Vecāku tiesības bērnu vecākiem uz abām meitām uz divām nedēļām tika apturētas 20. septembrī ar bāriņtiesas vadītājas Elsiņas lēmumu.
Bāriņtiesas vadītāja arī norādīja, ka pēdējās dienās bāriņtiesa saņēmusi pārmetumus, negācijas un provokatīvu uzvedību no ģimenes "atbalstītājiem".
Par difterijas skarto ģimeni, kur saslima trīs nevakcinēti bērni un viens pieaugušais, sabiedrība no medijiem uzzināja septembra sākumā. 16. septembrī pēc saslimšanas ar difteriju viens no šiem bērniem, četrus gadus vecs zēns, slimnīcā nomira.
Bāriņtiesas sēdi apmeklē atbalstītāji
Vecāki ar Latvijas Televīziju nerunāja, bet ar bāriņtiesu sadarbojoties un komunicējot. Bāriņtiesas sēdē kopā ar vecākiem piedalījās arī viņu pieaicinātie pārstāvji, piemēram, Saeimas deputāte Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā") un ārsts Edgars Mednis, kurš publiski apšaubījis šo bērnu ārstēšanu. Viņa izteikumu atbilstību ārsta profesijai nākamnedēļ vērtēs Ārstu biedrības Ētikas komisija. Bāriņtiesas sēde noritēja aiz slēgtām durvīm.
Gaitenī bija pulcējušies vairāki vecāku atbalstītāji, kuri stādījās priekšā kā ģimenes draugi un ir pārliecināti, ka ārsti un mediji melojot. Pēc sapulcējušo versijas – bērni esot veseli, bet slimnīcā tiekot turēti, lai veiktu pētījumus.
"Bērni bija veseli ar diviem negatīviem testiem tajā brīdī, kad vecāki viņus ar likumiskām tiesībām [izņēma]," norādīja ģimenes draudzene Sanita. Uz jautājumu, kā skaidrot to, ka ārsti negribēja šos bērnus laist ārā no slimnīcas, viņa atbild: "Es skaidroju ar to, ka tas vienkārši ir klīniskais pētījums."
Ārsti gan apgalvojumam, ka bērni patiesībā ir veseli, nepiekrīt. Saistībā ar pieminētajiem diviem negatīvajiem testiem laikā Bērnu slimnīcā skaidroja, ko tas nozīmē: proti, pēc 10 dienu minimālā antibiotiku kursa ir jābūt diviem negatīviem uzsējumiem, kas liecina – terapija darbojas, infekcijas vairs nav, taču pacientiem bieži slimnīcā jāturpina ārstēties, jo ir komplikācijas. Tās radušās infekcijas rezultātā, tajā skaitā arī smagas un dzīvībai bīstamas, kaut arī pašas difterijas baktērijas klātbūtnes organismā vairs nav.
Arī šajā gadījumā slimnīca jau iepriekš informēja, ka meitenes ārstējās no difterijas izraisītām komplikācijām.
"Bet, protams, meitenītes abas bija un ir vēl slimas, un viņām laboratorijā rādītāji tiek kontrolēti. Sākumā kontrolēja katru dienu, tagad katru otro dienu," norādīja Bērnu slimnīcas infektoloģe pediatre Gunta Laizāne.
Rīkoties bērnu vislabākajās interesēs
Pēc aptuveni divu stundu garās sēdes bāriņtiesa pieņēma lēmumu abiem vecākiem labvēlīgu lēmumu.
"Bāriņtiesa pieņēma lēmumu atjaunot vecākiem bērnu aizgādības tiesības. Motīvus neesmu tiesīga izpaust," sacīja bāriņtiesas priekšsēdētāja Elsiņa.
Lēmums stājas spēkā nekavējoties, tātad pēc bāriņtiesas sēdes viņi ir sava bērna likumiskie pārstāvji.
No bāriņtiesas puses nekādas papildu prasības vecākiem, piemēram, pār bērnu obligātu vakcinēšanu, neesot izvirzītas. Vienīgā prasība – rīkoties bērnu vislabākajās interesēs un nodrošināt to, kas nepieciešams bērniem.
KONTEKSTS:
Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši trīs bērni ar šo slimību. Difteriju atklāja arī vienam pieaugušam šīs ģimenes loceklim.
Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpināja ārstēšanos slimnīcā.
20. septembrī pēc tam, kad bērnu vecāki pretēji ārstu norādēm izņēma no slimnīcas abas meitas, kuras ārstējās no difterijas radītajām komplikācijām, un aizveda, Valsts policijā pret vecākiem ir sākts kriminālprocess. Tas ierosināts pēc Krimināllikumā noteiktā par tādas personas apzinātu atstāšanu bez palīdzības, kura atrodas dzīvībai vai veselībai bīstamā stāvoklī un kurai nav iespējas saglabāt sevi mazgadības, vecuma, slimības vai savas nevarības dēļ, ja vainīgajam bijusi iespēja sniegt cietušajam palīdzību un bijis pienākums rūpēties par viņu vai arī vainīgais pats viņu nostādījis dzīvībai bīstamā stāvoklī.
Vecākiem ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – uzturēšanās noteiktā vietā un aizliegums izbraukt no valsts. Šajā lietā policija turpina izmeklēšanu. Meitenes tika nogādātas slimnīcā, vecākiem uz laiku bāriņtiesa ar vienpersonisku lēmumu atņēma aizgādības tiesības. Pēc divām nedēļām, 3. oktobrī, bāriņtiesai bija jāpieņem koleģiāls lēmums, kas nu arī noticis.
Kā vēlāk bērnu tēvs Lauris stāstīja Latvijas Televīzijai, viņi bērnus izņēma no slimnīcas, jo zaudējuši uzticību ārstiem.
Bērnu māte ir vērsusies Valsts policijā ar lūgumu pārbaudīt, vai ārsti ir atbilstoši ārstējuši bērnu un vai ārstu darbībās nav saskatāma nolaidība un bezdarbība. Policija sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 13. nodaļas (Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību – red.)