Valdība atbalsta paātrinātu Sēlijas militārā poligona izveidi

Lai paātrinātu militārā poligona "Sēlija" izveidi Jēkabpils un Aizkraukles novadu teritorijā un attīstītu esošos poligonus, valdība 6. jūnijā atbalstīja labvēlīgus priekšnoteikumus likumprojektā "Militāro poligonu likums".

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) aplēsa, ka Sēlijas poligona būvniecības pirmo kārtu varētu pabeigt līdz 2025. gada beigām. Tur varētu notikt pirmās šaušanas mācības.

Preses konferencē pēc valdības sēdes aizsardzības ministre atklāja, ka būvniecības pirmā kārta izmaksātu 38 miljonus eiro, bet neminēja precīzu finansējuma avotu.

Sēlijas poligonam likumprojektā noteikts nacionālo interešu objekta statuss un īpaši tiesiskie nosacījumi, lai to izveidotu pēc iespējas ātrāk un varētu uzņemt NATO sabiedroto spēkus.

Likumprojektā ietvertie atvieglojumi ļaus uzsākt militārā poligona infrastruktūras izbūvi nekustamajos īpašumos, kuriem uzsākts atsavināšanas process.

Aizsardzības ministrijai (AM) atsavināšanas procesa laikā būs tiesības bez nekustamā īpašuma īpašnieka īstenot militārās infrastruktūras izbūvi Sēlijas poligonā.

Tomēr darbus, kuru rezultātā mainās īpašuma stāvoklis, piemēram, koku ciršanu vai būvdarbus, varēs veikt tikai pēc Aizsardzības ministrijas lēmuma par taisnīgas atlīdzības noteikšanu.

Tāpat likumprojektā noteikts, ka valsts un pašvaldību iestādes ar izbūvi saistītos iesniegumus izskata un lēmumus pieņem prioritārā kārtībā pēc iespējas īsākā termiņā, kā arī noteikts atbilstošs atbrīvojums no vispārējā tiesiskā regulējuma attiecībā uz sākotnējās ietekmes uz vidi izvērtējumu un ietekmes uz vidi novērtējumu, veicot militāro poligonu infrastruktūras izbūvi.

KONTEKSTS:

Starptautisku militāro bāzi "Sēlija" AM sāka veidot 2022. gadā. Jauna militārā poligona nepieciešamība tiek pamatota ar NATO samitā pieņemto Baltijai svarīgo lēmumu par NATO daudznacionālo kaujas grupu palielināšanu līdz brigādes līmenim katrā valstī. Latvijā kaujas grupu vadīs Kanāda.

Kanādas vadītajā grupā Latvijā šobrīd ir gandrīz 2000 karavīru, no kuriem – 700 kanādieši, bet brigāde parasti ir 3000 līdz 5000 karavīru liela.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti