Aizvadītajā gadā Valmierā pēc pārbūves durvis vēra dienesta viesnīca "Auseklis". Šī ir viena no ēkām, kura, kā pēc apsekošanas stāstīja pašvaldības policijas civilās aizsardzības speciālists Imants Silanžs, varētu daļēji atbilst patvertņu prasībām.
"Neatbilda tas, ka tur ir logi, bet tos var aizlikt ar smilšu maisiem, taču ir gan ventilācija, tualetes, dušas, gan apkure."
Ēkas tiek vērtētas pēc izstrādātajām vadlīnijām potenciālajām patvertnēm. Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, kurš pārstāv partiju "Valmierai un Vidzemei", gan sprieda, ka pat šo vadlīniju minimālās prasības ir grūti izpildīt, jo tas prasa apjomīgus līdzekļus.
"Es vienkārši palasīšu pāris vietas no minimālām tehniskām prasībām, kas ir jāizdara: labi, tie kvadrātmetri, tas ok, tātad – vajadzētu būt hermētiski noslēgtām, divām izejām, avārijas tuneļveida izejai, aprīkotai atsevišķai telpai elektroģeneratoram, ūdensapgādes, kanalizācijas sistēmai, jānodrošina skābekļa saturs. Tas nozīmē atsevišķu piespiedu ventilāciju, aizsardzību pret iegruvumu. Šobrīd jau mēs pat nevaram nevienu uzlīmi uzlikt, jo, ņemot vērā šīs vadlīnijas, nekam mēs neatbilstam. Šobrīd, sakārtojot pagrabus, veicot vēl kaut kādus minimālus uzlabojumus, mēs vienkārši varētu daudzas vietas sakārtot, tieši to ir izdarījuši lietuvieši. Šo [prasīto nodrošināt] mēs varam nākotnē, jaunbūvē, bet esošajām ēkām neko tādu mēs izdarīt nevaram," pauda Baiks.
VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Uldis Ķevers gan skaidroja, ka, lai patvertne būtu daļēji atbilstoša, ir tikai trīs pamatprasības. "Lai telpa neapplūst, otrs ir, lai telpa ir fiziski pieejama un lai telpā neatrodas maģistrālie inženiertīkli, tas būtu tas, lai telpa daļēji atbilstu prasībām un tajā varētu patverties cilvēki."
Kā prioritāte novadā tiek vērtētas izglītības iestādes un, kā uzskata Baiks, šie papildu ieteikumi skolām un bērnudārziem prasa pat milzīgus izdevumus.
"Tātad ir jāsadala atsevišķās telpās vai nodalījumos, kur uzturēties dažāda vecuma bērnu grupām, tad ir spēļu laukumi jāierīko un tad ir viena tualete uz 15 bērniem, skolās viena tualete uz 30 bērniem. Mēs veicām aprēķinus, jo, šobrīd skatoties visus Valmieras bērnudārzus, šiem noteikumiem neatbilst neviens, un mēs pat nevienā esošā pagrabā kaut ko tādu ierīkot nevaram, principā tas viss ir jābūvē pilnīgi no jauna. Rēķinājām, viena skola ar 600 bērniem – tuvojas miljonam [eiro], lai izbūvētu," sacīja Valmieras novada pašvaldības vadītājs.
Baiks arī uzsvēra, ka šobrīd pašvaldībām nav tie biezākie maki un jostas būs jāsavelk ne vienā vien jomā, tāpēc bez finansējuma būs grūti īstenot patvertņu ierīkošanu. Baiks arī vērtēja, ka, gatavojot patvertnes, būtu lietderīgi ņemt vērā Ukrainas pieredzi.
"Tur, kur tu dzīvo, vai strādā, tajā pašā ēkā, jo pat nav laika aizskriet uz blakus vietu, tas nozīmē, ka katrā ēkā tai pagrabiņa vietai ir jābūt sakārtotai, iztīrītai, tādā kārtība, ka cilvēks vienkārši var pārlaist to apdraudējuma brīdi; visur tiek izmantoti esošie pagrabi, ar smilšu maisiem aizkrāmē ciet logus, paskatās, vai nevar kādu sienu iebetonēt, un viss.
Bet mēs, piedodiet, pārspīlējam, mēs esam uzrakstījuši, ka jābrauc ar mersedesu, bet nauda mums ir divdesmitgadīgam opelim.
Nu mēģinām to, kas mums ir, saprātīgi sakārtot, lai būtu, kur cilvēkiem aiziet un patverties," teica Baiks.
Kāda kopumā valstī ir situācija ar apsekotajām valsts un pašvaldības ēkām un to atbilstību izstrādātajām patvertņu vadlīnijām? Par apsekojumu rezultātiem stāsta Uldis Ķevers:
"Šobrīd ir 53% atbilstošas vai daļēji atbilstošas ēkas vadlīniju prasībām un kopējā ietilpība atbilstošām vai daļēji atbilstošām pa visu valsti ir 439 tūkstošiem iedzīvotājiem."
Nākamais solis pēc iespējamo patvēruma vietu apsekošanas būs tās iezīmēt pilsētvidē, izvietojot zīmes patvertņu atpazīšanai.