Panorāma

Jēkabpils varmākas lietā nepilnības saskatāmas vairāku policistu darbā

Panorāma

Panorāma

Rīgā remontdarbu laikā atrod vēsturisko bruģi

Rīgā pie Lielajiem kapiem atrod vēsturisko bruģi

Mainot luksoforu Rīgā pie Lielajiem kapiem, zem asfalta atklājies vēsturiskais bruģis.

Aculiecinieki nobažījušies par iespējamu būvnieku vēlmi no tā steigšus atbrīvoties, jo remontdarbi kavēties nevar – šajā ceļa posmā katra kavēta darbu stunda var apdraudēt satiksmes organizāciju vasarā gaidāmajos Dziesmu svētkos.  

Rīgā, Lielo kapu tuvumā, mainot luksoforu, remontējot tramvaja sliedes un tām piegulošo teritoriju, kas ved gar Lielajiem kapiem, atklājies pirms aptuveni 200 gadiem ieklātais vēsturiskais bruģis.

Vēsturiskais 19. gadsimta bruģis nav bijis atzīmēts projektā. Tā atrašana bijusi pārsteigums gan būvniekiem, gan pilsētas vadībai.

 Aculiecinieks uzskata, ka bez viņa iejaukšanās bruģis jau būtu bijis aizvākts.

"Tas ātrums, ar kādu viņi sāka plēst…. Šeit "bobkatam" ir apmēram 10 minūšu darbs, lai to izplēstu," sprieda aculiecinieks Juris Millers.

"Bruģis šajā ielas posmā, tāpat kā pie kādreizējiem vecajiem vārtiem, tika izveidots par ziedotāju naudu īsi pēc 1825.gada. Tad tas, pirmkārt, ir ne tikai ļoti sens, bet tas ir arī par ziedotāju naudu veidots labiekārtojums," norādīja Millers.

Līdz trešdienas pēcpusdienai būvdarbi tomēr tika apturēti. Lai uz vietas pārliecinātos par bruģa vēsturisko nozīmi, ieradās eksperti no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes un secināja – šis bruģis ir vēsturiska vērtība.

"Šobrīd mēs redzam, ka tas ir saglabājies ļoti labā stāvoklī. Nu, protams, tur ir jālabo, ir jāmaina, bet tas nav izrakāts vai savādāk izbojāts. Līdz ar to pārvalde, protams, vēlas, lai tas tiktu saglabāts," norādīja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Rīgas reģionālās nodaļas vadītāja Ieva Marta.

Pārvalde turklāt pieļauj, ka bruģis varētu būt saglabājies visai garā Klusās ielas posmā.

Vēl pēc brīža objektā ieradās arī darbu pasūtītājs – Rīgas domes Satiksmes departamenta vadība. Starp kultūras mantojuma sargātājiem un pašvaldības pārstāvjiem izvērtās diskusijas.

Lēmums jāpieņem tūlīt, jo darbu aizkavēšanās var apdraudēt satiksmes organizāciju Dziesmusvētkos.

Nacionālās Kultūras mantojuma pārvalde tikmēr norādīja – teritorijā, kur atrasts vēsturiskais bruģis, darbi uz laiku ir jāaptur. Jāveic vēsturiskā bruģa trīsdimensiju skenēšana, jāsaglabā raksts, kādā tas ieklāts.

"Mēs tuvākajā laikā plānojam veikt šo 3D skenēšanu. Pēc 3D skenēšanas un atļaujas saņemšanas no Mantojuma pārvaldes plāns ir tāds, ka šis vēsturiskais [bruģis] tiek izņemts un nolikts glabāšanā noliktavā, un tajā brīdī, kad notiks ielas rekonstrukcija, tad mēs atkal, konsultējoties ar pārvaldi, izstrādāsim projektu, kas paredzēs droši vien arī šī vēsturiskā bruģa atlikšanu visā ielas posmā. Bet nu tas jau būs atsevišķs projekts," norādīja Satiksmes departamenta direktors Jānis Vaivods.

Pašvaldības pārstāvji norādīja – šie Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes norādījumi nozīmē neplānotus darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti