Panorāma

Nav pārliecības par gatavību skolēnu eksāmenu sesijai

Panorāma

Panorāma

Žurnālisti ceļ trauksmi par steigu Informācijas atklātības likuma grozījumu virzīšanā

Žurnālisti ceļ trauksmi par steigu Informācijas atklātības likuma grozījumu virzīšanā

Latvijas Žurnālistu asociācija un citas nevalstiskās organizācijas ceļ trauksmi par Saeimas mēģinājumu steidzamības kārtā bīdīt grozījumus vairākos likumos, kas ļautu valsts iestādēm par valsts noslēpumu padarīt arī tādu informāciju, kas līdz šim bija salīdzinoši pieejama. 

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti otrdien, 4.aprīlī, atbalstīja grozījumus Informācijas atklātības likumā un likumā "Par valsts noslēpumu". Tie paredz, ka informācija "dienesta vajadzībām", kas šobrīd ir vienkārši ierobežotas pieejamības informācija, turpmāk būs valsts noslēpums. Līdz ar to – krietni slepenāka un par tās atklāšanu draudēs lielāki sodi.

Šos grozījumus deputāti iecerējuši virzīt steidzamības kārtā bez diskusijām ar nevalstiskajām organizācijām.

Komisijas sēdes noslēgumā Žurnālistu asociācijas pārstāvis tomēr lūdza iespēju iesaistīt diskusijās nevalstiskās organizācijas.

"Tas, ka netika paaicinātas un informētas, un lūgtas paust viedokli Latvijas Žurnālistu asociācija, kas ir lielākā žurnālistus pārstāvošā organizācija, neliekas pareizi," sacīja LTV žurnālists un Žurnālistu asociācijas valdes loceklis Ivo Leitāns.

Deputāti par to pauda neizpratni. "Sēde ir atklāta. Jūs taču varat pieteikties un nākt uz šejieni. Jums nav nekādu ierobežojumu. Jūs arī šeit nonācāt neaicināts," sacīja Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts").

"Kas jūs uztrauc? Jūs uztrauc tas, ka mēs sargājam savu valsti? Savu informatīvo telpu? Kas jūs tieši uztrauc?" vaicāja Saeimas deputāts Edmunds Zivtiņš ("Latvija pirmajā vietā").

Latvijas Žurnālistu asociācija un citas nevalstiskās organizācijas ceļ trauksmi gan par likumprojekta būtību, gan par tā pieņemšanas procedūru. 

"Pirmkārt, mūs satrauc steidzamība, kādā šie likuma grozījumi tiek virzīti, un arī tas, ka mums kā organizācijai neviens nav prasījis viedokli, kā tas varētu [ietekmēt] mūsu darbu," skaidroja Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Zane Mače.

"Tas, ka komisijā deputāti atļaujās vispār uzdot jautājumu, kāpēc sabiedriskās konsultācijas ir nepieciešamas, liek domāt – vai nu tā ir problēma ar kādu konkrētu Saeimā pārstāvēto frakciju, vai šajā komisijā iedibinājies ļoti necaurspīdīgs darba stils, kas nav savietojams ar demokrātiskas valsts pamatprincipiem," norādīja sabiedriskās politikas centra "Providus" direktore Iveta Kažoka.

Grozījumus uz Saeimas sēdi virza parlamenta Aizsardzības komisija, bet faktiski tos sagatavojusi Nacionālās drošības komisija pēc drošības dienestu lūguma.

"Tas ir, lai salāgotu mūsu valsts kopējo ar NATO valsts noslēpuma iedalījumu, lai nerastos pārpratumi, kāda informācija ir kurā slepenības pakāpē," skaidroja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).

Viņš arī noraida žurnālistu bažas, ka šādi tiek ierobežotas iespējas informēt sabiedrību: "Es ceru, ka ministrijās samazināsies vēlme noteikt šo pakāpi informācijai, kura pēc būtības nav valsts noslēpumu saturoša."

Žurnālistu asociācija gluži pretēji – vērsa uzmanību, ka jaunais regulējums tieši atvieglos iespēju ministrijām par valsts noslēpumu padarīt jebkādu informāciju, ko ierēdņi gluži vienkārši nevēlēsies izpaust.

"To, iespējams, var pabāzt zem valsts noslēpuma statusa, kas, protams, sarežģīs informācijas iegūšanu un sabiedrības informēšanu par procesiem, kas sabiedrībai varētu būt svarīgi," sacīja Mače.

Turklāt LŽA rīcībā ir informācija, ka arī Tieslietu ministrijai un Saeimas Juridiskajam birojam ir bijušas bažas gan par likumu paketes pieņemšanas procedūru, gan neskaidrības par tās saturu, piemēram, par jauno "informācijas dienesta vajadzībām" definīciju.

Strīdīgo likumprojektu iecerēts jau trešdien, 5. aprīlī, steidzamības kārtā pieņemt Saeimas sēdē, lai 1. maijā tas varētu stāties spēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti