Studenti bažīgi par ieceri budžeta vietas piedāvāt aizsardzības dienestā dienējušajiem 

Latvijas Studentu apvienība (LSA) un Latvijas Jaunatnes padome (LJP) atklātā vēstulē Saeimas deputātiem pauda bažas par priekšlikumu studiju budžeta vietas nodrošināt Valsts aizsardzības dienestā (VAD) dienējošiem, tam nepiešķirot papildu finansējumu.

Atbildīgā Saeimas komisija pabeigusi darbu pie VAD jeb tā dēvētā obligātā militārā dienesta likumprojekta un to pavadošo likumprojektu virzīšanas galīgajā lasījumā. Plānots, ka Saeima VAD likumu galīgajā lasījumā skatīs trešdien, 5. aprīlī. 

Studentu un jauniešu organizācijas norādīja, ka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas virzītā priekšlikuma norma "ievērojami apdraud augstākās izglītības kvalitāti un pieejamību", ņemot vērā, ka to plānots realizēt esošā finansējuma ietvaros. 

Priekšlikums paredz, ka budžeta vietas prioritāri tiks piešķirtas VAD beidzējiem. Proti, komisijā atbalstītais priekšlikums paredz, ka valsts augstskolas un koledžas tām gadskārtējā valsts budžetā un vidēja termiņa budžeta ietvara likumā apstiprinātā finansējuma ietvaros finansē studijas īsā cikla profesionālās augstākās izglītības un pirmā cikla augstākās izglītības posmos pilsoņiem, kas brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestā un pabeiguši to, ja studējošie atbilst augstskolas un studiju programmas uzņemšanas noteikumiem. Taču kārtību, kādā valsts augstskolas un koledžas nodrošina paredzētās studiju iespējas un studiju virzienus, nosaka Ministru kabinets.

Studentu organizāciju ieskatā tas nozīmē, ka esošā sistēma, kādā tiek piešķirtas valsts finansētas budžeta vietas, proti, pēc akadēmiskajiem kritērijiem – centralizēto eksāmenu rezultātiem un mācību sasniegumiem – vairs nebūs efektīva un nepildīs savu funkciju nodrošināt kvalitatīvu un pieejamu augstāko izglītību spējīgākajiem studētgribētājiem.

Vienlaikus organizācijas uzskata, ka iecere diskriminē tos jauniešus, kuriem ir objektīvi iemesli nedienēt VAD, piemēram, tos, kuriem ir veselības problēmas, kas ir vecāki par 27 gadiem vai kuri VAD nespēs nodrošināt vietas, tāpēc viņiem iespēja iegūt valsts apmaksātu augstāko izglītību kļūst mazāka. 

"Pašreizējā priekšlikuma atbalstīšana nozīmē veicināt diskrimināciju pret tiem, kuri nedienēs VAD," norādīja studentu un jauniešu organizācijas. LSA un LJP aicina deputātus neatbalstīt priekšlikumu, kamēr tam netiek piešķirts papildu finansējums valsts finansētu budžeta vietu nodrošināšanai.

Par šo priekšlikumu Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" bažas pauda arī tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne, norādot, ka neesot līdz galam skaidrs, vai tiem jauniešiem, kuri nevarēs dienēt VAD, netiks ierobežotas iespējas pretendēt uz valsts apmaksātu augstāko izglītību. 

KONTEKSTS:

16. februārī Saeima konceptuāli atbalstīja Valsts aizsardzības dienesta (VAD) likumprojektu, kas paredz Latvijā pakāpeniski ieviest obligāto aizsardzības dienestu.

Likumprojekts paredz, ka VAD ir valsts dienesta veids, kurš ietver valsts aizsardzības militāro dienestu un valsts aizsardzības civilo dienestu.

Līdz šim atbalstītā VAD likumprojekta redakcija paredz, ka valsts aizsardzības dienestu varēs pildīt vienā no trim veidiem –11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu, vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu ar kopējo apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiku ne mazāk kā 180 dienas. Par dienestu paredzēta arī alga.

VAD būs pakļauti pilsoņi – vīrieši viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti