Dienas ziņas

Vidzemes slimnīcā darbojas robotzvans

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pareiza atkritumu šķirošana – ceļš uz ilgtspējīgu nākotni

Makulatūras un bateriju šķirošana: ceļš uz ilgtspējīgu nākotni Latvijā

Latvijā aizvien ir problēmas ar atkritumu pareizu šķirošanu. Tāpēc skolēni, skolotāji un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi sadarbojas, lai risinātu šīs problēmas. Viņi rīko vides izglītības akcijas un konkursus, mudinot sabiedrību aktīvāk un pareizāk šķirot.

Tukuma 3. pamatskola ik gadu piedalās konkursos un iegūst godalgotas vietas, nododot makulatūru un vecās baterijas. Lai gan akcija sākās tikai septembra beigās, šonedēļ skola jau ir gatava nodot pirmo kravu.

"Mēs uztaisām tabulu un tabulā ielīmējam, cik katra klases ir nodevusi – 100 kilogramus, 90 kilogramus. Ja vajag vēl vairāk, tad viņi [skolēni] tiešām iet pa kāpņu telpām un pie radiniekiem," pastāstīja Tukuma 3. pamatskolas "Eko skolas" koordinatore, skolotāja Laila Matīsa.

Desmit dienu laikā skola ir savākusi 605 kilogramus makulatūras, un pārliecinošā vadībā izvirzījusies 9. klase ar 205 kilogramiem.

Tukuma 3. pamatskolas 9. klases skolniece Agnese: "Mēs nododam paaudžu paaudzēs. Mēs ejam citās mazākās klasēs un stāstām mazākajiem, ka viņiem arī vajadzētu vākt makulatūru, kā arī baterijas, kas, nonākot dabā, izraisa ļoti lielu kaitējumu. Visādas… Nu ļoti sliktas vielas."

9. klases skolniece Elizabete: "Mēs ar mašīnu atbraucam un vedam skolai. Tad var dabūt arī kaut kādu balvu."

Pēc tam, kad makulatūra tiek nodota šķirošanā, vēlāk to pārstrādā jaunā papīrā vai citos papīra izstrādājumos.

SIA "AAS "Piejūra"" mācību procesa speciāliste Modra Liepiņa pastāstīja, ka pagājušajā gadā no skolām savākts ap 180 tonnām makulatūras, bet vēl gadu iepriekš – apmēram 150 tonnas. 

Taču nepareizi sašķirots atkritumu iepakojums ne tikai palielina poligonu noslodzi, bet arī rada papildu izmaksas, norādīja "AAS "Piejūra"" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs:

"Šis tas nav pārstrādājams. Tas ir iepakojums, bet nav pārstrādājams. Ir iepakojumi, kas aiziet kā atkritumi. Celofāna maisiņš, kas arī rada piesārņojumu poligonos, kas sadalās 50, 100 gados, jo nav pārstrādājams."

Latvijas atkritumu pārstrādes industrija nav tik attīstīta kā kaimiņvalstīs, tādēļ bieži vien atkritumi tiek pārdoti Lietuvai vai citām valstīm, kurās ir pārstrādes rūpnīcas. 

AS "Latvijas Zaļais punkts" direktors Kaspars Zakulis skaidroja, ka ar to arī var iztikt:

"Nav obligāti pašiem jāuzceļ sava rūpnīca, ja tepat, 100 kilometru attālumā, ir liela rūpnīca, kas var pārstrādāt arī Latvijas apjomus. Latvijā bija kādreiz Līgatnes papīrfabrika, bet tā bija pārstrādājamā apjoma ziņā pārāk maza."

Eiropas Savienības noteikumi paredz, ka līdz 2035. gadam poligonos varēs uzglabāt tikai 10% no kopējiem radītajiem sadzīves atkritumiem. Pretējā gadījumā valstij nāksies maksāt soda naudas, kas nozīmē, ka varētu celties arī sadzīves atkritumu izvešanas cena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti