Dienas ziņas

Ukrainas aizstāvji turpina cīņu par Bahmutu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Putnu gripa sasniedz arī Liepāju

Jēkabpils oficiālajā peldvietā putnu gripas perēkļa dēļ aizliedz peldēties; slimība sasniedz arī Liepāju

Jaunu izaicinājumu piedzīvo Jēkabpils pilsēta. Iedzīvotāju iemīļotā labierīkotā atpūtas vieta – Radžu ūdenskrātuve – kļuvusi par putnu gripas perēkli, tāpēc peldēties tur nedrīkst.   Putnu gripa sasniedz arī Liepāju.

ĪSUMĀ:

Radžu ūdenskrātuvē aizliedz pēldeties

Jekabpils oficiālāja peldvietā konstatēts putnu gripas perēklis
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Jēkabpils Radžu ūdenskrātuve jeb vienkārši karjers ir ļoti iecienīta vietējo iedzīvotāju atpūtas vieta. Tai pat ir piešķirts Zilais karogs, kuru gan šosezon vēl nav izdevies pacelt, jo putnu gripas dēļ peldēties šeit aizliegts.

Vairākās vietās ir izvietoti brīdinājumi par to, ka peldēties šeit aizliegts un nedrīkst aiztikt beigtus putnus.

Neskatoties uz to, Mareks bezbailīgi kopā ar meitiņu baroja putnus.

"Nezinu. Es jau viņiem it kā nedūros klāt. Vai tad cilvēkam var kaut kas skādēt? Es nezinu. Bet neskaramies. Mēs jau nemaz nevaram," pauda Mareks.

Drošības pasākumus ieviesa Jēkabpils novada pašvaldības Civilās aizsardzības komisija, konsultējoties ar Pārtikas un veterināro dienestu un Slimību profilakses un kontroles centru.  

Vietējā iedzīvotāja Elīna atzina, ka "bija pierasts, ka te var sauļoties, var peldēties, var atpūsties, un šobrīd tas Zilais karogs arī nav pacelts. Un tā kā traki. Ja nav transporta vai tā paša riteņa, un tu esi pieradis tepat pārvietoties, aiziet nopeldēties, diezgan traki ir! Diezgan nepatīkama situācija. Kad viņa vēl uzlabosies, vai vispār uzlabosies? "

"Es 9 gadus nebiju Latvijā. Gribu peldēties, jau sen. Tagad nezinu, ko iesākt," sacīja Sergejs.

"Es par to neko nezinu. [..] Es nebaidos," atklāja Natālija.  

"Vēl beigtu putnu neesmu redzējis. Pagaidām," sacīja Jānis.

Pašvaldības policija brīdina iedzīvotājus par piesardzības pasākumiem. Daži uzklausa, citi tomēr iet peldēties. Sodus par to nepiemēro.

Brīdinājumiem esot rekomendējošs raksturs, norādīja Jēkabpils novada pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītājs Ilmārs Luksts.

"Katru dienu tiek šī teritorija apsekota, ja tiek konstatēti beigti putni, tad tie tiek savākti un utilizēti. Lielākā putnu koncentrācija šeit Jēkabpilī, Radžu ūdens krātuvē, ir tieši uz salas. Un uz to salu mūsu darbinieki nedodas. Lai neprovocētu putnu tādu lielāku pārlidojumu uz citām vietām. Lai nenestu infekciju tālāk, neinficētu citus putnus. Iespējams, ka lielākā daļa beigtu putnu tieši uz tās salas arī ir," sacīja Luksts.

Divu nedēļu laikā Radžu ūdenskrātuvē tika atrasti 12 beigti putni. Nākamnedēļ Jēkabpils novada pašvaldības Civilās aizsardzības komisija plāno šo jautājumu apspriest atkal.

"Šī lieta mums ir jauna. Iepriekš mēs ar tādu neesam saskārušies. Tās prognozes ir dažādas, tāpēc es atturēšos no prognožu izteikšanas. Cerams, ka nākamās analīzes neuzrādīs mums putnu gripu. Un tad momentā būs lēmums par Zilā karoga pludmales atklāšanu un peldsezonas atklāšanu," saka Luksts.

Putnu gripa sasniedz arī Liepāju

Putnu gripa sasniegusi arī Liepāju. Pārtikas un veterinārais dienests ziņoja, ka šī infekcija laboratorijā šonedēļ apstiprināta trīs Liepājas ezerā atrastiem mirušiem ķīriem. Pašvaldības uzdevumā ornitologi turpinās uzraudzīt putnus.   

Liepājas ezers ir daudzu tūkstošu ūdensputnu iecienīta ligzdošanas vieta, ko pētniecības nolūkos regulāri apseko ornitologi.

Aizvadītās nedēļas nogalē viņi lielo ķīru kolonijā atrada 7 beigtus putnus.

Ornitologs Andris Stīpnieks atzina, ka "aizdomas par to, ka labi nebūs, vienā vietā bija, jo tur bija trīs [miruši putni] kopā salīdzinoši nelielā teritorijā – kādu 2 metru rādiusā. Uz ligzdām, bez kodumu pazīmēm. Ievācu līķus, un analīzes parādīja, ka aizdomām ir pamats".

Laboratorijā šonedēļ apstiprināja, ka trim no atrastajiem ķīriem nāves cēlonis ir putnu gripa.  

PVD: Risks ir visā Latvijā

PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vecākā veterinārā inspektora p.i. Kristīne Cālīte atzina, ka tas, ka putnu gripa "atnākusi līdz mums, nav liels pārsteigums, jo putni kustās, migrē. Ja kādreiz runāja, ka putnu gripa ir tikai sezonāla - gājputnu migrēšanas laikā, tad valstīs, kur daudz ilgāk ir šis vīruss, viņi vairs nerunā par sezonalitāti"

Mājputnu turētājiem Pārtikas un veterinārais dienests iesaka sekot līdzi jaunākajiem biodrošības noteikumiem, un jāuzmanās arī mājdzīvnieku, piemēram, suņu īpašniekiem, jo reģistrēti gadījumi, kad no putnu gripas mirst arī zīdītāji. Piemēram, šonedēļ Daugavpilī no šīs slimības mirusi lapsa.

"Suni noteikti nelaižam klāt šādiem beigtiem putniem, jo līdzīgi kā lapsa, kas iebāž degunu, kur nevajag, arī suns šādā pašā veidā varētu inficēties. Ja ieraugām šos beigtos dzīvniekus, neejam viņiem klāt, neaiztiekam ar rokām. Pats galvenais, ko darām, zvanām Pārtikas un veterinārajam dienestam," norādīja Cālīte.

Savukārt PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" norādīja, ka situācija Latvijā tomēr ir nebijusi, tāda izplatība savvaļas putnu populācijā nav bijusi.

Latvijā pēc ornitologu aplēsēm ir 70 lielo ķīru kolonijas, un pusi varētu būt skārusi slimība, visā Latvijas karte nosegta ar inficētajiem ķīriem, jo viņi pārlido barības meklējumos 30 un vairāk kilometrus, risks ir liels visā Latvijā, norādīja Seržants.

Reģionam gan tas nav nekas īpašs, līdzīga situācija ir Polijā un Lietuvā, sacīja Seržans.

Viņš atzina, ka PVD pašlaik ir lielākas bažas par mājputniem.

KONTEKSTS:

Šogad uz putnu gripu laboratoriski izmeklēti 158 savvaļas putnu paraugi, no tiem 63 ir apstiprināta putnu gripa.

Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši ūdensputniem, var ziņot, zvanot uz  PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju  67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Lai ierobežotu augsti patogēnās putnu gripas izplatību savvaļas putnu populācijās, mājputnu turēšanas vietām turpmāk tiek noteiktas pastāvīgas biodrošības prasības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti