Panorāma

Vērš prezidenta uzmanību uz nevienlīdzību vēža ārstēšanā

Panorāma

Panorāma

Policija vērtēs pediatra Medņa izteikumus ar difteriju saslimušo bērnu lietā

Policija vērtēs pediatra Medņa izteikumus ar difteriju saslimušo bērnu lietā

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) iesniegumu, ko tā rakstījusi Veselības inspekcijai par neslavas celšanu no ārsta Edgara Medņa puses saistībā ar difterijas gadījumiem, Veselības inspekcija pāradresējusi Valsts policijai. Iesniegums saistīts ar sertificēta ārsta, pediatra Medņa publiskajiem izteikumiem un rīcību, kas atspoguļota sociālo tīklu vietnēs, vainojot BKUS ārstus apzinātā ļaunprātībā.

Valsts policijā saņemts vēl viens iesniegums no BKUS par neslavas celšanu, neminot konkrētu personu. Lai gan Mednis jau iepriekš publiski izplatījis dezinformāciju, mediķu profesionālās organizācijas tikai šoreiz sākušas paust aktīvu nosodījumu sertificētā ārsta nekoleģiālajai rīcībai. 

Ārstu biedrība: Medņa izteikumi parādījās tikai pēc sertifikāta pagarināšanas

Lai gan sertificēts ārsts un pediatrs Mednis jau kovida pandēmijas laikā izplatīja melus un puspatiesības gan par pandēmiju, gan vakcināciju un paralēli tam Veselības inspekcija ar administratīvo sodu viņu bija sodījusi par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu, Latvijas Ārstu biedrības padome šos faktus neuzskatīja par pietiekami nozīmīgiem, lai tos ņemtu vērā resertifikācijas procesā. 

Šī gada septembrī Mednim ārsta sertifikāta termiņš pagarināts

Ārstu biedrības Sertifikācijas padomes vadītājs Valdis Ģīlis sacīja: "Visi viņa izteikumi sekoja pēc tam, kad sertifikāts jau tika apstiprināts, dažas dienas pēc tam, kad resertifikācija bija notikusi, un tikai tad parādījās presē pirmie ziņojumi par kaut kādiem viņa papildu izteikumiem, kas varētu apšaubīt vakcinācijas procesu vai konkrēti par Bērnu slimnīcas ārstu darbību."

Pats Mednis e-pasta vēstulē Latvijas Televīzijai norādīja, ka jurists viņam ieteicis ar sabiedriskajiem medijiem nerunāt līdz brīdim, kamēr būs noskaidrots jautājums par viņa ārsta sertifikātu. 

Jāatgādina, ka Mednis sociālajos medijos apšaubīja šajā septembrī mirušā zēna difterijas diagnozi, norādot, ka tai jāpaliek uz BKUS bērnu infektoloģes un pediatres Daces Zavadskas sirdsapziņas, kā arī apgalvoja, ka "rokudzelži priekš viņas jau tiek spodrināti." Mednis arī izplatīja apgalvojumus, ka zēna vecāku ieskatā bērns "noārstēts" līdz nāvei, un rakstīja, ka vēl nav bijušas viena bērna bēres, bet jau, iespējams, tiek gatavotas nākamās. 

Pediatru asociācija: Medņa rīcībai var būt smagas sekas

Latvijas Pediatru asociācijas valdes locekle Margarita Krauča nosodīja Medņa izteikumus, norādot, ka viņš ir pārkāpis gan Hipokrāta zvērestu, gan tiešās pilnvaras uz vakcināciju.

Krauča arī uzsvēra, ka šādai ārsta rīcībai, kas tiek paslēpta aiz vārda brīvības, var būt smagas sekas. 

Krauča pauda: "Ja ārsts izsaka kaut kādu varbūtību par iespējamo vakcīnu iedarbību, negatīvu vairāk kā pati infekcija, tad, protams, tie, kas šaubās, vai tie, kam ir zemas zināšanas attiecībā pret vakcināciju, viņi notic tam, ko ārsts ir teicis. Un tas tikai pasliktina šo vakcinācijas aptveri, kura būtu nodrošinājusi pilnībā, lai bērns nesaslimtu."

Nākamnedēļ Latvijas Ārstu biedrībā sasaukta Ētikas komisijas sēde, kurā vērtēs Medņa iespējamos ārsta ētikas pārkāpumus, kā arī to smagumu. Pašreizējā kārtība paredz, ka arī par nopietnu ētikas pārkāpumu ir iespējams apturēt ārsta sertifikātu. Taču šis lēmums ir sertifikācijas padomes ziņā, kura jāsasauc mēneša laikā pēc Ētikas komisijas sēdes. 

KONTEKSTS:

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) šī gada septembrī nonāca trīs bērni, kuriem konstatēja difteriju, To konstatēja arī vienam pieaugušajam. Visi saslimšanas gadījumi bija savstarpēji saistīti, tie ir vienā ģimenē. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona.

Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpina ārstēšanos slimnīcā. 

Bērnu māte piektdien, 20. septembrī, pretēji ārstu norādēm no slimnīcas izņēma abus ar difteriju slimos bērnus, kuriem ir komplikācijas un nozīmēta obligātā ārstēšanās slimnīcā. Vēlāk policija abus bērnu vecākus aizturēja un bērnus nogādāja atpakaļ slimnīcā. 

Bērnu tēvs Latvijas Televīzijai skaidroja, ka bērni no slimnīcas izņemti, jo vecāki zaudējuši uzticību ārstiem. Savukārt BKUS lēmusi vērsties tiesībaizsardzības iestādēs ar lūgumu izvērtēt gadījumus, kad sociālajos tīklos saistībā ar puisēna nāvi apmeloti mediķi.

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti