Likums paredz, ka bērnu kopšanas atvaļinājumā vecāks var doties līdz pusotram gadam. Atgriežoties darbā, bērna vecāki izlemj, kur savu atvasi atstāt, un bieži vien tiek lemts par labu bērnudārzam. Demogrāfiskās situācijas uzlabošanai Labklājības ministrija rosinājusi nodrošināt bērnudārzu pieejamību jau no viena gada vecuma.
"Galvenais ir tas, kā nodrošināt to, kas jau tagad ir nepieciešams. Vai tur ir visi aspekti augstākajā līmenī – pieejamība, resursi, nepieciešamās telpas, jo bērni pusotra gada vecumā ir ļoti dažādi," norādīja Saeimas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas priekšsēdētāja Ligita Gintere (Zaļo un Zemnieku savienība).
Pašvaldību dati liecina, ka tagad rindā uz bērnudārzu gaida teju 6000 bērnu, joprojām ir problēmas ar pedagogu piesaisti. Palielināt bērnu skaitu pirmsskolā, nenodrošinot viņiem atbilstošus apstākļus un pietiekami daudz pedagogu, nav pieņemami, sēdē akcentēja visas puses.
"Sevišķi liela sāpe tā ir Rīgā, kur faktiski uz Latviju arī ir lielākais pirmsskolas pedagogu trūkums. Tīri objektīvi – Rīgā arī ir lielākais pirmsskolas izglītības iestāžu skaits. Šobrīd bija nedaudz tāda augšupejoša demogrāfija, un tas uzreiz prasa pretī pedagogu un auklīšu resursus, atbalsta personālu," sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece ("Jaunā Vienotība").
Pēdējos trīs gados situācija ar pašvaldību bērnudārziem ir uzlabojusies – rindas samazinājušās par 42%. Ja arvien vairāk bērnu izglītības iestādi apmeklētu no viena gada vecuma, lielāko slogu justu tieši pašvaldības.
"Vides iekārtošana, pedagogu atalgojums, kā arī pedagogu, auklīšu un atbalsta personāla skaits. Un faktiski tad ir jāskatās, kāds ir darba laiks," pauda Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.
"Šeit ir kompromisi tomēr savā dzīvē katram pašam jāpieņem, kas ir svarīgāks – atrast to pareizo vidusceļu starp bērna labbūtīgu audzināšanu un savām karjeras iespējām,"
secināja Gintere.
Taču diskusiju ar visām iesaistītajām pusēm par šo priekšlikumu Saeimas komisijā neizslēdza.