Panorāma

Rīgas dobēs – Patmalnieces glezna un Dziesmu svētku noskaņa

Panorāma

Panorāma

Premjers piedāvā paplašināt valdības koalīciju

Pirmā saruna par plašāku koalīciju bez rezultāta: Nacionālā apvienība un «Apvienotais saraksts» ir pret

 Valdība ir stabila, taču tās darbā trūkst vienprātības par to, kas valstī jādara – tā pēc piektdien, 2. jūnijā, notikušajām sarunām ar koalīcijas partijām paziņoja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Viņš aicina sākt runāt ar opozīcijas partijām par koalīcijas paplašināšanu, bet Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" vēlas turpināt strādāt trīs partiju koalīcijā un nav gatavi valdības sastāva izmaiņām. 

ĪSUMĀ:

  • Kariņš sarunā ar NA un AS rosina paplašināt koalīciju ar ZZS un "Progresīvajiem".
  • Kariņš vēlas risināt valsts uzņēmumu iešanu biržā, darbaspēka, Stambulas konvencijas un partnerattiecību jautājumus.
  • Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" vēlas turpināt strādāt trīs partiju koalīcijā.
  • Lai gan partneri nepiekrita, Kariņš norāda sarunas tikai sāksies, iznākumu nevar prognozēt.
  • Neoficiāli jau izskan ZZS, JV un "Progresīvo" valdības modelis ar Ašeradenu kā premjeru.  

Premjers norādīja, ka no pieciem būtiskiem jautājumiem koalīcijā ir vienošanās par diviem – skolu tīkla un slimnīcu pakalpojumu reformu.

Taču vienošanās nav par vairāku valsts kapitālsabiedrību kotēšanu biržā, par papildu darbaspēka piesaisti, kā arī par Stambulas konvencijas ratificēšanu un partnerattiecību juridisku sakārtošanu.

Kariņš uzsvēra, ka šo jautājumu īstenošanai nepieciešama koalīcijas paplašināšana ar Zaļo un zemnieku savienību un "Progresīvajiem".

"Es meklēju atbalstu konkrētai politikai, un mūsu partneri nav gribīgi paplašināt atbalstu, lai varam virzīties uz priekšu," sacīja Kariņš.

Premjera ierosinājumam nepiekrīt Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts", kuri norādīja, ka vēlas turpināt strādāt trīs partiju koalīcijā un nav gatavi izmaiņām valdības sastāvā.

Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis

Dzintars joprojām uzskata, ka "tas ir bijis politiskais tirgus" un NA nav gatava runāt par koalīcijas izmaiņām.

Vienlaikus Nacionālā apvienība ir gatava runāt ar ZZS un "Progresīvajiem", lai precizētu pozīcijas un saprastu, vai Kariņa argumentiem par izmaiņām koalīcijā ir pamats, vai tomēr tas ir tikai iegansts politiskajā tirgū par Valsts prezidenta vēlēšanām.

Arī "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars

Tavars teica: "Neredzam opciju aizstāt vienu partneri ar citu, tā pret partneri nerīkojas."

Kariņš sacīja, ka viņu kā valdības vadītāju interesē panākt konkrētas reformas.

Savukārt par noraidošo attieksmi par koalīcijas paplašināšanu Kariņš atbildēja – sarunas vēl tikai sāksies, to ilgumu un iznākumu pašlaik nevar prognozēt.

Izskanējušo neoficiālo informāciju par valdības modeli bez Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" Kariņš esot uztvēris ar smaidu.

Latvijas Radio rīcībā nonāca neoficiāla informācija par jaunas valdības aprisēm. Ja koalīciju patiešām neizdotos paplašināt un valdību veidotu "Jaunā Vienotība", ZZS un "Progresīvie", premjera amatā minēts tagadējais finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV), savukārt tagadējais premjers Krišjānis Kariņš kļūtu par ārlietu ministru. Finanšu ministra krēslu tādā gadījumā ieņemtu viņu partijas biedrs Jānis Reirs no "Jaunās Vienotības". Šis politiskais spēks saglabātu arī izglītības un zinātnes ministra un tieslietu ministra amatu, kā arī varētu pārņemt Iekšlietu ministrijas vadību. Savukārt ZZS pārziņā nonāktu Labklājības ministrija, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Zemkopības ministrija. "Progresīvajiem" varētu uzticēt Aizsardzības, Satiksmes un Kultūras ministriju.

KONTEKSTS:

31. maijā Saeima trešajā vēlēšanu kārtā ar 52 balsīm par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuru amatam virzīja koalīcijas partija "Jaunā Vienotība". Viņš ievēlēts ar "Jaunās Vienotības" un divu opozīcijas partiju – Zaļo un zemnieku savienības un "Progresīvo" – balsīm.

Pēc prezidenta vēlēšanām premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka saredz iespēju sarunai ar esošajiem partneriem – "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību – par koalīcijas paplašināšanu, ietverot arī Zaļo un zemnieku savienību un "Progresīvos".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti