināt ar prettanku grāvjiem. Viens tāds jau pavasarī tapa meža ceļa bloķēšanai. Pēcāk uznāca stipras lietavas, pēc kurām konstatēts, ka grāvji jānostiprina.
"Šajā gadījumā mums ir dabai draudzīgais kokoss un salmu šķiedru maisījums ar mazajām zāles sēklām, kas ieaugs un nostiprinās vaļņus, lai būtu ilgtermiņā," par grāvju stiprināšanu pastāstīja Vilkājs.
Pagaidām darbus beidz Latgales zemessargi, bet pēcāk palīgā nāks arī citas brigādes. Pretmobilitātes šķēršļu izvietošana turpināsies nevis mēnešu, bet gadu garumā, lēsa inženieri.
Latgalē pirmo reizi izmēģina rezerves karavīru mobilizāciju
Tikmēr piektdien arī vairāki simti rezerves karavīru saņēma NBS Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieka pulkvežleitnanta Aigara Eglīša parakstītu pavēsti. Viņiem piešķirs ekipējumu, atgādinās karavīra pamatiemaņas, lai jau sestdien viņi varētu doties pildīt uzdevumus.
Piektdienas rītā pie Rēzeknes kultūras nama un arī Daugavpilī, Preiļos, Jēkabpilī, Aizkrauklē bija vērojama neliela drūzmēšanās, jo Zemessardzes 3. Latgales brigāde savās atbildības teritorijās pirmo reizi izmēģināja rezerves karavīru mobilizāciju. Pēc reģistrēšanās rindas fiksēja karavīru datus, veica medicīnisko apskati, karavīrus nofotografēja. Mācībās rezerves karavīri pavadīs trīs dienas.
Rezerves karavīri ir bijušie zemessargi, mācībās piedalās arī esošie zemessargi un atvaļinātie profesionālā dienesta karavīri. Pavēstes viņiem izsūtītas jūlija beigās.
Rezerves karavīrs Jānis sacīja: "Pārsteigums bija tas, ka man piezvanīja no štāba. "Latvija.lv" man neatnāca paziņojums, un vēstule laikam pazuda pa ceļam. Bet, par laimi, man pazvanīja, pateica, ka man jāierodas un es pateicu: jā, viss kārtībā."
Katram karavīram vajag savu elektroniskā pasta adresi. Šī ir viena no atziņām, ko atgādina šīs mobilizācijas mācības.
Tās ir īpašas, jo mobilizācijas un rekrutēšanas pārvalde tās tikai uzrauga, atbildīgie šoreiz ir vietējie zemessargi. Šoreiz no Latgales brigādes, nākotnē plānots pārbaudīt arī citu brigāžu spējas.
NBS Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieks Eglītis norādīja: "Mēs rēķināmies, protams, ka ir cilvēki, kuriem ir kaut kādi attaisnojoši iemesli veselības vai ģimenes apstākļu dēļ, ar kuriem mēs jau esam kontaktējušies un esam atļāvuši nepiedalīties, jo tiešām ir objektīvi iemesli."
Pulkvežleitnants stāstīja, ka, paklausot pavēstei, darba devējam nav jāprasa atvaļinājums. Likums paredz, ka uz mācību laiku darbinieks jāatbrīvo. Piektdien rezerves karavīriem atgādinās minimālās iemaņas, bet sestdien sāksies aktīvā fāze.
KONTEKSTS:
No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā notiek NBS organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības "Namejs 2024". Mācībās piedalās aptuveni 11 000 karavīri un zemessargi no visām NBS vienībām, tostarp valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri, un sabiedroto bruņoto spēku karavīri.
Mācības tiek organizētas sadarbībā ar NATO daudznacionālās divīzijas "Ziemeļi" štābu. Tajās iesaistīti sabiedroto karavīri no ASV, Igaunijas un Lietuvas, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošās NATO daudznacionālās kaujas grupas, NATO daudznacionālās brigādes Latvijā štāba, NATO spēku integrācijas vienības Latvijā, Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā. Mācību norisi atbalsta Apvienotie reaģēšanas spēki, kā arī dažādu līmeņu NATO štābu pārstāvji.
Mācību laikā pa Latvijas valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārā tehnika. Mācību uzdevumu izpildes laikā notiks militāro lidaparātu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos.