Panorāma

"Balsu talkā" mācīs tehnoloģijām runāt latviski

Panorāma

Panorāma

ASV Nacionālās gvardes komandieris: Latvijā redzam strauju bruņoto spēku progresu

ASV Nacionālās gvardes komandieris: Latvijā redzam strauju bruņoto spēku progresu

Šogad aprit 30 gadu, kopš ASV Mičiganas Nacionālā gvarde izveidoja ciešas attiecības ar Latviju, palīdzot mūsu valstij pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, it īpaši Zemessardzi. Šīs attiecības lielā mērā izveidojušās, pateicoties Mičiganā dzīvojošajiem emigrācijas latviešiem.

Šajās dienās Latvijā uzturas ASV Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Pols Rodžerss, kurš piedalīsies 4. maija parādē Alūksnē.

Ar viņu tikās LTV žurnāliste Ina Strazdiņa, vaicājot, kā viņš vērtē šo daudzo gadu sadarbību.

"Tās ir bijušas ilgas un ļoti auglīgas attiecības, kurās tik daudz kas ir sasniegts, un tās ir norisinājušās gandrīz visā manas profesionālās karjeras laikā. Vairāku paaudžu līderi ir strādājuši kopā, veidojuši ciešas saiknes un pat draudzību. Un tas tiešām ir veidojis šo attiecību pamatu," stāsta Rodžerss. "Pēdējos četros gados vien, kopš vadu Mičiganas Nacionālo gvardi, ir bijuši patiešām nozīmīgi sasniegumi, piemēram, ir iegādāti "UH 60" helikopteri jeb, kā mēs tos saucam – "Blekhauki", sertificēta Lielvārdes lidosta. Tas bija milzīgs sasniegums.

Mēs tiešām uzteicam Latviju par tā visa īstenošanu. Un tas viss ir tagad atvēris durvis daudzām citām NATO valstīm un ASV spēkiem, kas brauc uz Latviju, trenē karavīrus un strādā ar Latvijas bruņotajiem spēkiem. Tāpat visus šos gadus Latvija ir piedalījusies misijā Afganistānā, kur diemžēl Latvijas karavīri ir gājuši bojā, un šī ziedošanās vēl vairāk nostiprina saiknes starp Latviju un Mičiganu."

Ina Strazdiņa: Tātad jūs redzat, kā Latvijas bruņotie spēki arvien vairāk aug un attīstās?

Pols Rodžerss: Pilnīgi noteikti, un jūsu bruņotos spēkus daudzi vērtē ļoti augstu. Jūs esat ļoti iecienīti partneri, un ne tikai Mičiganai un citiem ASV aktīvā dienesta spēkiem. Un mēs ļoti daudz mācāmies no Latvijas bruņotajiem spēkiem un strādājot ar Zemessardzi. Šīs attiecības un draudzība veido gatavību aizstāvēt savu zemi, drošību visai nācijai un NATO aliansei kopumā.

Vai Krievijas sāktais karš Ukrainā ir ko mainījis Mičiganas un Latvijas attiecībās, karavīru apmācībā?

Krievijas karš Ukrainā pilnīgi noteikti rada steidzamības izjūtu, bet mūsu attiecības ir tik dziļas un spēcīgas, ka pat bez kara mēs esam profesionāļi un uztveram mūsu pienākumus ļoti nopietni. Gan mēs, gan Latvijas puse saprotam, ka trenējamies, lai būtu spējīgi aizstāvēt savu tēvzemi, kad vien tas būs vajadzīgs. Tas ir ne tikai nopietni un svarīgi jebkuros laikos, bet mums katram arī ļoti personiski. Kad redzam ko tādu  kā karu Ukrainā, tas vēlreiz izceļ to, kādēļ mūsu partnerība ir tik svarīga.

Jau gadiem Latvija ir bijusi viena no neatlaidīgākajām balsīm, brīdinot Eiropu, brīdinot ASV par Krievijas agresiju, un tad, kad redzam to, kas notiek Ukrainā, saprotam, cik pareiza Latvijas vadība šajā ziņā ir bijusi.

Mēs esam NATO dalībvalsts, bet cilvēki tik un tā vaicā, cik droši mēs varam būt, ka ASV mums grūtā stundā nāks palīgā.

NATO alianse nekad nav bijusi tik stipra kā tagad. Kad viss ir mierīgi un nav nekādu lielu bažu, dažkārt rodas jautājums, vai mans draugs būs tur, kā solīts. Bet īstas draudzības definīcija ir šāda – nolikt savas lietas pie malas un nākt palīgā tad, kad tas otram ir nepieciešams. Un tas strādā abos virzienos. NATO ir spēcīgāka, jo tajā ir Latvija, un arī Eiropa ir stiprāka, jo Latvija ir NATO.

4. maijā jūs būsiet Alūksnē, militārajā parādē. Latvijai tā ir īpaša diena. Kā jūs to izjūtat?

Tas ir gods un liela privilēģija piedalīties jūsu neatkarības atjaunošanas svinībās. ASV Neatkarības diena ir 4. jūlijā, līdz ar to arī šeit mums ir zināma līdzība. Taču iespēja būt šeit un būt kopā ar jums, maniem draugiem un partneriem šajos svētkos, man patiešām nozīmē ļoti daudz, un es tiešām baudīšu katru minūti.

Mičiganā jūs sākat sadarboties ar Latviju, vēl pirms mēs bijām uzņemti NATO. Vai atceraties to dienu, kad iestājāmies, ko jums tas nozīmēja?

Es domāju, ka Latvija var ļoti lepoties ar šo ceļu jau no neatkarības atgūšanas līdz pastāvīgas valdības un augsti cienītu bruņoto spēku izveidošanai. Un fakts, ka esam varējuši piedalīties šajā procesā un veikt šo ceļu kopā ar jums, patiešām ir liels prieks un lepnums. Bet mūsu uzdevums vienmēr ir lūkoties nākotnē, – kas notiks pēc gadiem, kāds būs mūsu centienu mantojums, ko mēs esam atstājuši nākamajām paaudzēm. Tāpēc mūsu uzdevums, strādājot kopā ar Latviju, ir izveidot nākamos soļus Lielvārdes aviācijas bāzes attīstībai un citiem projektiem, šādi mēs bruģējam veiksmes stāstus nākamajiem šīs valsts vadītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti