De Facto

Siliņas koalīcija tomēr bez Kariņa vecajiem partneriem

De Facto

Zeļ sankcionēto preču eksports uz Centrālāziju

Rēzeknei "gāzi grīdā" politika beidzas ar nespēju savilkt galus

Bartaševiča īstenotā «gāzi grīdā» politika Rēzeknei beidzas ar nespēju savilkt galus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Rēzeknes pilsētas šā gada budžets ir 44 miljoni eiro, tomēr dome ar to nav tikusi galā. Pilsēta vēlējās tikt pie jauniem kredītiem, bet tos vairs nevar dabūt, jo sasniegti aizņemšanās iespēju griesti. Šobrīd ir arī aizdomas, ka pašvaldība varētu būt pieļāvusi kļūdas, sastādot budžetu. Ja tas apstiprināsies, tas var dot pamatu domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča vai pat visas Rēzeknes pilsētas domes atlaišanai. Bet jau tagad domei jādomā, no kādiem izdevumiem un projektiem atteikties, lai varētu savilkt kopā galus. Tam pietrūkst ap sešiem miljoniem eiro.

ĪSUMĀ:

  • Rēzeknes pašvaldības budžetā trūkst līdzekļu plānoto izdevumu segšanai.
  • Pilsētai nācies ķerties pie izdevumu samazināšanas.
  • Uzraugi apturējuši ES fondu naudas piešķiršanu Rēzeknei.
  • Pašvaldība slēgusi līgumus ar Bartaševiča ģimenes locekļiem piederošu uzņēmumu.
  • Bartaševičs sola līdz gada beigām atteikties no algas un pārtikt no "uzkrājumiem".
  • Bartaševičs neplāno atkāpties no amata, bet viņa gāšanai domē trūkst vairākuma atbalsta.

Eiropas Savienības fondu uzraugi – Centrālā finanšu un līgumu aģentūra – pēdējo divu gadu laikā ir apturējusi fondu naudas maksājumus Rēzeknes valstspilsētai piecos īstenošanā esošos projektos par kopējo summu trīs miljoni eiro. Iemesls ir aizdomas par iespējamu interešu konfliktu, jo Rēzeknes valstspilsēta slēgusi līgumus ar uzņēmumu "Latgalija", kas pieder Rēzeknes mēra Bartaševiča ģimenes locekļiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Kopējā faktiskā summa gan varētu būt pat lielāka par trim miljoniem, jo pašvaldība par pēdējiem darbiem maksājuma pieprasījumus nav iesniegusi, iespējams, zinot, ka par tiem tāpat netiks dots fondu finansējums. Šīs jau iztērētās summas netiek pierēķinātas.

Bartaševičs sola atteikties no algas un pārtikt no uzkrājumiem

Bartaševičs par trūkumu nevar sūdzēties, atšķirībā no paša vadītās pilsētas, kurai šobrīd jādomā, kā savilkt jostu, lai izdzīvotu. Rēzeknē kā pirmais solis bija izziņota pabalstu un atvieglojumu griešana.

Uz jautājumu, vai mazinās algas arī domniekiem, Bartaševičs atbild, ka viņš līdz gada beigām ziedošot savu algu sociālo pabalstu izmaksai.

Vai viņu turpmāk uzturēs sieva? Mērs atbild: "Nu nav obligāti, ka sieva. Man ir uzkrājumi, lai sevi uzturētu."

Bartaševiča deklarācijā par pagājušo gadu norādīti uzkrājumi 22 000 eiro. Bet viņa sievai Olgai un brālim Mihailam pieder būvuzņēmums "Latgalija", kas līdz šim pavasarim bija arī biedrs pilnsabiedrībā "Latgales Būve".

Iepirkumu uzraudzības biroja datu bāze liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā abas kompānijas ieguvušas domes pasūtījumus par vismaz 19 miljoniem eiro.

Taču te arī sarežģījumi saistībā ar objektiem, ko finansē no Eiropas fondiem. To uzraugiem radušās aizdomas par iespējamu interešu konfliktu.

"No īstenošanā esošajiem projektiem piecos projektos ir apturēti maksājumi – mēs neveicam šos maksājumus, pamatojoties uz to, ka pastāv būtisks, iespējams, interešu konflikta risks un attiecīgi, ņemot vērā to, ka aģentūrā ir tā saucamā nulles tolerance pret dažādiem interešu konfliktiem, pret krāpšanas riskiem, balstoties uz to, mēs maksājumus neveicam. Pašlaik apturēto maksājumu summa ir apmēram trīs miljoni," saka Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) Latgales reģiona nodaļas vadītāja Liene Amantova-Salmane.

Bērnudārza būve pamesta pusratā

Piemēram, gandrīz miljons eiro no fondiem nav atgriezies pilsētas budžetā par Kovšu ezera apkaimes uzlabošanu, ko veica "Latgalija". Maksājumu ieturēšana sākusies pirms diviem gadiem, pakāpeniski noslēdzoties vienam projektam pēc otra un attiecīgi arī augot pieprasītajai, bet neizmaksātajai summai.

Pērn kārtējā konkursā, šajā reizē – par bērnudārza "Rotaļa" atjaunošanu ar ERAF atbalstu, uzvarēja "Latgalija" ar miljonu eiro vērtu piedāvājumu. To redzot, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra pašvaldību jau laikus brīdinājusi par riskiem nesaņemt atbalstu.

"Jā, tajā brīdī, kad mēs Iepirkumu uzraudzības birojā redzam šodien publiski pieejamo informāciju, ka pašvaldība piešķīra līguma slēgšanas tiesības SIA "Latgalija", tad attiecīgi mēs informējām pašvaldību. Jāsaka, atkārtoti informējām un norādījām, ka mēs nevarēsim veikt maksājumus šī projekta ietvaros, ņemot vērā, ka pastāv faktiski tās pašas aizdomas par potenciālo interešu konfliktu. Un attiecīgi visas nākamās darbības bija pašvaldības lēmums. Un šim projektam mēs neesam izmaksājuši ne no fonda daļas, ne no valsts budžeta, respektīvi, nekādu publisko naudu vispār, jo mēs redzam, ka viņi ir noslēguši šādu līgumu, kurā mums nav pārliecības, ka nav kādas attiecības, šis te interešu konflikts," saka CFLA pārstāve.

Tomēr šajā pavasarī bērnudārzā "Rotaļa" darbi tik un tā tika uzsākti.

Tagad būvnieki bērnudārzu pametuši pusratā, jo pašvaldībai nav naudas, lai norēķinātos par darbiem, un nav zināms, kad tie varēs turpināties.

Bet izglītības iestādes vadītājai žēl par to, ka nu jau gadu bērni izmitināti mazās telpās citās iestādēs, un nav zināms, cik vēl tas ilgs.

Iespējams interešu konflikts

Šobrīd nav zināms, kad un kā varētu noslēgties pārbaude par iespējamo interešu konfliktu. Tāpat kā – vai tā ir saistīta ar pērn rudenī notikušajām Eiropas biroja krāpšanas apkarošanai jeb OLAF izmeklēšanas darbībām trīs dienu garumā Rēzeknes domē.

Pilsētas mērs neuzskata, ka viņa ģimenes biznesa dēļ zem sitiena palikta visa pašvaldība. Uz jautājumu, vai intensīvā būvniecība pilsētā nav arī tādēļ, lai viņa ģimenei būtu darbs un ienākumi, Bartaševičs atbild: "Jūs gribat, lai es kaut kā to versiju neapstiprinātu? Nu es arī neapstiprinu. Tā ir citu versija, nu tad jebkurš cits cilvēks var tulkot to situāciju, kā viņš grib. Manuprāt, svarīgi, lai būtu ievērots tas likuma ietvars šajā procesā."

Taču Rēzeknes budžetā naudas trūkst. Ne tikai apturētie maksājumi no fondiem radījuši robu pilsētas budžetā. Arī pārlieku lielā atvēzēšanās uz investīciju projektiem to ir ietekmējusi.

Pašvaldība, lai turpinātu visu iesākto, kā arī lai izmaksātu atlīdzības, lūdza izsniegt vēl vairākus jaunus aizdevumus. Tomēr likums tai liedz izsniegt jaunus aizdevumus.

Rēzekne sasniegusi aizņemšanās griestus, kas ir 20 procenti pret ieņēmumiem. Tās kredītportfelis ir gandrīz 88 miljoni eiro.

Bēdīgi slavenais SPA projekts

Jau kopš maija pilsēta kavējusi maksājumus aptuveni miljona vērtībā. Mērs norāda, ka pie naudas trūkuma vainojama gan minimālās algas celšana, gan kredītprocentu pieaugums, gan siltumenerģijas izmaksas. Šie apstākļi gan lielākoties bija paredzami un līdzīgi visās pašvaldībās. Taču maksātspējas problēmas ir tikai Rēzeknei.

"Vienkārši mums tas pilsētas uzlabošanas process bija diezgan saspringts un varbūt vairāk saspringts nekā citās pašvaldībās, tāpēc arī mēs nonācām ātrāk nekā citas pašvaldības pie šīs situācijas," situāciju skaidro Bartaševičs.

Nedēļas sākumā pašvaldībā tika spriests, ka tai būtu papildus nepieciešami jau 5,7 miljoni eiro, tajā skaitā 1,3 miljoni uzturēšanas izdevumiem, bet lielākā daļa – 4,4 miljoni – investīciju projektu pabeigšanai. Piektdienas pēcpusdienā dome lēma par stabilizācijas pieteikumu, kā trūkstošo summu norādot jau vairāk nekā sešus miljonus eiro.

Viens no projektiem, kura pabeigšanai nepieciešams aizņemties, ir rekreācijas jeb SPA centrs pie Kovšu ezera. Ēkas izbūves un tās apkaimes sakārtošanas izmaksas pieaugušas no sākotnēji plānotiem astoņiem līdz 12,5 miljoniem eiro.

Tiesa gan, nu jau trešo gadu pašvaldība nesekmīgi mēģina atrast nomnieku SPA kompleksam un uzņēmēju, kas tam blakus varētu uzcelt viesnīcu. Šonedēļ kārtējā izsole beigusies bez rezultāta. Ja piecu gadu laikā tas neizdosies, būs jāatmaksā arī par šo projektu saņemtais Eiropas fondu atbalsts.

Neuzticības izteikšanai trūkst vairākuma atbalsta

Opozīcijas deputāti rosinājuši neuzticības balsojumu Rēzeknes mēram, taču mēra nomešanai trūka vairākuma.

"Man liekas, ka domes priekšsēdētājs, kurš ir tieši atbildīgs par budžetu, bija domājis tā, ka nauda ienāks, pārdosim īpašumus, ienāks, pārdalīs finansējumu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa un tad lēnām ar visām šīm saistībām varēs kaut kādā veidā norēķināties, šo trauksmi neceļot, bet tomēr tas tā šobrīd nav izdevies," saka opozīcijā esošā Ināra Groce.

Finanšu ministrija nav atbalstījusi aizdevumu prasīšanu, tāpat tā aicina pilsētu pārskatīt savas ieņēmumu un izdevumu pozīcijas un atteikties no jauniem investīciju projektiem, kas aizvien ir plānā, piemēram, kultūras nama atjaunošana.

Bartaševičs intervijas laikā apvaino ministriju, ka tai esot speciāla attieksme pret Rēzekni. Tikmēr Finanšu ministrijā bažījas par to, ka pašvaldība, jau veidojot šā gada budžetu, tajā nav ielikusi visus paredzamos izdevumus.

"Ja pašvaldība janvārī ir lēmusi par to, ka tiek palielināta atlīdzība, tad mēs šobrīd redzam, ka gluži pilnā apmērā šie izdevumi nav ieplānoti budžetā, kas pēc būtības ir diezgan rupjš likuma pārkāpums. Mums šobrīd ir bažas par to, protams, mēs esam lūguši Valsts kontroli veikt ārkārtas revīziju, lai jau pārliecinātos par tiem faktiem, kādi tad ir šobrīd uz vietas," saka FM Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisare.

Bartaševičs negrasās atkāpties

Pārkāpumi saistībā ar budžeta izveidi var maksāt amatu pilsētas mēram vai pat visai domei kopumā. Vai tā būs, atbildīgais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (AS) vēl nesaka, uzsverot, ka strādās īpaša komisija, kas pieprasīs Rēzeknei visu nepieciešamo informāciju un to juridiski korekti izvērtēs lēmuma pieņemšanai.

"Bet jau iepriekš es varu pateikt – tā, kā bija, tā nevar turpināties, un tā vienkārši valdība dot naudu caurā laivā nevarēs. Tātad kādam būs jāatbild un rīcība būs, un, teiksim tā, nebūs ilgi jāgaida," saka Sprindžuks.

Bartaševičs pats no amata neplāno atkāpties.

Rēzeknes dome piektdien pieņēma finanšu stabilizācijas pieteikumu, kas vēl jāapstiprina atbildīgajām ministrijām. Rēzekne gan negrasās atteikties no plānotajiem attīstības projektiem, uzskatot, ka tie pilsētai ar laiku nesīs papildu naudu. Jāpiebilst, ka Rēzekne saņem arī atbalstu no pašvaldību izlīdzināšanas fonda un šogad tie ir astoņi miljoni eiro. Tikai jautājums, cik atbildīgi pilsēta šo naudu iztērē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti