Panorāma

LTV reportāža no Donbasa: karavīrs ar bionisko roku atgriezies frontē

Panorāma

Panorāma

Lestenē pārapbedī sešus leģionārus

Lestenē pārapbedī sešus leģionārus

Lestenes latviešu karavīru kapos šorīt skanēja ieroču zalve un uz jaunām kapa vietām gūla balti ziedi. Vēl sešu latviešu leģionāru pīšļi beidzot raduši mūžīgo mieru. Šodien pārapbedīja sešus latviešu karavīrus, kuri Otrā pasaules kara laikā bija iesaukti karot Vācijas armijā. Leģionāru vārdi gan joprojām nav noskaidroti, bet kritušo karavīru meklētāji ļoti cer, ka vēl kaut kur atrodas pagaidām vēl neuziets arhīvs, kas dos iespēju tos noskaidrot.

Katram balta roze. Bet šoreiz pavadītāju pulkā nav neviena tuvinieka. Uz sēru ceremoniju Lestenes baznīcā sapulcējušies zemessargi, brīvprātīgie, kas nodarbojas ar karos bojā gājušo karavīru meklēšanu, un baznīcas draudzes locekļi.  

Šo sešu leģionāru pīšļi izcelti no Otrā pasaules kara tranšejām un bumbu izrautām bedrēm. Vācijas armijā iesauktie latviešu karavīri ir atrasti dažādos laikos un dažādās vietās, pārsvarā Vidzemē.

Brīvprātīgie meklētāji ilgus gadus centās uzzināt kritušo vārdus un uzvārdus, bet velti. Kad visas iespējas noskaidrot bija izsmeltas, nolemts karavīrus apbedīt.

Par nezināmiem karavīriem tos uzskatīt nevar, jo pie kritušajiem atrada identifikācijas zīmes ar numuru. Tas ir karavīra personālais kods, ko iedod armijā. Karavīra nāves gadījumā pēc numura dokumentos var atšifrēt vienības nosaukumu un personas vārdu.

"Mēs nevaram pateikt, ka šie cilvēki ir nezināmi, jo viņiem ir materiāls, no kura noskaidrot vārdu un uzvārdu, ir, bet mums nav nekādu iespēju nekādos arhīvos saņemt atbildi, kā šos vīrus sauc," skaidro sabiedriskās organizācijas "Leģenda" vadītājs Tālis Ešmits. "Vācija zaudēja šo karu, jāņem vērā, ka daļa arhīvu ir zaudēti. Neatgriezeniski. Ir jāņem vērā, ka šie arhīvi neatrodas vienviet. Joprojām pasaulē kaut kādā veidā uzpeld kāda arhīvu daļa... kaut kur Amerikā, kaut kur Lielbritānijā, vai pat Krievijā, kur pēkšņi parādās kāda jauna informācija, kas nav bijusi zināma."

Pie pārapbedīto karavīru kapa būs plāksnītes ar katra identifikācijas numuru un vienības nosaukumus. Ar cerību, ka varbūt kādreiz izdosies tos nomainīt ar kritušo vārdiem.

Lestenes brāļu kapos pārapbedīti ap tūkstoš vīru. Vācija leģionā iesauca 110 līdz 115 tūkstošus tolaik okupētās Latvijas iedzīvotāju. 70 tūkstoši leģionāru palika kaujas laukā. Meklētāji stāsta, ka ik gadu izdodas atrast vai noskaidrot likteni vismaz dažiem bojā gājušiem vai bezvēsts pazudušiem leģionāriem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti