Dienas ziņas

Pasažiere sūdzas par autobusa šofera uzmākšanos

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Apspriež projektu par jauniem dabas liegumiem Latvijā

Vēl līdz jūnija vidum var rosināt izmaiņas jauno dabas liegumu projektā

Lai daļēji novērstu Eiropas Komisijas pret Latviju ierosināto pārkāpuma procedūru, vēl līdz jūnija vidum zemju īpašniekiem ir iespēja rosināt izmaiņas jauno dabas liegumu projektā.

Aptuveni 21 tūkstotis hektāru – tāda ir kopējā platība teju 80 dabas liegumiem, ko turpmāk plānots noteikt atsevišķās mežu un palieņu teritorijās visā Latvijā. Tas ir projekts, kura gaitā paplašinās gan jau esošos dabas liegumus, gan veidos jaunus.

Projekts "Noteikumi par dabas liegumiem" sagatavots tādēļ, ka no Eiropas Komisijas saņemti pārmetumi un ierosināta pārkāpumu procedūra par Biotopu direktīvas saistību neizpildi. Tas attiecas uz "Natura 2000" teritoriju tīkla izveidi, uzsverot, ka Latvijā meži un zālāji nav aizsargāti pietiekamā apjomā.

"Šobrīd mēs strādājam, lai šī pārkāpumu procedūra nekļūtu par tiesvedību, jo tajā gadījumā, ja Eiropas Komisija mūs iesūdz tiesā, ka mēs nepildām savas starptautiskās saistības, tad tas var izmaksāt sabiedrībai vēl vairāk," skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode un piebilda: "Ieslēdzas skaitītājs par katru dienu, kad šī prasība nav izpildīta."

Tagad rit noteikumu projekta sabiedriskā apspriešana, un iedzīvotāji aicināti līdz jūnija vidum izteikt priekšlikumus, lai apstiprināšanai Ministru kabinetā virzītu jau pilnveidotu un visu pušu interesēm pielāgotu redakciju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas departamenta direktore Daiga Vilkaste stāstīja, ka uz ministriju gan zvana, gan raksta īpašnieki, ir arī lūgumi koriģēt liegumu robežas.

"Mēs katrā gadījumā pārskatām, lai tās robežas būtu loģiskas.  

Ja ir kaut kādas ļoti konkrētas vēlmes, kāpēc varbūt tur nav lietderīgi, tad mēs, protams, to visu uzklausām un pārskatām," atzina ministrijas pārstāve.

Jaunveidojamo dabas liegumu projekta sarakstā pavisam iekļauti 76 meži un palienes 25 Latvijas novados. To vidū ir arī Gadrinkas ezera meži Rēzeknes novada Feimaņu pagastā, kurus apsaimnieko uzņēmums "Latvijas valsts meži" (LVM), un jau iepriekš ievērots, ka teritorijā ir virkne dabas, dzīvnieku un putnu vērtību.

"Lielākā vērtība ir veci mežu biotopi, veci boreāli meži, purvaini meži, staignāju meži. Ap ezeru, kas ir plānots dabas liegumā, ir arī slīkšņas, tāpat arī dzīvo dažādi vērtīgi dzīvnieki. Ligzdo zivju ērglis, konstatēti arī sikspārņi," stāstīja LVM Ziemeļlatgales reģiona Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Aldis Laganovskis.

Savukārt Strode norādīja, ka daļa jaunveidojamo teritoriju tiek veidotas vietās, kur ierobežojumi jau pastāv, piemēram, ir aizsargjoslas. Paredzēts paplašināt arī sešus jau esošus dabas liegumus. Teritorijas vienmērīgi pārklāj visu Latvijas karti, lielākā daļa ir valsts zemes, 10% pieder juridiskām personām, un tikai pāris procentiem zemju īpašnieki ir fiziskas personas.

Mazāk liegumu ir Pierīgā un Zemgalē, jo te vairāk ir lauksaimniecības zemju, bet samērā daudz ir Kuldīgas, Limbažu, Madonas, Ogres, Varakļānu novados, pavēstīja Vilkaste.

Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kā arī Dabas aizsardzības pārvalde turpmāk iecerējusi veidot jaunus dabas liegumus arī zālāju un jūras teritorijām un meklēt iespējas jaunveidojamo dabas liegumu zemju īpašniekiem palielināt kompensāciju apmēru.

KONTEKSTS:

ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģija ir viena no tā saucamajām Zaļā kursa iniciatīvām, kas paredz 30% no valsts teritorijas noteikt par aizsargājamām, bet 10% no tām – par īpaši aizsargājamām dabas platībām.

Eiropas Komisija 2019. gadā pārmeta Latvijai nepietiekamu biotopu un sugu aizsardzību. Nosūtot oficiālu paziņojuma vēstuli, EK norādīja, ka Latvija, nosakot dabas aizsardzības teritorijas, nespēj nodrošināt pienācīgu bioloģisko daudzveidību. Būtiskākie EK aizrādījumi bija par trim īpaši aizsargājamiem biotopiem – palieņu zālājiem, sugām bagātām ganībām un ganītām pļavām, kā arī staignāju mežiem.

Šī gada aprīlī Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" vēstīja, ka EK draud Latviju iesūdzēt Eiropas Savienības Tiesā, lai sodītu par melnalkšņa staignāju nesargāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti