Panorāma

Uzturlīdzekļu parādnieki valstij parādā 521 miljonu eiro

Panorāma

Panorāma

Sabojāts taktilais Brīvības piemineklis

Vandaļu grupa sabojā taktilo Brīvības pieminekli, iespējamie vainīgie aizturēti

Svētku nedēļas prieku sabojājusi grupa vandaļu, kas apskādējusi taktilo Brīvības pieminekli. Miniatūrajam bronzā atlietajam taktilajam piemineklim nolauztas abas sargkareivju statujas. Policijā informēja, ka pirmā karavīra figūra nolauzta aprīļa beigās, bet otrā – šonedēļ. Pieminekļa idejas autori pauž vilšanos, ka pēc pirmā gadījuma ticis pieļauts, ka arī otru figūru nolauž. 

Taktilo Brīvības pieminekli, kas uzstādīts Brīvības laukumā, veidoja, lai dotu iespēju neredzīgajiem sajust un saprast, kādi tēli veido mūsu vienu no varenākajiem brīvības simboliem. Tas tika izstrādāts līdz vissīkākajai niansei, taču tagad tas ir sabojāts - nolauztas sargkareivju figūras.

Vietas, kur būtu jāatrodas abiem sargkareivjiem, ir tukšas. Par to, ka tie te reiz bijuši, liecina pamatnes. Turklāt

tas viss noticis pašā pilsētas centrā, kur to tā vienkārši nevarēja nepamanīt.

"Tas ir simboliski kaut kas tāds. Novākt sargkareivjus," teica pieminekļa izveides iniciētāja un projekta vadītāja Sarma Freiberga. "Nu tas nav tā, vienkārši kaut kam iet garām un kaut ko nolauzt vai kaut kam iespert. Tas ir daudz vairāk. Un tādēļ, ja vispār izskatīs sodāmību šai mazajai bandiņai, tad tur nav jāskatās tikai, cik maksā bronzas figūriņa, bet ir jāskatās kompleksi. Kā tas ir noticis? Cik mērķtiecīgi? Plānveidīgi? Procesā."

Ap Brīvības pieminekli un tā teritoriju pašvaldībai izvietotas trīs video novērošanas kameras. Turklāt tur patrulē arī kārtības sargi. Aculiecinieku fotogrāfijās redzams, ka sākotnēji bija pazudusi viena sargkareivja figūra, otra pazuda vairākas dienas vēlāk.

"Ja policija redz jau kamerās, ka kaut kas sāk notikt un nereaģē vispār... Tad jau tie jaunieši taustīja un domāja – o, mēs jau varam - nekas nenotiek," uzsvēra Freiberga. 

Nolauzto sargkareivju vietas uz taktilā Brīvības pieminekļa
Nolauzto sargkareivju vietas uz taktilā Brīvības pieminekļa

Rīgas pašvaldības policijā atgādina, ka piemineklis paredzēts, lai to aptaustītu un tam pieskartos. Turklāt abu sargkareivju nozušana esot divi savstarpēji nesaistīti gadījumi. Pirmais noticis aprīļa beigās, un kamerās redzams, ka figūra pazudusi pēc tam, kad pie pieminekļa piegājusi māte ar diviem bērniem. Video attēli nodoti Valsts policijai. Savukārt otrs gadījums noticis šonedēļ.

"Pirms divām dienām vakarā arī tika saņemta informācija, šajā gadījumā no iedzīvotāja, par vairākiem jauniešiem, kuri, iespējams, tur kaut ko pretlikumīgu dara," pastāstīja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis. "Pieejot pie šī taktilā pieminekļa atveidojuma, tika konstatēts, ka ir pazudusi otra figūriņa."

Šoreiz ar video kameru palīdzību sekots, kur dodas jaunieši un piesaistīta arī tuvākā ekipāža, kas viņus aizturējusi uz Merķeļa ielas.

"Kopā pieci jaunieši vecumā no 14 līdz 16 gadiem," aizturētos raksturoja Sadovskis. "Tā kā jaunākajam arī ir 14 gadi, tad visiem ir kriminālatbildības vecums iestājies, un viņi visi tika nogādāti Valsts policijā turpmākai izmeklēšanai. Pie viņiem figūriņa nebija, bet viņi atzina, ka viņi to ir darījuši."

Pašlaik jaunieši esot palaisti mājās. Kas noticis ar video, kurā redzama sieviete ar bērniem, policijā neprecizē. Kāda atbildība būs jauniešiem, arī vēl nav skaidrs.

"Likumsargi attiecīgi saņēma šo personu paskaidrojumus," informēja Valsts policijas pārstāve Elīna Priedīte. "Kā arī, izvērtējot notikušā apstākļus, tostarp skaidrojot nodarīto materiālo zaudējumu, likumsargi lems par kriminālprocesa vai par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu."

No kā attiecīgi izrietēs soda apmērs un atbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti