LVSADA atzīmēja: tās rīcībā ir informācija, ka darbinieku skaita samazinājums tikai Latgales reģionā varētu skart aptuveni 40 cilvēkus. Viņiem gan tikšot piedāvāts darbs kādā citā pilsētā, piemēram, Rīgā, taču darbiniekam būs jānokļūst no Latgales uz Rīgu un atpakaļ par saviem personīgajiem līdzekļiem.
Tādēļ LVSADA jau ir vērsusies pie NMPD ar aicinājumu ievērot 2023. gadā NMPD darbinieku konferencē apstiprināto darba koplīgumu un izvairīties no tādām pārmaiņām darba organizācijā, kas pasliktinātu darbinieku tiesības.
Arodbiedrībā atzīmēja arī, ka nav līdz galam skaidrs, kas domāts ar NMPD vadības paziņojumu LTV raidījumā "Panorāma" (04.11.2024.) par to, ka valsts budžeta negaidītā samazinājuma dēļ darbiniekiem vajadzēs kļūt elastīgākiem, būs jāpamaina darba vide, bet "iedzīvotājus nekādā veidā šie lēmumi neskars".
"Brigāžu skaita samazinājums palielina risku, ka naktīs vajadzības gadījumā palīdzība būs jāgaida ilgāk.
Savukārt cilvēku skaita samazināšana brigādē no trīs uz divi apgrūtinās neatliekamās palīdzības sniegšanu smagākos gadījumos un var būtiski ietekmēt atdzīvināšanas (kardiopulmonālās reanimācijas) kvalitāti," norādīja LVSADA.
Pēc arodbiedrības pārstāvju teiktā, atbilstoši starptautiski pieejamiem informācijas avotiem, augstas kvalitātes atdzīvināšanas komandā ir darbs sešiem cilvēkiem, bet minimālais ieteicamais skaits būtu trīs. Trīs cilvēku iesaisti atdzīvināšanā paredz arī Neatliekamās medicīnas asociācijas mājaslapā pieejamā informācija. Līdz ar to apgalvot, ka tādā pašā kvalitātē reanimācijas pasākumus paveiks divi cilvēki, nav droši.
"Notikumu ķēde ir skaidra un skaudra reizē: valsts finansējums veselības nozarei jau ir kļuvis tik nepietiekams, ka izraisa NMPD budžeta samazināšanu, kam seko brigāžu un darbinieku skaita samazinājums. Būtu tikai loģiski secināt, ka tam sekos arī iedzīvotāju skaita tālāka samazināšanās Latgalē. Jautājums – kuram tas ir izdevīgi?" vaicāja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.
KONTEKSTS:
Taupības pasākumi skāruši arī neatliekamo medicīnisko palīdzību. Dienesta budžets nākamgad nevis pieaugs, bet gan par 1,6 miljoniem eiro tiks samazināts, – tā lēmusi valdība. Tas nozīmē, ka atsevišķās Latvijas vietās samazinās dežūrējošo brigāžu skaitu naktīs un turpinās jau uzsākto pāreju no trīs uz divu cilvēku brigādēm.
"Šīs pārmaiņas pārsvarā skar mūsu darbiniekus. Viņiem būs jāpamaina attieksme. Jākļūst elastīgākiem. Iespējamas darba vides pārmaiņas. Bet iedzīvotājus nekādā veidā šie lēmumi neskars. Ir atsevišķas vietas, kur mums darbiniekiem tiks samazinātas darbavietas, bet visiem tiks piedāvāts darbs dienestā, citā līdzvērtīgā amatā," skaidroja NMPD vadītāja Liene Cipule.