Liepājas «Wanda» nemaz nav iesūnojusi un rīko poļu festivālu

Liepājas poļu biedrība "Wanda" ar Polijas Republikas vēstniecības Rīgā atbalstu 12. novembrī rīkos festivālu, lai pēc iespējas vairāk cilvēku varētu iepazīties ar poļu kultūru un poļu ieguldījumu Liepājas dzīvē. Koncerts "Polijas skaņu krāsas" notiks, piesaistot arī citu Latvijas mazākumtautību radošos kolektīvus. Būs arī mise, ekskursija, izstāde. Rus.LSM.lv interesējās, kā klājas Liepājas poļiem.

Biedrība "Wanda" ir neliela, tā apvieno 24 cilvēkus, turklāt četri ir goda biedri. Kā paskaidroja poļu biedrības vadītāja Rita Rozentāle, viņi ir jau tik cienījamā vecumā, ka nevar piedalīties biedrības darbā.

"Tātad mūsu kodols ir 20 cilvēki. Vēl turamies. Lielākoties senioru vecumā. Jā, Liepājā ir daudz mazāk poļu nekā Daugavpilī, jo Dyneburg kādreiz bija Žečpospoļitas daļa. Un poļu ģimnāzija tur ir… Taču, ziniet, jauniešiem tagad pavisam citas intereses, viņiem telefons rokā un visa pasaule atvērta. Viņiem tādas biedrības nav diez ko vajadzīgas. Bet mums gan. Jo mēs būtisku dzīves daļu esam pavadījuši aiz "dzelzs priekškara", un mums iespēja doties uz citām zemēm vai uzņemt no turienes viesus bija ļoti svarīga. Turklāt izpildot ļoti daudz nosacījumu! Kaut ko tādu nevar aizmirst. Tāpēc arī izveidojām mazākumtautību biedrības, tās pavēra iespēju pacelt šo priekškaru. Šodien ir pavisam citādi. Jaunatne laikam saknes augstu nevērtē. Bet ir vēl viena atšķirība – agrāk varēja izsūtīt vienkārši par to, ka esi polis," saka Rita Rozentāle.

Liepājas poļu biedrība aktīvi piedalās dažādos pilsētas pasākumos. Mēs ar Ritu ar lielu prieku atcerējāmies pirmo mazākumtautību kultūras dienu 2019. gadā – toreiz izdevās lieliski svētki! Jāņa Čakstes laukumā skanēja dziesmas krievu, baltkrievu, ukraiņu, ebreju, lietuviešu, poļu, vācu un latviešu valodās, katra biedrība rīkoja viktorīnas un konkursus, tika piedāvāts nogaršot nacionālos ēdienus… Visiem ļoti patika, organizatori cerēja tādus svētkus rīkot katru gadu, taču – paši zināt. Pandēmija, karš…

Drīz Liepājas poļu biedrība "Wanda" ar Polijas Republikas vēstniecības Rīgā atbalstu rīkos poļu kultūras festivālu. Programma iecerēta plaša.

"Svētki notiks 12. novembrī, nākamajā dienā pēc 11. novembra, kad būs Polijas neatkarības pasludināšanas 105. gadadiena, bet 18. novembrī būs Latvijas neatkarības proklamēšanas 105. gadadiena.

Tā tas mums paralēli arī notiek. Bet tātad mēs varam kopā svinēt.

Ideja sarīkot šādu kultūras festivālu radās tādēļ, ka pagaidām mēs to varam izdarīt. Mums ir ansamblis "Bursztynki". Mēs vēl spējam dziedāt, kaut ko darīt… Ļoti vēlamies atgādināt Liepājas sabiedrībai, ka pilsētas tapšanā un attīstībā piedalījās arī poļi. Piemēram, tagadējā Liepājas ģimnāzija. Tās būvniecībai nepietika zemes. Un Karostas cēlēja, poļa Ivana Alfrēda Makdonalda māsa uzdāvināja pilsētai zemes gabalu sieviešu ģimnāzijas būvniecībai. Liepājā ir ne mazums ar poļiem saistītu stāstu! Tāpēc ļoti priecājos, ka mums programmā ir arī ekskursija, izzinošs brauciens pa pilsētu, par gidu kļūs Liepājas vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš. Aicinu pievienoties, uzzināsiet daudz interesanta!" pastāstīja Rita Rozentāle.

Poļu kultūras festivāls sāksies ar misi vienā no Liepājas katoļu baznīcām. Par dienas galveno notikumu kļūs koncerts "Barwy polskich dźwięków" ("Polijas skaņu krāsas"). Dalībnieku būs daudz, turklāt ne tikai tādu, kas saistīti ar Poliju un tās bagāto kultūru.

"Uzaicinājām citu mazākumtautību biedrību kolektīvus un lūdzām tos iemācīties poļu tautas dziesmu.

Tādēļ koncertā viņi izpildīs gan poļu dziesmu, gan savu! Man taisni skudriņas skrien pa ādu, kad es jums to stāstu!

Man liekas, ka iznāks ļoti saviļņojošs un skaists pasākums!" saka Ieva Rozentāle.

Koncerta laikā Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē būs apskatāma izstāde "Poļi Liepājā", kuru izveidojis Mareks Gluško – vēsturnieks un grāmatas "Poļi Liepājā – zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture" autors. Pēc izstādes beigām Liepājas Sv. Jāzepa katoļu katedrāles pagalmā autors to uzdāvināja biedrībai "Wanda". Rita Rozentāle ļoti vēlas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku apskatītu izstādi un redzētu, ka "poļu pēdas Liepājā ir un tās ir nozīmīgas".

Poļu kultūras festivālam jāizdodas lieliski! Un, jā, Liepājas poļu kultūras biedrības "Wanda" aktualitātēm var sekot "Facebook" lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti