Panorāma

Somijā parlamenta vēlēšanās uzvar labējie

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

Daugavpils apkārtnes iedzīvotāji cenšas sadzīvot ar plūdiem

Uz skolu – kopā ar zemessargiem. Kā Daugavas tuvumā sadzīvot ar plūdiem

Ūdens līmenis Daugavā turpina kāpt, appludinot aizvien vairāk ceļu un lauku.  Lai gan situācija tikai pasliktinās, ar neierasti postošajiem pavasara paliem vietējie cenšas sadzīvot. Dvietes pagasta bērnus šonedēļ pa meža ceļiem uz skolu vedīs zemessargi. Daugavpilī cenšas sūknēt ūdeni tur, kur jaunuzceltais dambis tā plūdumu nav pilnībā apturējis. Savukārt Sventes pagasta zemniekam atliek tikai gaidīt un cerēt, vai plūdi atkāpsies pēc iespējas drīzāk.

Daugavpilī sūce dambja jaunā posmā

Palu ūdeņi plūst, spraucas, apskalo un vēl citos veidos atrod ceļu uz arvien jaunām vietām, kur mierīgākos pavasaros ūdens nav. Lai gan pie mērījumu stacijas Daugavpilī ūdens līmenis vēl nav sasniedzis to atzīmi, lai pilsētā izsludinātu oranžo brīdinājumu, Rugeļu apkaimē ūdens vienu ielu gar dambi appludinājis.

"Mēs sūknēsim ūdeni no šīs vietas. Daba ir daba, spēcīgāka tomēr, bet nu mēģināsim atsūknēt šeit," pastāstīja "Daugavpils ūdens" darbinieks Pāvels Konstantinovs.

Tas, ka ūdens spraucas iekšā pilsētā caur tikai pērn uzbūvētā dambja posmu, tika konstatēts jau pagājušonedēļ.

Speciālisti vērtēja – tātad pagājušajā un vēl aizpagājušā gadsimtā būvētie dambja posmi izrādījušies izturīgāki, tur sūču nav.

Dambis Daugavpilī, 2023.gada pavasaris
Dambis Daugavpilī, 2023.gada pavasaris

Sventes pagastā posts sējumiem 

Pretējās domās par to, kad bija labāk – agrāk vai mūsdienās –, ir lauksaimnieks Sventes pagastā. Agrāk uzskatīja, ka pēc plūdiem augsne kļūst auglīgāka, tagad ūdens aizskalo mēslojumu un atnes atkritumus. 

"Te pa kreisi ir redzamas augu atliekas, kuras ir ar vēju sadzītas vienā stūrī. Kad ies prom ūdens, viņas te arī tā lēnām nosēdīsies," skaidroja zemnieku saimniecības "Stārķi" īpašnieks Roberts Jonāns.

Zemnieku saimniecības "Stārķi" īpašnieks Roberts Jonāns.
Zemnieku saimniecības "Stārķi" īpašnieks Roberts Jonāns.

Zemnieks savus laukus nebija apdrošinājis. "Kvieši varēja zem ūdens izturēt nedēļu. Varēja palikt dzīvi. Bet te jau ir nedēļa, un ūdens vēl ceļas.

Tā ka cerību, ka sējumi paliks dzīvi, nav," atzina Jonāns.

Dvietes pagastā applūduši ceļi

Līdzīgi plašas teritorijas applūdušas Dvietes pagastā. Vietējie gan vairāk nobažījušies par ceļiem, tur slēgti pieci ceļi. Pa vienu no tiem kursēja skolēnu autobuss. Tā kā tagad tas vairs nav iespējams, pagasta pārvalde vērsās pēc palīdzības pie Zemessardzes. Šorīt sešus bērnus uz skolu Bebrenē nogādāja viņi.  

"No sākuma bērniņi tādi apmulsuši bija, nerunāja īpaši, bet, kad vedām atpakaļ, jau bija diezgan jautri. Ar viņiem komunicējām," pastāstīja Zemessardzes 34. kājinieku bataljona kaprāle Ligita Mežaraupe.

Vietējie ar plūdiem māk sadzīvot, uzsver Dvietes pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Plone.

"Apmēram četri kilometri uz priekšu ir viena mūsu pagasta dzīvojamā māja, kas ir applūdusi pilnībā, bet iedzīvotāja ir ļoti drosmīga, varonīga. Viņa viena pati tur dzīvo un tiek galā, un šobrīd no palīdzības un evakuācijas atsakās," pastāstīja pagasta pārvaldniece.

Pirmdien viena ģimene Sventes pagastā gan vērsās pie glābējiem un tika evakuēta. Māte ar diviem bērniem plūdus pārlaidīs pilsētā.

Tikmēr laukos aizvien lielākās bažas ir ne par savu drošību, bet gan par to, kur rast naudu ceļu sakārtošanai. Tie būs bojāti vairāku kilometru garumā.

KONTEKSTS:

Marta izskaņā Daugavā strauji kāpis ūdens līmenis, un jau vairākas dienas pārplūduši vairāki pašvaldības un valsts ceļi Augšdaugavas novadā. 

Plūdu dēļ Augšdaugavas novada dome pagājušās nedēļas nogalē lūdza Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju vairākos novada pagastos. Tomēr premjers šādu nepieciešamību nesaskata, norādot, ka pašlaik glābšanas dienesti tiek galā ar situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti