Arī šoruden kāda maldinātāja video par mušmirēm platformā "TikTok" un "Facebook" izpelnījās lielu uzmanību, tajā apgalvots, ka "īpaši cilvēkiem, kuri ir gados, tas ir ļoti svarīgi, jo tad, kad sāk zust dzirde, redze, tad, kad zūd atmiņa, neironi (nervu šūnas) (..) Ko dara mušmire? Mušmire tās atjauno."
Šim video ir vairāk nekā 100 000 skatījumu. Mušmirēs, iespējams, ir ārstnieciskas vielas. Bet mēs neatradām nevienu pētījumu, kas apstiprinātu, ka to ēšana atjaunotu redzi, dzirdi vai nervu šūnas.
Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis norādīja, ka ikvienam ārstnieciskam līdzeklim vajadzīga pierādījumu bāze.
"Pagaidām šādu datu nav. Tas viss balstās uz to, ka viena tante teica, vai uz to, ka – re kā senie baltieši tur 300 gadus to lietoja savā uzturā. Un tie ir vienīgie argumenti un vienīgie pierādījumi. Negribu nekādā gadījumā teikt, ka nākotnē tas nevar tikt atzīts kā labs esam. Varbūt jā. Bet tam visam ir jābūt pretī noteikti kvalitatīvi izmērāmiem pētījumiem, kas patiešām pierāda tā efektivitāti," skaidroja Stašinskis.
Tātad pierādījumu mušmiru ārstnieciskajai iedarbībai šobrīd nav. Taču ar tām var nopietni saindēties un pat nomirt.
Pētnieki lēš, ka nāvējoša deva varētu būt pat tikai 15 sarkanās mušmires cepurītes.
Latvijā ik gadu slimnīcā nonāk cilvēki, kas saindējušies ar dažādām sēnēm, skaidroja ārsts Stašinskis: "Pēdējos gados ir līdz desmit gadījumiem gadā saindējušos pacientu skaits tieši sēņu dēļ."
Stašinskis stāstīja, ka arī šogad slimnīcā nonācis kāds cilvēks pēc saindēšanās ar sarkanajām mušmirēm. Šādi centies ārstēt bezmiegu.
Lielākoties gan cilvēki ar šīm sēnēm mēģina apreibināties.
"Sarkanā mušmire līdzīgi kā alkohols var izraisīt, pirmkārt, apziņas traucējumus līdz dziļai, smagai bezsamaņai. Un, cilvēkam esot dziļā bezsamaņā, nav pasargāti elpceļi, var būt provocēta vemšana un cilvēks savemjoties – es tagad tā prasti tautas valodā saku – pievemj pilnas plaušas, kā rezultātā nosmok," skaidroja Stašinskis.
Populārā "TikTok" video autors runā arī par citām mušmirēm. Viņš iesaka ēst panteru mušmiri, kuru nepareizi sauc par zaļo: "Zaļā mušmire ir krietni spēcīgāka – līdz pat desmit… piecas desmit reizes spēcīgāka par sarkano. Ņemiet to vērā pie dozēšanas."
Taču indīgas ir abas – gan panteru, gan zaļā. Zaļā mušmire ir viena no toksiskākajām sēnēm pasaulē. Pēc tās apēšanas pērn viens cilvēks nomira arī Latvijā. Tāpat Latvijā cilvēki gājuši bojā pēc balto mušmiru ēšanas.
"Zaļā un baltā mušmire ir pilnīgi [kaut kas cits]… vienīgais, kas kopīgs ar sarkano mušmiri, tas ir nosaukums. Tas arī ir viss, jo tās satur pilnīgi citas bioloģiski aktīvās vielas. Tās satur amatoksīnus, kurš ir ārkārtīgi indīgi aknām, un aknu akūtas nepietiekamības dēļ diemžēl tiešām arī var nomirt," noradīja ārsts Stašinskis.
Tātad visas mušmires ir indīgas un tās nevajag ēst. Ja tomēr kādu esat apēdis un jums ir spēcīga caureja, vemšana vai citi līdzīgi simptomi, nekavējoties meklējiet mediķu palīdzību.