Senāts Satversmes tiesā apstrīd liegumu par tīšu noziegumu sodītajam strādāt VUGD

Izskatot administratīvo lietu, Senāts lēmis iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā, jo secinājis, ka absolūts aizliegums par tīšu noziedzīgu nodarījumu sodītai personai pildīt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) neatbilst Satversmei.

Senāts apstrīdējis likumā noteikto, ka dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs var atrasties tikai tāda persona, kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Šī norma balstās uz likumdevēja pieņēmumu, ka par tīšu noziedzīgu nodarījumu sodīta persona, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, kaitē valsts dienesta autoritātei. Ciktāl pieņēmums ir pareizs, norma ietver piemērotu līdzekli, lai nodrošinātu demokrātiskās iekārtas aizsardzību.

Taču šādā veidā no dienesta amatpersonu loka var tikt izslēgtas arī tādas personas, kas minētos leģitīmos mērķus nemaz neapdraud, norādīja Senāts.

Konkrētajā lietā strīds nav par personu, kas ir dienestā Valsts policijā, bet gan VUGD. Lai gan abas ir Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādes, to funkcijas būtiski atšķiras, skaidroja Senāts. Personas amats – ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs) – norāda, ka viņam pamatā ir jāveic transportlīdzekļu vadīšanas funkcija, kas būtiski atšķiras no policijas funkcijām saistībā ar likumu ievērošanas kontroli sabiedrībā.

Līdz ar to uz pieteicēju ir pamats raudzīties atšķirīgi nekā uz Valsts policijā dienošām personām, uzskata Senāts.

Tāpat Senāts uzsvēra, ka personas attieksme pret pašas izdarīto noziedzīgo nodarījumu, kā arī vērtību sistēma laika gaitā var mainīties. Konkrētā persona sodīta agrā jaunībā par mazāk smagu noziegumu. Nav ziņu, ka viņš būtu pieļāvis jaunus pārkāpumus. Kopš nodarījuma izdarīšanas ir pagājuši vairāk nekā 20 gadi. Turklāt jau pirms vairāk nekā 10 gadiem, stājoties VUGD, vīrietis bija norādījis uz sodīšanas faktu, nevis to slēpis. Tādējādi viņam būtu jābūt tiesībām uz pienācīgu individuālo izvērtējumu, secinājis Senāts.

Senāts uzskata, ka ar absolūto aizliegumu personai tiek nesamērīgi ierobežotas Satversmē ietvertās tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un atrasties valsts dienestā.

Satversmes 101. pants: Ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu.

Satversmes 106. pants: Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai. Piespiedu darbs ir aizliegts. Par piespiedu darbu netiek uzskatīta iesaistīšana katastrofu un to seku likvidēšanā un nodarbināšana saskaņā ar tiesas nolēmumu.

Tiesvedība administratīvajā lietā ir apturēta līdz Satversmes tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti