Dienas ziņas

Pašvaldības kļūdās, lēmumu pieņemšanā neiesaistot iedzīvotājus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Interneta krāpnieki uzdodas par VID darbiniekiem

Interneta krāpnieki uzdodas par VID darbiniekiem

Ar jaunu vilni internetā turpina izplatīties krāpšanas shēmas, krāpniekiem uzdodoties par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniekiem. Viņi sūta iedzīvotājiem e-pastus un īsziņas par it kā nodokļu atmaksu. Taču, uzklikšķinot uz saites, saņēmējs, visticamāk, nevis tiks pie papildu naudas kontā, bet gan to pazaudēs.

"Svarīgs paziņojums par jūsu nodokļu atmaksu". Latvijas iedzīvotāji turpina saņemt e-pastus ar šādu virsrakstu. Lai stiprinātu uzticamību, adresāts tiek uzrunāts vārdā un uzvārdā, e-pastam pievienotas atsauces uz Valsts kanceleju. Ziņā tiek piedāvāts atmaksāt it kā pārmaksātos nodokļus, bet pirms tam jāaizpilda anketa ar saviem bankas datiem. Taču tā ir tikai kārtējā krāpšanas shēma.

"Šīs nav VID izsūtītas vēstules, un šīs nav VID izsūtītas īsziņas. VID nekad nesūta īsziņas un nesūta šādus e-pastus. VID pamatā ar iedzīvotājiem sazinās caur EDS (Elektroniskās deklarēšanas sistēmu].

Tas nozīmē – viss, ko cilvēks no mums saņem e-pastā, būs viens teikums – paziņojums, ka viņam ir vēstule no dienesta EDS," skaidroja dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja.

VID jau saņēmis informāciju par šīm krāpnieku aktivitātēm un informējis IT drošības institūciju "Cert".

"Krāpnieki, protams, seko līdzi notiekošajam, aktuālajam un zina, ka cilvēkiem tas būs aktuāli, viņi ir informēti. Metodes ir līdzīgas kā citās kampaņās. Ir links, kurš it kā ved uz VID. Uzklikšķinot prasa e-pastā doto drošības kodu, kurš šajā gadījumā spēlē tikai uzticības lomu. Un tālāk prasa ievadīt personas koda numuru un bankas datus," stāstīja "Cert.lv" eksperts Rūdols Ķelle.

Konkrēto krāpnieku linku "Cert.lv" jau bloķējis un tas vairs nedarbojas. Taču virtuālie blēži regulāri maina linkus un e-pasta adreses, tādēļ lietotājiem jāatceras par pazīmēm, kas ļauj atpazīt krāpniekus.

  1. Jāpievērš uzmanība valodai. Krāpnieki parasti ir no ārzemēm un savas ziņas latvisko ar automātiskajiem tulkotājiem. Tādēļ valoda lielākoties ir kļūdaina un absurda.
  2. Jāpievērš uzmanība sūtītāja e-pastam. Šajā gadījumā redzams, ka tam nav nekāda sakara ne ar VID, ne ar Latviju.
  3. Ieteicams sazināties ar pašu iestādi.

Interesanti ka šajā e-pastā norādīts it kā VID informatīvais tālrunis, kurš no patiesā atšķiras tikai ar vienu ciparu. Krāpnieku e-pastā norādītais numurs patiesībā ir atkritumu apsaimniekotāja "Clean R" klientu apkalpošanas centra numurs. Uzņēmumā apstiprināja, ka pēdējā laikā saņēmuši zvanus ar jautājumiem par nodokļu atmaksu. Saprotot, ka runa, visticamāk, ir par krāpšanu, "Clean R" pārstāvji informējuši arī VID.

Papildu padomi par to, kā atpazīt interneta krāpnieku sūtījumus, pieejami arī VID interneta vietnē un sociālo tīklu profilos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti