Panorāma

Mūžībā aizgājusi aktrise Lilita Ozoliņa

Panorāma

Panorāma

Premjers mudina sākt sarunas par koalīcijas paplašināšanu

«Jaunā Vienotība» koalīcijas paplašināšanos grib balstīt kopīgās vērtībās

Partiju apvienība "Jaunā Vienotība" (JV) atbalsta sarunas par koalīcijas paplašināšanos, vienlaikus solot nesadarboties ar smagos noziegumos apsūdzētām personām. Tikmēr koalīciju būtu iespējams paplašināt tikai ar tādiem politiskajiem spēkiem, kas būtu gatavi pieņemt JV vērtības, tā pēc valdību veidojošo partiju tikšanās izteicās premjers Krišjānis Kariņš (JV). 

ĪSUMĀ:

  • JV atbalsta sarunas par koalīcijas paplašināšanu. 
  • Paplašināšanos JV apsvērtu ar partijām, kas iestājas par tām pašām vērtībām.
  • JV nesadarbosies ar smagos noziegumos apsūdzētajiem.
  • Kariņš: mērķis nav atstāt koalīciju, bet piesaistīt tai papildu spēkus.
  • Nacionālās apvienības pozīcija nemainīga – jāsaglabā esošā koalīcija.

JV atbalsta sarunas par koalīcijas paplašināšanu

JV un tās lielākās partijas "Vienotība" valde, kā arī Saeimā pārstāvētā frakcija vienbalsīgi atbalstīja premjera Kariņa iniciēto sarunu sākšanu par iespējamu koalīcijas paplašināšanu, informēja JV.

JV pārstāvji akcentēja, ka politiskā spēka vērtības ir nemainīgas – nacionāla, eiropeiska un demokrātiska Latvija, kuras sabiedrība būtu izglītota, vesela un droša par nākotni.

JV paziņojumā medijiem norādīts: "Mēs stingri iestājamies par tiesiskumu, drošību, eiroatlantisko kursu, latviešu valodas statusa nostiprināšanu un iekļaujošu sabiedrību. Partiju apvienības ieskatā tās ir pamatvērtības, uz kurām jābalstās valdības darbam un tās īstenotajai politikai."

JV uzsvēra, ka iestāšanās par šīm vērtībām tiek gaidīta arī no politiskajiem partneriem. To pašu uzsvēra arī valdības vadītājs Kariņš.

"Mēs kā partija un es kā valdības vadītājs nekādā gadījumā nemainīsim pamata vērtības vai uzstādījumu. (..) Ja ir gatavi citi spēki pieņemt pamatvērtības, (..) tad varētu paplašināt koalīciju," atzīmēja Kariņš.

Partiju apvienībā skaidroja, ka, lai sekmīgi un daudz straujāk risinātu sabiedrībā aktuālus jautājumus, valdībai nepieciešams plašs atbalsts Saeimā, piemēram, darbaspēka pieejamības izaicinājumu risināšanai, skolu tīkla reformai, slimnīcu pakalpojuma tīkla sakārtošanai un obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanai, kā arī iekļaujošas sabiedrības veicināšanai, kas ietver Satversmes tiesas lēmumu izpildi un Stambulas konvencijas ratificēšanu.

JV politiķi atzīmē, ka politiskais spēks ir gatavs intensīvam darbam un sarunām par koalīcijas paplašināšanu un ka Kariņš ir saņēmis pilnu valžu un frakcijas atbalstu uzsākt sarunas ar politiskajām partijām.

Nesadarbosies ar smagos noziegumos apsūdzētajiem

Tāpat JV paziņojumā norādīts: "Latvija ir tiesiska valsts, un partiju apvienība JV nesadarbojas un nesadarbosies ar smagos noziegumos apsūdzētām personām un stingri iestājas pret korupciju un valsts izzagšanu."

JV paziņojumā neviens noziegumos apsūdzētais nav konkrēti minēts, taču noprotams, ka runa varētu būt par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sadarbības partijas "Latvijai un Ventspilij" līderi Aivaru Lembergu.

Kariņš preses konferencē pēc valdību veidojošo partiju tikšanās pauda, ka viņa un JV attieksme pret šādām personām ir nemaināma.

Komentējot JV paziņojumu par nesadarbošanos ar attiecīgi apsūdzētajiem, Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputāts Jānis Dombrava norādīja, ka vērts paturēt prātā, ka smagos noziegumos apsūdzētās personas ietekme var tikt pausta caur starpniekiem, un esot jāizlemj, vai tas ir pieņemami.

Kariņš: mērķis nav atstāt koalīciju, bet piesaistīt tai papildu spēkus

Kariņš arī norādīja, ka mērķis nav atstāt koalīciju, bet gan piesaistīt tai papildu spēkus, vienlaikus saglabājot tās sastāvā "Apvienoto sarakstu" un NA.

Premjers skaidroja, ka koalīcijas paplašināšanas mērķi ir gūt līdzīgas sekmes kā, piemēram, vēja elektroenerģijas parku regulējuma virzībā, kurā šķēršļi pārvarēti un tuvākajās nedēļās tiks pieņemti nepieciešamie lēmumi. Kariņš arī atkārtoti norādīja, ka koalīcijas paplašināšana nepieciešama, lai panāktu vienošanās par vairāku valsts kapitālsabiedrību kotēšanu biržā, par papildu darbspēka piesaisti, kā arī par Stambulas konvencijas ratificēšanu un kopdzīves jautājumu sakārtošanu, lai ievērotu Satversmes tiesas spriedumu, kas līdzšinējā koalīcijas sastāvā nav izdevies.

Kariņš gatavs virzīt sarunas ar ārpus koalīcijas esošām partijām par to, kādā veidā tās būtu gatavas sadarboties. Tas varētu sākties jau šonedēļ.

Tāpat Kariņš atzina, ka jebkuras sarunas prasa laiku: "Svarīgākais rezultāts, lai rīcība ir līdz galam izdomāta, izsvērta."

Tikmēr NA pozīcija saistībā ar koalīcijas paplašināšanu paliek nemainīga, norādīja Dombrava, uzsverot, ka esošais koalīcijas formāts esot veiksmīgs, bet valdības darbs – pietiekami dinamisks. 

KONTEKSTS:

31. maijā Saeima trešajā vēlēšanu kārtā ar 52 balsīm par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuru amatam virzīja koalīcijas partija "Jaunā Vienotība". Viņš ievēlēts ar "Jaunās Vienotības" un divu opozīcijas partiju – Zaļo un zemnieku savienības un "Progresīvo" – balsīm.

Pēc prezidenta vēlēšanām premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka saredz iespēju sarunai ar esošajiem partneriem – "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību – par koalīcijas paplašināšanu, ietverot arī Zaļo un zemnieku savienību un "Progresīvos", bet Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" vēlas turpināt strādāt trīs partiju koalīcijā un nav gatavi valdības sastāva izmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti