Dienas ziņas

Jaunais gājēju tilts Rīgā – šķērslis māmiņām un cilvēkiem ratiņkrēslos

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Liepājas jaunā cietuma platība izmaksu dēļ būs mazāka

Liepājas cietuma platība būvniecības izmaksu dēļ būs mazāka nekā sākotnēji plānots

Lai Liepājas jauno cietumu uzceltu laikā un iekļautos piešķirtajā summā, kas ir gandrīz 126 miljoni eiro, nolemts ekonomēt, apvienojot un optimizējot dažādas telpas, arī pats cietums būs platības ziņā mazāks. Turklāt daļa zemes tagad palikusi lieka, un to plānots atdot atpakaļ pilsētai.

ĪSUMĀ:

  • Liepājas jaunā cietuma būvlaukumā jau ceturto mēnesi norisinās aktīvi darbi.
  • Cietuma būvniecības izmaksas aug, tāpēc projektā bija jāoptimizē vairākas pozīcijas. 
  • Kopumā cietuma būvapjoms samazināts par vairāk nekā 6000 kvadrātmetriem.
  • Šoruden plānots sākt būvēt pirmās divas celtnes – atklātā tipa cietumu un administrācijas ēku.
  • Ekspluatācijā visu 125,8 miljonus eiro vērto kompleksu iecerēts nodot 2025. gada septembrī. 
  • Līdztekus risina jautājumu par liekā zemes gabala atdošanu atpakaļ pilsētai.

Liepājas jaunā cietuma būvlaukumā jau ceturto mēnesi norisinās aktīvi darbi. Pavasarī šeit bija purvaina vide, un tas ievērojami apgrūtināja būvdarbu veikšanu. Taču tagad, pateicoties izveidotajai meliorācijas sistēmai un sausajam laikam, visi darbi iegājuši noteiktajā grafikā un norit bez kavēšanās.

Cietuma būvniecības izmaksas aug, tāpēc projektā bija jāoptimizē vairākas pozīcijas. 

SIA "Tiesu namu aģentūra" valdes locekle Santa Sausiņa norādīja: "Jebkurā gadījumā visas tās izmaiņas, kas lielākoties tiek veiktas sākotnējā projektā, ir saistītas drīzāk ar apjoma samazināšanu nekā palielināšanu. Ir, piemēram, apvienotas ēkas, kas bija paredzētas 3. un 4. ēka – sporta, izglītības un nodarbinātības centrs tagad atradīsies vienā ēkā."

Kopumā cietuma būvapjoms samazināts par vairāk nekā 6000 kvadrātmetriem, saglabājot ēku kompleksa funkcionalitātes un drošības prasības. 

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins atzīmēja: "Mēs esam centralizējuši gan grāmatvedības daļu, gan personāla vadības daļu, mēs esam aizgājuši uz ārpakalpojumu ēdināšanas ziņā, un tajā visā Ieslodzījuma vietu pārvalde kā gala lietotājs tam kompleksam saskatīja iespēju samazināt nepieciešamās platības, rezultātā ietaupot būvniecībai paredzētos līdzekļus."

Savukārt par Liepājas cietuma projektēšanu, autoruzraudzību un būvdarbiem atbildīgā uzņēmuma "Citrus Solutions" valdes priekšsēdētāja, izpilddirektore Jūlija Zandersone atzīmēja: "Protams, ir savas specifikācijas, savas īpatnības, bet tās visas ir zināmas no pasūtītāja, un mēs sadarbībā ar pasūtītāju un mūsu inženieriem spējam šos risinājumus atrast."

Tikmēr darbi šobrīd rit pilnā sparā – sākumā bija jātiek galā ar celmu raušanas darbiem un melnzemes novākšanu purvainos apstākļos, tad jārok novadgrāvji. 

"Tiesu namu aģentūras" projektu vadītājs Gints Iesalnieks stāstīja: "Šobrīd objekta ģenerālbūvuzņēmējs "Citrus Solutions" veic būvlaukuma ierīkošanas darbus, kā arī pirmos būvniecības darbus, kas izpaužas kā auglīgās zemes virskārtas noņemšana."

Šoruden plānots sākt būvēt pirmās divas celtnes – atklātā tipa cietumu un administrācijas ēku. Ekspluatācijā visu 125,8 miljonus eiro vērto kompleksu iecerēts nodot 2025. gada septembrī. 

Līdztekus "Tiesu namu aģentūra" ar Liepājas domi risinās jautājumu par liekā zemes gabala atdošanu atpakaļ pilsētai – tā būvniecībai piešķīrusi 30 hektārus, taču cietuma celtniecībai nepieciešama vien puse no tā.

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījuma vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto būvniecības karteli līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību.  Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.

Valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Bordāns skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.

Tagad Liepājas cietuma būvniecībai noteikti 175 miljonu eiro izmaksu griesti, un iepirkumā uzvarēja "Citrus Solutions". 

Paredzēts, ka šogad notiks galvenokārt būvlaukuma iekārtošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti