Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jēkabpils ņem vērā janvāra plūdu “mācības”

Jēkabpils ņem vērā janvāra plūdu mācības

Ar bažām uz iespējamiem plūdiem atkal raugās jēkabpilieši. Vēl svaigā atmiņā visiem ir gada sākumā piedzīvotais, kad straujā ūdens līmeņa celšanās dēļ nācās evakuēt 450 māju iedzīvotājus.

Tagad sinoptiķu prognozes liecina, ka plūdu draudi atkal varētu kļūt par realitāti, lai gan tagad tie vairs netiek solīti tik dramatiski, kā janvārī piedzīvotie.

Janvāra plūdos cietušās mājas saimnieks Jānis izrāda savā sētā piedzīvoto postažu. Māja bija ūdens un ledus kalnu ieskauta. Pagrabā ūdens līmenis esot bijis līdz pašam lievenim. Visi krājumi bojāti un no tiem ir nācies šķirties.

"Kaimiņš kādreiz uz mājas tos augstumus atzīmēja. 1983., 1981. gada plūdus , viņam bija atzīmēts uz tās ēkas, redz, cik augstu."

Šādus plūdus cilvēki neatminās, un postažai nebija gatavi. Rosīgākie jēkabpilieši iegādājas sūkņus, lai atsūknētu strauji pieaugošo ūdens apjomu un glābtu vērtīgākās iekārtas.

"Naktī no piektdienas uz sestdienu, kad ūdens bija apmēram 2 metri no mājas, sajūta bija nu tāda. Un tad nāca ledus, siltumnīcās mums arī mums bija viss pilns, līdz pat augšējām lūkām," stāsta plūdos cietušās mājas saimniece Maija.

Uzrunātie jēkabpilieši atzīst, tā ir bijusi rūgta mācība, tādēļ jau ir sagatavojušies priekšdienām.

"Tagad mums ir sūknis uz vietas un esam gatavi tam, mēs vienkārši nebijām gatavi. Pilnīgi nē. Un arī tā māja, kas man ir aiz muguras, arī viņi pirmo reizi redz kaut ko tādu. Viņi no kāda 1978. gada šeit dzīvo, tas ir pirmais gadījums, arī 1981. gadā viņi neapplūda, un tagad – lūdzu!" stāsta Maija.

Baidoties no līdzīga scenārija atkārtošanās, Jēkabpils pašvaldība kritisko dambja malu ir nostiprinājusi, arī civilās aizsardzības plāna īstenošanas punkti ir uzlaboti.

"Ja pēkšņi uznāks tāda pati situācija, ka bija janvārī , mums jau šobrīd ir vieglāk viss ceļš zināms, mēs zinām, kā rīkoties un kurā brīdī apzināt iedzīvotājus. Mēs, protams, darīsim visu, lai iedzīvotāji zinātu, kas notiek, un, ja būs vajadzība, arī evakuēsim cilvēkus," stāsta Jēkabpils novada pašvaldības priekšsēdētājs Raivis Ragainis.

Sinoptiķi šobrīd lēš, ka tuvākajā laikā tik lieli plūdi nav gaidāmi, taču nevar garantēt, ka laikapstākļi atkal nenesīs postījumus.

KONTEKSTS:

Janvāra vidū Jēkabpils novadā tika izsludināts sarkanais brīdinājums par plūdiem, ūdens līmenim Daugavā pietuvojoties rekordaugstai 1981. gada atzīmei. 14. janvārī ūdens līmenis sasniedza 8,92 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Jēkabpils pašvaldība aicināja iedzīvotājus nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām. Dienu pirms tam, 13. janvārī, vietām sāka brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem, bet bīstamākajā vietā to izdevās nostiprināt.

Pāris dienas pēc tam, 16. janvārī, ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils lēnām samazinājās, tādēļ Daugavas labā krasta iedzīvotāji varēja atgriezties mājās, bet 17. janvārī atcelta evakuācija Daugavas kreisajā krastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti