Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvežleitnants Edmunds Svenčs izrādīja Latvijas Radio jaunievedumu Kuldīgā – bruņutransportierus "Patria 6x6", kas tiek ražoti Latvijā. Kurzemes brigādē tā ir pirmā šāda veida motorizētā rota, kas vēl turpina pilnveidoties.
Šobrīd Kuldīgā izvietoti deviņi bruņutransportieri, kas kalpo gan uz sauszemes, gan uz ūdens un paredzēti drošai personāla transportēšanai, stāstīja komandieris Svenčs:
"Šī ir tā sākotnēji nokomplektētā, es teiktu, vēl ne gluži pabeigtā apakšvienības transporta daļa, jo katrs transporta līdzeklis tiek ekipēts gan ar maskēšanās ierīcēm, gan ar dažāda veida statīviem, kur var uzmontēt ložmetēju vai automātisko granātšāvēju. Te var redzēt arī saucamos vadu griezējus, kā mēs esam tos nosaukuši, lai pasargātu ložmetējnieku, kas atrodas tornī."
Izmantos arī civilo infrastruktūru
Mācībām "Namejs", kas Latvijā sākas 3. septembrī un turpināsies līdz pat 8. oktobrim, vienmēr gatavojas jau laikus. Arī šis gads nav izņēmums. Latvijā mācības norisinās kopš 2014. gada.
Mācībās iesaistās sabiedrotie, un liela nozīme ir darbam ar pašvaldībām, valsts un nevalstiskajām organizācijām, kā arī komersantiem.
Svenčs pastāstīja vairāk par šī gada prioritātēm visaptverošo aizsardzības mācību laikā un to, cik gatavi ārkārtas situācijai ir ne tikai karavīri, bet citi iesaistītie:
"Tās pozitīvās iezīmes ir, ka, piemēram, Kurzemes brigādes atbildības rajonā pilnīgi visām pašvaldībām ir sagatavoti civilās aizsardzības plāni, un mēs regulāri ar tām sadarbojamies un mēģinām uzlabot. Atkal šogad iesim kopā ar savas brigādes pašvaldībām un veiksim centralizēto civilās aizsardzības komisijas izspēli, kur ņemsim vienu no krīzes situācijām raksturīgākajām parādībām – bēgļus. Šogad to plānojam 16. septembrī. Attīstība ir pozitīva, sapratne ir palielinājusies, mums tikai jāpalīdz to veidot. Tagad strādājam pie tehniskās sadarbības, niansēm, kā vienam otru saprast un palīdzēt."
Šogad jaunums būs garāks komandpunktu mācību posms, kur štābi izspēlēs dažādus scenārijus, skaidroja Svenčs. Tas turpināsies 11 dienas.
"Mēs tāpat kā pagājušajā gadā mēģināsim nostiprināt iemaņas ne tikai militārā infrastruktūrā, bet iesim ārā pie sabiedrības, izmantosim civilo infrastruktūru. Mēs skatāmies, kā ukraiņi karo, kā cīnās, kā viņi vada operācijas. Man kā brigādes komandierim ir jāsagatavo savs štābs, lai mēs esam līdzīgai situācijai gatavi, tāpēc darīsim līdzīgi kā Ukrainas brigāžu štābi. Maskēsimies, atteiksimies no visa, kas ir zaļš, kas ir maskēts, kas ir acīmredzams, ka tie ir karavīri.
Mēģināsim vadīt operācijas, lai esam nemanāmi. Ja mūs pamanīs, būs interesanti, kur esam nošāvuši greizi."
Latvijas karavīri un armijas tehnika būs vairāk sastopama gan laukos, gan pilsētvidē. Mācībās Kurzemē iesaistīsies arī sabiedrotie no Lietuvas, kuri būs redzami, piemēram, Liepājas un Dobeles pusē. Visaptverošo valsts aizsardzības mācību "Namejs 2024" laikā NBS sadarbībā ar Valsts robežsardzi turpinās veikt valsts pierobežas stiprināšanas pasākumus. Pirmo reizi tiks organizētas arī mobilizācijas mācības, kas notiks vairākos Zemessardzes bataljonos vienlaikus.
Visi 11 tūkstoši mācībās vienlaikus nepiedalīsies, līdzīgi būs arī ar vietām, kur mācības notiks, septembra pirmajā pusē darbības vairāk uz hibrīdscenārijiem notiks Vidzemes un Latgales Zemessardzes brigāžu atbildību teritorijās, taču septembra otrajā pusē – Kurzemē un Rīgā, kur vairāk skatīsies uz konvenciālās karadarbības elementiem.
Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba pulkvežleitnants Agris Liepiņš norāda, ka šogad mācībās paredzētas divas lielas sadaļas – lauka taktiskās izspēles mācības un komandvadības vingrinājumi.
"Šogad lielāka aktivāte būs vairāk Latgales pusē, tieši lauka taktiskās mācības, un tie ir, piemēram, Līvāni, Bebrene, Ilūkste, Jēkabpils, kur arī atradīsies ne tikai mūsu Latvijas karavīri, bet arī mūsu starptautiskās vienības. Varbūt nedaudz mazāk kā pagājušajā gadā, bet tomēr būs diezgan liela kustība Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, un arī tāpat Vidzemē būs diezgan lielas aktivitātes – Valmierā, Alūksnē," stāsta Liepiņš.
Trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības
Lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā, mācībās "Namejs 2024" plānota sadarbība ar Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tostarp Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, un arī citām iestādēm.
"Šajās mācībās mēs, protams, sadarbosimies ar Iekšlietu ministrijas Krīzes vadības cetnru, un arī ar viņu vienībām tādām kā Robežsardze, Valsts policija. Būs mācībās arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un arī pašvaldību Civilās aizsardzības komisijas. Mēs mēģinām trenēt elementus kopā ar svarīgiem sadarbības partneriem," Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" izteicās Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieku brigādes ģenerālis Georgs Kerlins.
Līdztekus daudzām citām aktivitātēm mācībās trenēs arī atsevišķu tautsaimniecības resursu mobilizāciju ar komersantu un citu valsts organizāciju palīdzību. Tāpat mācību laikā bruņotie spēki plāno veikt trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības ierobežotam personāla skaitam, kuru laikā pārbaudīs mobilizācijas mehānismu darbību to tālākai pilnveidošanai. Mācības notiks Zemessardzes 3. Latgales brigādes atbildības teritorijā, kur mēģinās mobilizēt divus bataljonus.
"Īpašais tieši šogad – mācību mobilizācija, kur mēs Latgales vienībās arī iesaucam Zemessargus uz vienībām, un tad skatāmies, kā notikums attīstās, kā mēs viņus varam integrēt šajos mācību scenārijos, ielikt viņus tajās pozīcijās sagatavotus. Otrs ir Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centrs, kas ir Iekšlietu ministrijas organizācija, kas koordinē un vada visu ministriju un iestāžu iesaisti krīžu pārvarēšanā," par šā gada jaunumiem stāsta Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba pulkvežleitnants Agris Liepiņš
Organizējot mācības, tiek ņemta vērā arī Ukrainas pieredze.
Iedzīvotājiem jārēķinās ar troksni un satiksmes traucējumiem
Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka mācību laikā pa valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto karavīri ar tehniku. Tāpat būs arī militāro lidaparātu lidojumi, tostarp zemā augstumā, un kaujas šaušana poligonos.
Mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.
Karavīru pārvietošanās pa dažādiem ceļiem un veiktās darbības ir saskaņotas. Tāpēc iedzīvotāji vien aicināti sekot līdzi aktuālajai informācijai par mācībām Nacionālo bruņoto spēku un pašvaldību tīmekļa vietnēs, kā "mil.lv", "sargs.lv", kā arī sociālajos tīklos "@esmukaravirs".
KONTEKSTS:
No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā notiek NBS organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības "Namejs 2024". Mācībās piedalās aptuveni 11 000 karavīri un zemessargi no visām NBS vienībām, tostarp valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri, un sabiedroto bruņoto spēku karavīri.
Mācības tiek organizētas sadarbībā ar NATO daudznacionālās divīzijas "Ziemeļi" štābu. Tajās iesaistīti sabiedroto karavīri no ASV, Igaunijas un Lietuvas, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošās NATO daudznacionālās kaujas grupas, NATO daudznacionālās brigādes Latvijā štāba, NATO spēku integrācijas vienības Latvijā, Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā. Mācību norisi atbalsta Apvienotie reaģēšanas spēki, kā arī dažādu līmeņu NATO štābu pārstāvji.
Mācību laikā pa Latvijas valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārā tehnika. Mācību uzdevumu izpildes laikā notiks militāro lidaparātu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos.