Pirmajās nedēļās tas strādā testa režīmā, bet oktobra beigās tas pārņems lielāko daļu slimnīcas komunikācijas ar pacientiem.
Ārstam dīkstāve, citam pacientam nav pakalpojuma
"Labdien, Imant, Vidzemes slimnīcas reģistratūra zvana jums," ar šādiem vārdiem ik dienas klientus uzrunā Dagnija. Savukārt šādi skan robotzvana atgādinājums, piemēram: "Labdien, jums zvana no Vidzemes slimnīcas. Vēlamies atgādināt par pierakstu otrajā oktobrī pulksten 9.30 pie endokrinologa."
Vidzemes slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja Kristīne Tiltiņa norāda, ka šo ierakstu sagatavoja tā, it kā būtu zvanījis cilvēks.
"Mēs izvēlējāmies tieši tāpēc, lai samazinātu to iespēju, ka pacients apmulst, it sevišķi mūsdienās, kad ir visi šie pikšķerēšanas gadījumi, kad pacientam var likties, tas ir kaut kas tāds aizdomīgs," viņa teic.
Šobrīd Vidzemes slimnīcā aptuveni 10% pacientu neierodas uz vizīti, tāpēc atgādināšana ir viens no risinājumiem, kā šo skaitli mazināt. Neatnākušais pacients rada vēl lielāku rindu uz pakalpojumu un citus zaudējumus.
"Faktiskie zaudējumi ir tādi, ka ārsts ir dīkstāvē un faktiski pacients nedabū šo pakalpojumu. Ir divi zaudējumi – dakterim ir dīkstāve un pacients nav dabūjis pakalpojumu," skaidro Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.
"Tas atstāj neapmierinātību uz personālu, jo ārsts atnāk un arī ārsts grib efektīvi, teiksim tā, veltīt savu laiku pacientiem," piebilst Vidzemes slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja Kristīne Tiltiņa.
Slimnīcai tālejoši plāni
Lai apzvanītu visus klientus, nepieciešams laiks, kuru slimnīcas darbinieki varētu izmantot lietderīgāk. Ieviestā robotapzvanīšana slimnīcai izmaksājusi pāris tūkstošus eiro, taču medicīnas iestādē lēš, ka drīzāk būs finanšu ieguvumi, nevis zaudējumi šīs tehnoloģijas ieviešanā. Turklāt slimnīcas plāni ir tālejoši.
"Mazliet vēlāk, pēc kāda gada, pāriet uz to, ka slimnīcā visa pacienta vēsture ir digitālā formātā un pieejama, gan pacientam izrakstoties no slimnīcas, gan ģimenes ārstam vai kādam citam konsultantam," ar plāniem iepazīstina Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.
Darbiniekiem par darba zaudēšanu neesot jāsatraucas. Pienākumu medicīnas iestādē ir daudz, saka slimnīcas vadība. Turklāt robotam ir vēl vairākas pozitīvas iezīmes.
"Robots neslimo. Robots, tā teikt, nāk uz darbu. Katru dienu viņš ir kaujas gatavībā. Viņš ir gatavs zvanīt. Cilvēciskais faktors reizēm atkarīgs no pieejamiem resursiem," skaidro Muskovs.
Robots darbojas vien dažas dienas, zvanot tikai tiem pacientiem, kuri pieteikušies pie acu ārsta vai endokrinologa. Vēlāk plānots apzvanīšanai pievienot arī citus pakalpojumus, līdz paliks vien daži, kur zvanu veiks cilvēks.
"Mēs šonedēļ skatīsimies un sapratīsim, ko darīt, lai tas rezultāts augtu," saka Tiltiņa.
Slimnīca uzsver, ka numurs, no kura pacientiem zvanīs robotzvans, nav paredzēts, lai tam atzvanītu vai rakstītu, un – kas būtiski – robots nekad neprasīs personas datus, bankas kontu vai citu sensitīvu informāciju.