Pēc Latvijas Televīzijā stāstītā par 19 gadus veco Gabrielu Mutoru, kuram uzveikt ļaundabīgo audzēju var palīdzēt vien ļoti dārgi medikamenti, sabiedrības atsaucība ziedojot bija milzīga. Arī "Latvenergo" ziedoja Gabrielam un citiem vēža pacientiem, taču ar to nepietiek. Vajadzīgā summa ir gandrīz 500 000 eiro.
Šodien jautājums par atbalstu tiem pacientiem, kuri neiekļaujas vienotā valsts atbalsta mehānismā, pārrunāts Saeimā.
Cik vēl ilgi cilvēki būs spiesti lūgt palīdzību visas sabiedrības priekšā – vaicā pacienti.
"Vai ir kaut kāds tāds stratēģiskais redzējums, kur mēs visi kopā varētu mērķtiecīgi panākt to, lai tie individuālie gadījumi patiešām ir reti un ārkārtas? Šobrīd sanāk, ka veselības budžeta caurumus lāpa sabiedrība un šobrīd, atkal veidojot fondu, mēs gribam visu uzlikt uz sabiedrības pleciem. Arī valsts kapitālsabiedrību nauda faktiski ir mūsu nauda. Tā nav kaut kāda mistiska," stāsta biedrības "Dzīvības koks" vadītāja Gunita Berķe.
Jau ziņots, ka veselības ministrs rosinājis divkāršot individuālo kompensāciju onkoloģijas zālēm un ieviest pieminēto vēža fondu.
"Nav nevienas valsts pasaulē, kura ir spējīga no sava veselības budžeta apmaksāt pilnīgi katru individuālo gadījumu par 100%. Tā faktiski nenotiek. Ar šo individuālo fondu mēs vēlamies maksimāli palielināt to gadījumu skaitu, ko mēs varam no savas puses apmaksāt," skaidro VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība").
Pacientu organizāciju pārstāvji atgādina, ka, ieguldot cilvēka izārstēšanā, valsts saņems atpakaļ. Cilvēks varēs strādāt, maksāt nodokļus, dot pienesumu ekonomikai.
Uzklausot visas iesaistītās puses, deputāti vienojās atbalstīt vēža fonda izveides virzību uz priekšu pēc iespējas ātrāk.
Cik daudziem cilvēkiem varēs palīdzēt – tas vēl atkarīgs no budžeta sarunām. Prioritāte būšot valsts drošība.
"Veselības ministrijai es novēlu pierādīt Finanšu ministrijai, ka veselības aprūpe ir nacionālās drošības jautājums. Pēc būtības, ja nav veseli cilvēki, kuri aizsargā savu valsti, tādā gadījumā īstenībā Aizsardzības ministrijas izdotā nauda, jāsaka, ir 50% lieki iztērēta. Tātad vesels cilvēks ir arī vesels savas valsts patriots," pauž Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska ("Zaļo un Zemnieku Savienība").
Nacionālajā veselības dienestā tika rēķināts - lai nosegtu visu pacientu akūtās vajadzības un iekļautu kompensējamo zāļu sarakstā jaunus medikamentus, paplašinātu diagnožu loku un ieviestu citus uzlabojumus, papildus būtu nepieciešami vēl aptuveni 150 miljoni eiro.
KONTEKSTS:
Problēma saistībā ar kompensējamiem medikamentiem Latvijā samilzusi – arvien skaļāk tiek runāts par gadījumiem, kad valsts nereti atsaka zāļu kompensāciju onkoloģisku slimību pacientiem. Tāpat dzirdēti gadījumi, kad ar vienu un to pašu diagnozi, bet atšķirīgām vēža lokācijām vienam pacientam zāles valsts apmaksā, otram – ne.
Veselības ministrs norādīja, ka pie situācijas vainojams finanšu trūkums. Tikmēr pacientu vienīgā cerība ir līdzcilvēku atbalsts, dažos gadījumos nepieciešamās summas ir milzīgas. Gatavojot nākamā gada budžeta projektu, Veselības ministrija lūgšot papildu finansējumu kompensējamiem medikamentiem. Nacionālais veselības dienests atzīmēja, ka visu pacientu vajadzībām valsts kompensējamo zāļu budžetam vajadzīgi vēl 150 miljoni eiro.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs atzina, ka tas, ka vienas un tās pašas zāles vienam pacientam apmaksā, bet otram – neapmaksā, nav pareizi, un šis jautājums būtu risināms. Savukārt premjere mudināja sabiedrību cīnīties par vēža pacientu tiesībām.
Veselības ministrs rosinājis divkāršot individuālo kompensāciju apmēru onkoloģijas zālēm un veidot vēža fondu.