Staķis: Praida karoga izkāršana pie Rīgas domes bija vienpersonisks lēmums

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis atzina, ka lēmumu par praida un LGBT (lesbiešu, geju, transseksuāļu un biseksuāļu) kopienas karoga izkāršanu pie domes ēkas pieņēma vienpersoniski, iestājoties par cilvēktiesībām un solidarizējoties ar praida dalībniekiem.

Staķis atzīst, ka praida karoga izkāršana pie Rīgas domes bija vienpersonisks lēmums
00:00 / 02:31
Lejuplādēt

Koalīcijas partneri no Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu Apvienības (NA/LRA) par karoga izvietošanu pauda neapmierinātību, ka Staķis rīkojies "slēpti un aizmuguriski", un pieprasīja paskaidrojumu. Mērs norādīja, ka viņam ir ļoti svarīgi, lai Latvija un Rīga ir pareizajā pusē.

"Kā Rīgas mērs es uzskatu, ka Rīgai ir jābūt pareizajā pusē. Tajā pusē, kas parāda, ka šeit, Rīgā, ir dzīvot droši un iekļaujoši," norādīja Staķis.

Deputāts Edvards Ratnieks (NA/LRA) pastāstīja, ka koalīcijas sanāksmē Staķis partneriem atzina, ka lēmums par karoga izkāršanu bijis vienpersonisks:

"Mērs ir atzinis šo nekoleģiālo rīcību. Protams, ka mēs frakcijā, kur ir visi mūsu deputāti, arī izrunāsim šo jautājumu un skatāmies, kā tālāk mēs arī strādājam."

Arī mērs sacīja, ka lēmumu pieņēmis vienpersoniski: "Es no šīs atbildības nekad arī neesmu vairījies, bet mēs arī vienojāmies, ka šis nav tas gadījums, kur mēs nevarētu turpināt kopīgi tālāk strādāt."

Opozīcijas deputāts Dainis Turlais ("Gods kalpot Rīgai") pauda, ka Mārtiņš Staķis rīkojies kā privātmājas īpašnieks: "Līdz ar to, manuprāt, tāds impulsīvs vienpersonisks lēmums īsti neatbilst tam statusam – ne mēra statusam, ne galvaspilsētas ēkas statusam."

Savukārt politoloģe Ilga Kreituse uzsvēra, ka šajā gadījumā, neatkarīgi no tā, kāds karogs tas bijis, Rīgas mēra rīcība bija nelikumīga: 

"Manuprāt, juridiski neizprasta un vēlme izcelties, kaut kam pievērst lielāku uzmanību, nekā to lemj kolektīvs, kas ir Rīgas pašvaldība, nav saprotama.

Vienīgais skaidrojums ir tas, ka Staķa kungs ir bezpartejiskais, un, ja viņš domā, ka viņš kā bezpartejiskais var vienpersoniski pieņemt lēmumu, tad nav īstas izpratnes par pašvaldību kā kolektīvu darbības institūciju."

Politoloģe arī pieļauj, ka šī situācija varētu būtu pamats arī kādām pārmaiņām domē:

"Mums ir partijas, kuras meklē, ja tā drīkstētu teikt, sev vietas par to, ka ir nobalsojušas par prezidentu. Kariņa kungs tieši tāpat meklē, kā varētu pateikt paldies tiem, kas nobalsoja par Rinkēviča kungu, un, kā jau esmu minējusi agrāk, tad Rīgas mēra amats varētu būt viens no tirgus elementiem."

Kreituse uzsvēra, ka Rīgas mērs ar savu rīcību esot provocējis to, lai viņa atrašanās amatā nonāktu zem jautājuma zīmes.

KONTEKSTS: 

Lai iestātos par iekļaujošu un saliedētu Latvijas sabiedrību, no 29. maija līdz 4. jūnijam Rīgā notika "Riga Pride". Rīgas mērs 2. jūnijā pie domes ēkas izkāra praida karogu. Par to iebilda konservatīvie Rīgas domes deputāti. 

Rīgas domes koalīcijā ir "Par!/Progresīvo" frakcija, NA/LRA frakcija, "Jaunā Vienotība" un kādreizējie "Konservatīvo" pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti