Panorāma

ASV notiek prezidenta vēlēšanas

Panorāma

Panorāma

Gudrona dīķi Inčukalnā aizbērti, bet tiesvedība turpinās

Tiesa liek «Skonto būvei» samaksāt valstij 12 miljonus eiro gudrona dīķu sanācijas lietā

Pasludināts pirmās instances spriedums strīdā par Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanāciju. Darbus jau pirms vairākiem gadiem pabeidza cits uzņēmums, bet tiesas gaiteņos ar Valsts vides dienestu (VVD) deviņus gadus pavadījis uzņēmums "Skonto būve" ar kuru līgums par darbiem tika slēgts sākotnēji. Tiesa lēmusi par labu vides dienestam, bet tiesvedība vēl varētu turpināties.

Proti, šī gada 1. novembrī Rīgas pilsētas tiesa noraidīja SIA "Skonto Būve" pieteikumu atzīt par prettiesisku ar VVD noslēgtā līguma laušanu par vēsturiski piesārņotās vietas – Inčukalna sērskābā gudrona dīķi – projektēšanas un sanācijas darbiem un atlīdzināt zaudējumus, līgumsodu un likumiskos procentus aptuveni 23 miljonu eiro apmērā, vēsta VVD.  Tiesa apmierināja VVD pretprasību par aptuveni 12 miljonu eiro piedziņu no SIA "Skonto Būve", kā zaudējumu atlīdzību sakarā ar papildus izdevumiem Inčukalna sērskābā gudrona dīķa sanācijas neizpildīto darbu pabeigšanai.

Tiesas spriedums nav stājies spēkā un ir pārsūdzams.

Par ko bija strīds

2010. gadā VVD un "Skonto Būve" noslēdza līgumu par vēsturiski piesārņotās vietas – Inčukalna sērskābā gudrona dīķi – projektēšanas un sanācijas darbiem. Tomēr 2015. gadā VVD bija spiests pieņemt lēmumu par līguma laušanu, jo bija paredzams, ka sanācijas darbi netiks pabeigti atbilstošā kvalitātē un apjomā, vēsta VVD.

"Mēs esam vairāk nekā pusi samaksājuši no līguma summas, bet diemžēl darbi noteikti nav pa pusi izdarīti. Tad arī tika pieņemts lēmums, ka mēs vienpusēji laužam līgumu ar "Skonto būve," stāstīja Valsts vides dienesta Juridiskā departamenta direktore Laura Rozenberga,

Uzņēmums arī pauda, ka darbi izrādās grūtāki. Gudrona sastāvs bijis atšķirīgs no sākotnējām analīzēm, indīgās vielas bojājušas tehniku.

Bijis nepieciešams lielāks finansējums.

"No VVD to līgumu slēdzām ar domu, ka nolīgstam uzņēmumu, kurš ir kompetents šajos jautājumus un pats spēj izpētīt šo situāciju, piedāvāt un pats piedāvāt savu cenu," skaidroja Rozenberga.

Kavējoties, pastāvēja risks, ka varētu nākties atmaksāt Eiropas Savienības līdzfinansējumu. VVD līgumu lauza un meklēja citu darbu darītāju. Uzņēmums "Inčukalns EKO" darbus pabeidza 2021. gadā.

"Skonto Būve" ar VVD tikšoties tiesas zālē

Tagad piesārņotā teritorija lēnām atkopjas. Bet jau deviņus gadus VVD un "Skonto būves" advokāti cīnījušies tiesas gaiteņos. "Skonto būve" argumentēja, ka līgums lauzts prettiesiski un pieprasīja atlīdzināt zaudējumus – 23 miljonus eiro, tostarp samaksāt par paveikto, ko VVD uzskata, ka uzņēmums nav izdarījis. Bet VVD pieprasīja no uzņēmēja 12 miljonus kā zaudējumu atlīdzību, lai varētu pabeigt darbus un segtu sadārdzinājumu, slēdzot jaunu līgumu.

Tiesa lēma par labu vides dienestam. "Skonto būve" Latvijas Televīzijai atbildēja rakstiski. Paužot, ka VVD Eiropas komisijai ziņojis par paveikto apjomu, bet tiesas zālē nav atzinis, ka to paveicis uzņēmums "Skonto būve." Lēmumu pārsūdzēšot.

"Tiesas nolēmumu nevar citādi komentēt, kā ņirgāšanos par uzņēmējiem. Šādos apstākļos jau nav daudz iespējas, kā turpināt cīnīties par taisnīgumu," rakstīja uzņēmums.

VVD nepiekrīt – bet atzīst, ka pēdējos mēnešos rēķinus neatmaksāja, jo bijis skaidrs, ka "Skonto Būve" nesniegs vēlamo rezultātu. Lielāko summu gan sastādot līgumsodi.

"Skonto Būve" pēc deviņu gadu tiesvedības pauž, ka lēmumu pārsūdzēs un ar VVD atkal tiksies tiesas zālē.

VVD arī informē, ka Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbus pabeidza personālsabiedrība "Inčukalns EKO". Sanācijas darbi notika līdz 2023. gada decembrim, kad tika pabeigta izsmeltā gudrona maisījuma reģenerācija. VVD arī norāda, ka īstenojis Latvijā līdz šim apjomīgāko un tehnoloģiski vienu no sarežģītākajiem vides projektiem, attīrot no vēsturiskā piesārņojuma – bīstamajiem atkritumiem – Inčukalna sērskābā gudrona dīķus, tādējādi novēršot piesārņojuma nonākšanu augsnē un gruntsūdeņos. Kopumā projekta rezultātā saimnieciskajā apritē atgriezti aptuveni 8,4 hektāri zemes.

KONTEKSTS:

Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem tīriem bija jābūt jau pirms vairākiem gadiem, taču kompānija "Skonto būve" sastrīdējās ar VVD, prasot vairāk nekā septiņus miljonus eiro virs nolīgtās summas. Savukārt valsts no "Skonto būves" gribēja 13 miljonus eiro par nepadarītiem darbiem. Kamēr norisinājās tiesvedība, kopš 2018. gada pavasara pie gudrona smelšanas ķērās cits uzņēmums – pilnsabiedrība "Inčukalns Eko". To veido trīs vietējās kompānijas: "BAO", "VentEko" un "Eko osta".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti